IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ароганција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ароганција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Автор
Порака
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ароганција
    Испратена: 12.Април.2010 во 15:07
Што е ароганцијата според вас?

Што ги тера луѓето да бидат арогантни? Дали имаат некаква корист од тоа или?

Како се справувате со арогантни луѓе? Каков е вашиот однос спрема нив?


Темава ја отворив инспириран од сестра ми голема%20насмевка. Таа е, ко што би рекле старите "ни води го, ни терај го". Обожава кога таа мисли дека е во право, да доминира во разговорот на кој таа е иницијатор. Обожава на секој да му покаже каде му е местото, иако многу пати прави грешки во проценките на тие ситуации. А, голема желба си има да критикува, безброј пати го прави тоа, дневно безброј пати.

Сите тие работи се ок, можам да ги разберам. Има свое мислење, став за некоја работа и мисли дека јас грешам, сака да ми даде до знаење дека грешам. Најчесто тоа не го кажува како добронамерен совет, туку како критика. Уствари, секогаш е како критика.

Она што не можам да го разберам е, кога јас или останатите и укажуваме на нејзини грешки, таа не ги прифаќа, дури не сака да слуша што имаат другите да и кажат. Најчесто само ќе се изнавика на тој што сака да отвори таков разговор со неа (таква е само со оние кои се на нејзина возраст, не и со постарите). Покажува екстремно голема ароганција кога сакам да и кажам дека греши и не знам како понатака би разговарал за нешто слично.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 15:14
EGO.


Arogancijata e negova manifestacija, taa e negova hrana. Egoto se zasiluva i se chuvstvuva posigurno i pozadovolno koga na drugite kje im "pokazhi" deka tie ne se podobri od nego.

Svesta nikogash ne e arogantna.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 16:35
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што е ароганцијата според вас?
Што ги тера луѓето да бидат арогантни?
Дали имаат некаква корист од тоа или?
Како се справувате со арогантни луѓе?
Каков е вашиот однос спрема нив?


-Ароганција-комбинација од емоции широко поврзани со егото и некои воставени идеали кои мораат да се исполната за да ‘работи машината‘.

-Емоциите , одреден комплекс на несигурнсот кој луѓето го засенуваат и тргаат од ‘дневната светлост‘ со цел да се ‘заштитат‘...(има уште милиЈон причини).

-Зависи од околината , и зависи што подразбираш под ‘Нив‘.
Дали мислиш на вкупната личност(битие) , или само на егото.Ако е второто , тогаш Да.

-Зависи од самите луѓе. Ако се имплозивно арогантни , т.е. избувнуваат поретко , најчесто бидејќи некој им стапнал на ахиловата пета , тогаш им кажувам да се смират , им носам чаша вода итн.
-Ако се онака арогантни заради некој внатрешен комплекс , ги бодам во комплексот , се дур не им пукне , и разберат дека не им е од корист да се однесуваат така.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 13:31
 
Ароганција.... можеби е тоа некоја  мешавина од
самопочит и гордост...тврдоглавост... или  е  желба за доминација..не%20знам
 
Претпоставувам дека во  секој од нас ...постои одредена доза  на ароганција..
 
Јас сум си мислела за мене дека не сум  арогантна...но ете  
слушнав   дека сум била ..по малку арогантна....голема%20насмевка
Можеби и  сум..ама се трудам ... со мојата ... мала арогантност...
да не ги повредам или навредам луѓето околу мене....
...Е сега ...прашање е дали и колку успевам во тоа......не%20зборувам
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 13:58
Glupost na sitnite dusi bez ni najmalku verba vo sebeсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 14:25
почесто (бар кај личностите во мојот круг)ароганцијата е прикривање на комплекси...иако, сите носиме по малку  ароганција во себе..или барем изгледаме така во дадени моменти.
не ги сакам арогантните типови...нивната огромна желба за докажување дека тие се над сите останати ми смета,ме иритира...воедно ми делува и по малку глупаво...


Изменето од Andjelina - 06.Мај.2010 во 14:26
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Mramoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

drtiot

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mramoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 15:21
jas sum aroganten i iskompleksiran....
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 16:03
сите чувства ги „оставам на раат“ во мене, па дури и оние кои ме прават арогантна. мада, не остануваат многу многу голема%20насмевка
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 18:51
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Што е ароганцијата според вас?Што ги тера луѓето да бидат арогантни? Дали имаат некаква корист од тоа или?Како се справувате со арогантни луѓе? Каков е вашиот однос спрема нив?Темава ја отворив инспириран од сестра ми голема%20насмевка. Таа е, ко што би рекле старите "ни води го, ни терај го". Обожава кога таа мисли дека е во право, да доминира во разговорот на кој таа е иницијатор. Обожава на секој да му покаже каде му е местото, иако многу пати прави грешки во проценките на тие ситуации. А, голема желба си има да критикува, безброј пати го прави тоа, дневно безброј пати.Сите тие работи се ок, можам да ги разберам. Има свое мислење, став за некоја работа и мисли дека јас грешам, сака да ми даде до знаење дека грешам. Најчесто тоа не го кажува како добронамерен совет, туку како критика. Уствари, секогаш е како критика.Она што не можам да го разберам е, кога јас или останатите и укажуваме на нејзини грешки, таа не ги прифаќа, дури не сака да слуша што имаат другите да и кажат. Најчесто само ќе се изнавика на тој што сака да отвори таков разговор со неа (таква е само со оние кои се на нејзина возраст, не и со постарите). Покажува екстремно голема ароганција кога сакам да и кажам дека греши и не знам како понатака би разговарал за нешто слично.


Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 19:15
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:



Ароганцијата е перспективата од која го гледаат светот лузерите


Еве како изгледа пост на арогантен човек.
Многу лесно наоѓа зборови кога треба некого да навреди. не
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 21:33
Умисленоста  ги прави луѓето арогантни. Некои ја користат и како одбранбен механизам.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 13:41
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Умисленоста  ги прави луѓето арогантни. Некои ја користат и како одбранбен механизам.


Умисленост = Егоистичност  ???
Ват из...Умисленост?
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 15:16
веројатно мисли на состојба пред „исклучување“, т.е. пре-медитација. кога си во состојба да си „сам со мислите“ и немаш потреба од никого.
ако е така, јас мислам дека ја разбирам Гвен, ако сум грешка, нека каже подобро среќа
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 16:51
Kolku e smesno koga nekoj komentira na ovaa  tema, namesto da molci смеење
Da ti se zgadi od samobendisanost. Pazi molim te, si zema za pravo majmunot da kazuva dali necij post e pravilno izrazen, a so nisto ne dokazal deka ima nesto vo glavata sem nepovrzani bladanja ko nekoj so visoka temperatura i on toa go tretira ko da ima inteligencija.
 газење%20од%20смеење. Alo ! Toa e visoka temperatura, ne e inteligencija.

Za mnogumina koi mislev deka se virtuelno filozofski nastroeni, ispadna deka se samo obicni manijaci .смеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.