IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 28>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:00
Originally posted by KGB KGB напиша:

Evangelos imalo li apostoli zeni?
Zosto odnosot pomegu brojot na zenite i mazite postaveni na odgovorni pozicii vo stariot Izrael e 1:10000000000000000000000000000000000000000000000?
 
Затоа што жената во стариот завет е сеуште под проклетството што Бог и го даде во Битие 3то поглавје (Мажот ќе владее над тебе). А исто така и затоа што мажот и жената имаат различни улоги. За некои улоги жената е подобра, а за некои мажот. Раката и ногата кај човекот имаат еднакво значење, но сепак различни улоги. Сепак имало и жени на раководни функции (Дебора, Јаил, Рут, Абигејл, Естира..)...но немам време сега КГБ, морам да излегувам. Имај убава вечер ти, а и сите останати големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 05.Април.2008 во 20:00
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:03
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ќе си земам за право овој пост на Миралем да го активирам повторно,бидејќи е многу интересен и потполно одговара на оваа тема.



Da vidime kako e (mal)tretirana zenata vo Biblijata. Dali se tie ceneti i pоcituvani ?

PRICINITE ZA BOLKI PRI PORODUVAWETO

"A na zenata (Bog) i rece: "ke ti gi umnozam i preumnozam makite koga si bremena; so bolki ke ragas deca, i ke bides pod vlasta na mazot svoj, i toj se ti bide gospodar!"" Bitie 3:16

MENZISOT VO BIBLIJATA

"Koga zena ima izliv na krv, sto tece od nejzinoto telo, treba da bide oddelena sedum dena dodeka e necista; i SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST do vecerta, i se, na sto ke legne taa, dodeka trae OCISTUVANJETO nejzino, da e necisto; i se, NA STO KE SEDNE TAA, DA E NECISTO. I sekoj sto ke se dopre do postelata nejzina, treba da ja ispere oblekata svoja i da go izmie so voda teloto svoe, i ke bide necist do vecerta. A i sekoj, sto ke se dopre do sto i da bilo, NA STO SEDELA TAA, DA GI ISPERE ALISTATA SVOI i da se izmie so voda, pa ke bide necist do vecerta. I ako nekoj se dopre do sto i da bilo sto e na postelata nejzina, ili na sto i da e, na sto sedela taa, NECIST DA BIDE DO VECERTA. A ako so nea bide nekoj, necistotijata nejzina ke mine na nego: ke bide necist sedum dena, i sekoja postela NA KOJA KE LEGNE TOJ, ke bide necista. Ako nekoja zena ima izliv na krv mnogu denovi, no ne vo tekot za vreme na ocistuvanjeto nejzino, i ako taa ima izliv podolgo od nejzinoto obicno CISTENJE, se dodeka trae necistotijata nejzina, necista e kako za vreme na CISTENJETO svoe. Sekoja postela, na koja ke legne taa vo denovite na izlivot nejzin, da bide necista kako i postelata za vreme na nejzinoto CISTENJE; i se ona, na sto ke sedne taa, da bide necisto, poradi necistotijata nejzina. I SEKOJ STO KE SE DOPRE DO NEA, DA BIDE NECIST, da gi ispere alistata svoi i da go izmie teloto svoe, NECIST DA E DO VECERTA. A koga zenata ke se iscisti od izlivot svoj, da izbroi sedum dena i potoa ke bide cista. Vo osmiot den da zeme dve grlici ili dva mladi gulaba i da mu gi odnese na svestenikot pri vlezot od skinijata na svedostvoto." Levit 15:19-29

EvAngelos... a i drugite,ako gresam nekade vo navedeniot citat,daj te mi link kade moze da se najde biblija pa da proveram ili,zalepi go tuka. Zabelezite,kolku pati i na kakov nacin se spomnuva necistotijata na zenata i sto se uste ne kvari taa koga ke bide necista. Pa napravete sporedba so Qur'anskite aeti.

