IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 11:12
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 

Дали, додека сте ја читале Библијата (или барем Евангелието по Јован), сте ја забележале оваа интересна случка при апсењето на Исус:

 

"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)

 

Прашање за дискусија:

Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?

 

Sigurno ne zaradi ona sto sakas TI da gi IZLAZES.

 

Laga br.1. :А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него.

 

Citajki ja Biblijata,Isus vrska nemal sto ke stane so nego.Isus poima nemal za "bozjiot plan-spasenieto" Zosto ?

Koga Isus bil "raspnat na krstot" vikal: Boze moj ! Boze moj ! zosto si me ostavil ?????

Dali spored ova Isus znael za toj plan ? Ako znaese nemase da vika "Boze moj,zosto si me ostavil" ?

 

Laga br.2.:  „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.”

 

Ako sakal Isus bil nesto posebno (pazete jasen dokaz deka Isus ne e Bog) togas nebi mu rekle deka go baraat Isus Nazarcaninot,tuku bi go prepoznale. Tie go videle Isus kako obicen covek,ne primetile nisto posebno. 
Кон врв
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 11:17
Контра аргумент на "laga" бр.1
Исус знаеше за планот, само тоа го рекол веројатно
во агонија, а од друга страна и да се исполни Псалмот
Давидов, кој вели: Боже мој, Боже мој, почуј ме, зошто
си ме оставил? или: Ели, Ели, Лама, савахтани.Како сакаш
Контра аргумент на "лага" бр. 2
Кога тие би знаеле дека Исус е Бог, неемаше да го уапсат,
туку ќе поверуваа. А од друга страна потаму Исус вели дека
го апсат како разбојник, наспроти тоа што ги поучуваше. И
од друга страна Исаија вели Ги ослепи очите нивни, ги
скамени срцата, за да не гледаат и да не разбираат и да
не се обрнат, за да ги излекувам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.