IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ БИБЛИЈАТА Е БОЖЈА ОБЈАВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ БИБЛИЈАТА Е БОЖЈА ОБЈАВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 17:51
Кинг Џејмс е на англиски, и тоа средновековен... А мојот средновековен англиски не е баш на ниво, па затоа претпочитам други ПРЕВОДИ Wink
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 17:53
LOL
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 12:39
.

Изменето од Azrael - 17.Април.2008 во 01:08
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 12:48
Originally posted by FALKON FALKON напиша:

Neznam oti bi se mislelo inaku, ako ne bila bozja objava Bog nemalo da ostavi da se odrzuvat niz vekovive, i nemalo da dozvoli lazna kniga da cirkulira tolku vreme....


Biblijata voopsto ne e odrzuvana niz vekovite. Taa e menuvana i menuvana zavisno zelbata na lugjeto.

Suum Cuique - Cicero
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 12:54
.

Изменето од Azrael - 17.Април.2008 во 01:09
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 13:01
Originally posted by FALKON FALKON напиша:

Nemoj sega vaka pausalno da zboruvame. Si imat dokazi.Eden od niv se svitocite od Mrtvoto more, cija sodrzina korespondira so denesniot prevod. Ako mislis deka promeni se praveni na sto tocno aludiras? Deka vistinata e smeneta? Koj del e smenet? 


Samite svitoci od Mrtvoto More na koi se povikuvas se dokaz za izmenite vo Biblijata. Hristijanite koi se povikuvaat na niv ili ne ja poznavaat dobro svojata religija ili sakaat da prezentiraat lazni dokazi.
Za svitocite od Mrtvoto More ima mnogu da se zboruva, lugjeto imaat napisano knigi vo vrska so toa, nekoi od niv gi imam procitano i jasni mi se igrite so ovie svitoci.
Aludiram na dodavanje i odzemanje stihovi, dodavanje i odzemanje celi poglavja, izmena na  zborovi  vo stihovi i slicno.

Suum Cuique - Cicero
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 13:25
.


Изменето од Azrael - 17.Април.2008 во 01:09
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 13:40
Originally posted by FALKON FALKON напиша:

Znam na sto mislis, toa sto i den denes sekoj si imat plus ili minus knigi...?

Ne, toa go nemav vo misla do 100%, nekade 40-50% da. Toa e komentar plus za dokazuvanje deka Biblijata ne e Bozja objava. Gi imav vo misla svitocite na Mrtvoto more i nekoi drugi raboti. Dobro e sto priznavas deka ima Biblii so Plus i Minus knigi vo niv, so drugi zborovi, razliciti Biblii, razlicite verzii.


Originally posted by FALKON FALKON напиша:

Fakt e deka Bog sakal na covestvoto da mu se objavit, da mu kazit kako sakat da bidi obozuvan i kako da zivejme nie spored negovi upatstva.


Ovoj fakt ne go sporam voopsto. Go sporam menuvanjeto na nacinot na koj Bog e objaven od strana na sledbenicite na lugjeto koi go zboruvale objavuvanjeto na Bog.


Originally posted by FALKON FALKON напиша:

Neznam zosto da ne se zemi Biblijata za Bozja objava. Koga postoela mnogu pred koranot. E to, sto ti velis deka luge ja izmenile, i den denes go pravat toa, ama sekoj ke si odgovara za takvite dela. Greskata e vo lugeto so sami si dodavaat i odzemaat knigi.


Pricinite se ogromni za ne-zemanje na Biblijata kako Bozja objava. Postoenjeto na nesto pred nesto drugo voopsto ne e nikakov dokaz za prvoto da e povozviseno , posuperiorno od drugoto. Naprotiv, denesnite moderni avtomobili se povozviseni i posuperiorni od avtomobilite pred godini godini.
Dobro e isto taka sto priznavas deka lugjeto ja izmenile Biblijata i den denes go pravat toa.
Greskata e sto iako svesni deka se vrsat ovie izmeni, sepak nekoi veruvaat vo Biblijata kako Bozja kniga.

Suum Cuique - Cicero
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 15:59
ne samo sto veruvaat tuku i pokraj site izmeni , odzemanja i dodavanja vo biblijata koi gi napravile tie voopsto ne se sramaat i ne se dvoumeat za delovite koi sto sami si gi dodale so svoja raka da kazat deka toa e objava od Boga te toa se Bozji zborovi!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:14
ne znam dali e bozja objava no znam deka e 2000 godisen BESTSELLER
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

ne znam dali e bozja objava no znam deka e 2000 godisen BESTSELLER
 
tuka navistina se slozuvam so tebe deka e BESTSELLER imeno tie i se gordeat so toa deka e najprodadena ....VELAM NAJ PRODADENA KNIGA VO SVETOT , samo sto ne kazuvaat i koi se sumite koi sto gi imaat kasirano od NAJ PRODADENATA KNIGA NA SVETOT   "BIBLIJATA"
 
BIZNIS KNIGA BROJ 1намигнување


Изменето од Ebu-Hurejre - 21.Ноември.2007 во 16:31
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:42
pazi i k*ranot nezaostanuva
da nemesame sega
намигнување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 16:57
Originally posted by anakin anakin напиша:

pazi i k*ranot nezaostanuva
da nemesame sega
намигнување
 
za razlika od Biblijata k*ranot na golemo se podaruvalo i se podaruva намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 17:05
no nekoj go plaka sepak-- teknuvalo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.