POSTPARTUMOT (VREMETO POSLE

PORAGJANJETO) VO BIBLIJATA

"...koga zenata ke zabremeni i rodi MASKO DETE, necista ke bide sedum dena...a ako rodi ZENSKO DETE, necista da e cetirinaeset dena..." Levit 12:2-5

Ova e razlika pomegju masko i zensko,a ne za podelba na imot .Sekako deka,zenskoto odkako ke se omazi,od imotot pogolem del ostanuva na Maskoto... no tuka se raboti bas za Zloupotreba i Omalozuvanje i maltretiranje na zenskiot rod.


"Ako maz legne so zena svoja so izlieno seme, tie i obajcata treba da se izmijat so voda i ke bidat necisti do vecerta." Levit 15:18


"...Imame sestra, koja e uste mala: uste nema gradi; sto ke pravime so sestrata nasa, ako dojdat po nea svatovi?... Jas sum karpa I IMAM GRADI KAKO KULI." Kniga pesna nad Pesnite 8:8-10


"Ne sudete, za da ne bidete sudeni; oti, so kakov sud sudite, so takov ke bidete sudeni; so kakva merka merite, so takva i ke vi se meri." Matej 7:1-2

ZENATA NE E SLAVA NA BOG

"I taka, mazot treba da ja pokriva glavata svoja zasto e obraz i slava Bozja, a zenata e slava na mazot. Oti ne e mazot od zenata, tuku zenata od mazot; i mazot ne e sozdaden za zenata, tuku zenata za mazot." 1 Koritjani 11:7

DA OSTANAT MIRNI!
"zenata da se uci vo mir i potpolno pokorstvo. Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna.
Bidejki porano bese sozdaden Adam, a potoa Eva; i Adam ne bese izmamen, tuku zenata bese izmamena i napravi prestap..."

1 Poslanie do Timoteja 2:11-14

TISINA VO CRKVITEa

"zenite vasi po crkvite da molcat: nim ne im e dozvoleno da zboruvaat, tuku da se pokoruvaat, kako sto veli i Zakonot. Ako, pak, sakat da naucat nesto, neka gi prasaat mazite svoi doma; zasto sramno e zena v crkva da zboruva." 1 Poslanie do Koritjanite 14:34-35

ZENATA E ZLO!

I, ete, odednas se izdigna parce olovo, a tamu edna zena sedese vrz efata. Mi rece toj (angelot): taa zena e bezzakonieto..." Kniga na prorok Zaharija 5:7 "


a



Пред да побегнеш од форумов одговори на овие цитати.Ајде да видиме како ќе ги прокоментираш,па после слободно здувни му ја.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:14
c c c ,,,,ja izgubivte smislata na diskusijata,,,i ich ne mi se pishuva poveke,,,alal da vie,,,mi ja rasipavte temata,,,, ...posilni bodyguards od nas,,,Bog nema kaj da najde....

Изменето од Fantastic Lady - 05.Април.2008 во 20:14
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:17
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

c c c ,,,,ja izgubivte smislata na diskusijata,,,i ich ne mi se pishuva poveke,,,alal da vie,,,mi ja rasipavte temata,,,, ...posilni bodyguards od nas,,,Bog nema kaj da najde....


Со овој лицемер ЕвАнгелос нормално е дека секоја тема ќе биде расипана,оти ти сеуште не знаеш кој е тој и под чие име настапува.

Овој тие следбеник на болниот,ретардираниот дегенерик Мартин Лутер Кинг,и нормално е од него да се очекуваат вакви испади во недостаток од аргументи.Најпросто кажано со Ѓаволот не може да се води дискусија.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:21
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

c c c ,,,,ja izgubivte smislata na diskusijata,,,i ich ne mi se pishuva poveke,,,alal da vie,,,mi ja rasipavte temata,,,, ...posilni bodyguards od nas,,,Bog nema kaj da najde....


Draga ne se grizi ako Ev. se plasi da pisuva na ovaa tema pa toa e tipicno za nego. Ili otvora slicna tema za da go odvrati vnimanieto od nea, ili bega i ne saka da odgovori.
no ti sepak prodolzi da pisuvas, sepka tuka ima uste hristijani koi ke sakaat da ti dadat odgovor, i jas iskreno se nadevam na konstruktivna diskusija!
Pozz
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 05:08
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

c c c ,,,,ja izgubivte smislata na diskusijata,,,i ich ne mi se pishuva poveke,,,alal da vie,,,mi ja rasipavte temata,,,, ...posilni bodyguards od nas,,,Bog nema kaj da najde....


Со овој лицемер ЕвАнгелос нормално е дека секоја тема ќе биде расипана,оти ти сеуште не знаеш кој е тој и под чие име настапува.

Овој тие следбеник на болниот,ретардираниот дегенерик Мартин Лутер Кинг,и нормално е од него да се очекуваат вакви испади во недостаток од аргументи.Најпросто кажано со Ѓаволот не може да се води дискусија.


efendija, ako ti se povtori ushte ednash vakov komentar ke bidesh suspendiran. Vnimavaj kako pishuvash, oti chesto ti se sluchuva da navreduvash lichnosti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:29
Eве како Библијата ја третира на жената:

1.Жената не е слава на Бог.(види:1 Koritjani 11:7 )

2.Жената не смее да поучува (види:1 Poslanie do Timoteja 2:11-14 )

3.Жената е зло (види:Kniga na prorok Zaharija 5:7 )

4.Жената без Шамија подобро да биде истрижена (види:Prvo poslanie do Koritjanite 11:5-10 )

5.Жената кога ќе и го тепаат мажот треба да гледа сеир,оти во спротивно раката ќе и отиде(види:Povtoreni zakoni 25:11-12 )

6.Кога на жената ќе и умре мажот,треба деверот да влезе при неа (види:Povtoreni zakoni 25:5 )

7.Жената принудно мора да се омажи за деверот ,и обратно(види:Povtoreni zakoni 25:5 )

8.Жената е погорчлива од смртта (види:Kniga Propovednik 7:26-28 )

9.Убивајте ја жената заедно со децата,животните....(види:" Kniga na prorok Jezekiil 9:5 )

10. итн.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:35
Efendija a da vidime kako k*ranot ja tretira zenata velat edna slika vredi iljada zborovi


There is no soundness in my flesh because of thine anger; neither is there any rest in my bones because of my sin.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:35
Efendija poleka malce, pocnuvash da se trensformirash vo Evangelos samo so dijametralno sprotivna doktrina.
Efendija edno prashnaje do tebe dali Evrite bile Bozji narod ili samite se proglasile?

Изменето од KGB - 06.Април.2008 во 14:36
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:36
Имаш соодветна тема за тоа.Префрли го постот таму.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:38
Originally posted by KGB KGB напиша:

Efendija poleka malce, pocnuvash da se trensformirash vo Evangelos samo so dijametralno sprotivna doktrina.
Efendija edno prashnaje do tebe dali Evrite bile Bozji narod ili samite se proglasile?




Не КГБ,само сакам некој да ми ги прокоментира овие пасуси кои ги наведов од Библијата.Темава е за тоа,и ќе чекам само коментар без да навредувам некого.

А за прашањето


постави го на соодветна тема.Овде сме офтопик.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:39
Da da offtopik sme
There is no soundness in my flesh because of thine anger; neither is there any rest in my bones because of my sin.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:53
Originally posted by Templarka Templarka напиша:

Da da offtopik sme


Внимавај,да не ти паднат забите .
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 00:10
Zatoa zenata treba da ima na glavata svoja znak od vlasta na mazot nad nea - poradi angelite.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 6 - 10)


Za kakov znak ovdeka stanuva zbor?

„Sakam uste da znaete deka glava na sekoj maz e Hristos; a na zena glava e mazot; na Hrista, pak, glava e Bog.“
(Prvoto poslanie na Pavle do Korintjanite, 11: 3)

Dali ova znaci ona poznata pravilo mazot e glavata na kukata? No kako mazot i e glava na zenata, zarem taa nema svoja glava!?!?! Ne go razbiram ovoj citat

     „Na zena ne i dozvoluvam da poucuva, nitu da gospodari nad mazot, tuku da bide mirna. “
(Prvoto poslanie na Pavle do Timoteja, 2: 12 – 14)

za poucuvanjeto razbravme kako stoi vo razlicni crkvi. No znaci ako zenata saka da poucuva taa e "nemiran" i povtorno ne mi e jasno sto se podrazbira po terminot "mirna". Mozebi problemot e vo prevodot, bidejki deluva nekako strogo...

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,015 секунди.