IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Светски ден за заштита на животните
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светски ден за заштита на животните

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:21
    
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 22:32
жална вест ПДФ Печати Е-маил

Овој телоп беше емитуван на телевизија:

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 21:44
abe ljudze gina po svetov milioni i od glad umiraa pa sea sco da prajme, mislja greota sa i zivotnite ama trebit prvo da se mislit na ljudzeno, sco mojme nije da naprajme kako da pomognime.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 21:48
друго се лугето друго животните мила. затоа не се ставени овде во домашни миленици и за разлика од животните, лугето имат и раце и нозе и можат да заработатголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 22:15
se sl*ga, samo rekov da ne se potresuame tolku i da ne gi zaborajme ljudzeto i bliskite. Inace i ja cuva aprikot pudlica,
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 22:16
секој на свој начин ги доживува мила...некој повеке ги сака а некој помалку....тоа е тоа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 21:32
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ВЕГЕТАРИЈАНСКИ ПИКНИК
Ова е плаката од минатата година. Денес 4.10.2008 се одржа вториот пикник и би требало да продолжи и догодина. Го организира здружението „Срце за животните„ кое има за цел да ја подигне свеста на јавноста во однос на јадењето месо и неговата врска со несреќите во светот(од научен и етички аспект).
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 21:37
Мајкл имаш ли ти некаква врска со тоа здружение?

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 21:40
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Мајкл имаш ли ти некаква врска со тоа здружение?

Да, но мошне пасивна.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2008 во 21:41
AJ objasni mi na LP  te molam.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 22:47

Масовно убиство на делфини

Секоја година илјада делфини во Јапонија ја губат слободата или животот - некои се ловат живи и се продаваат на забавните паркови, а останатите......ги убиваат за месо.

И покрај напорите на јапонските власти оваа акција да ја држат во тајност, човекот кој го тренирал делфинот Флипер за истоимениот популарен филм, успеал да го сними убоството на овие животни.

Се до сега убивањето на околу 2.000 делфини годишно во едно гратче во Јапонија било една од најсрамотните тајни на оваа земја. Во периодот измеѓу март и септември рибарите со моторни чамци лоцираат јато делфини и  ги следат нивните маршрути по јапонската обала.

masovno-ubistvo-na-delfini-2

Удирајќи ги со метални шипки тие им ја одземаат најпрво свеста на делфините. Дел од нив ги продаваат во забавните паркови, а останатите ги убиваат со ножеви и копје. Подоцна ги продаваат како “месо од кит“, пренесува Телеграф.

Американски тим, на чело со Рик О`Бери, тренерот на Флипер, успеал да сними дел одо ова масовно убиство и покрај бројните препреки - жичана ограда, бесните рибари и локалната полиција.

“Не можев да поверувам“ - вели О`Бери. “Во еден момент ја гледате најмирната вода на светот и јато делфини кое плови. Во рок од неколку часови тие се претворени во парчиња месо на бетонскиот под. Глави лежат наоколу. Ужасна глетка. Тешко ми е да спијам по сето ова.“

Благодарение на неговите напори за спречување на убиството на делфините, почнал да го привлекува вниманието на групата за заштита на околината, а рибарите од Таиџи ги засилиле своите напори да ја прават својата крвава работа во тајност.



Изменето од bijonse1 - 27.Јануари.2010 во 22:49
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:15
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:




               
                    
          
                         


<t></t><t></t><table>



<t><tr>
<td valign="top">





Масовно убиство на делфини

Секоја
година илјада делфини во Јапонија ја губат слободата или животот -
некои се ловат живи и се продаваат на забавните паркови, а останатите......ги убиваат за месо.


И покрај напорите на јапонските власти оваа акција да ја држат во
тајност, човекот кој го тренирал делфинот Флипер за истоимениот
популарен филм, успеал да го сними убоството на овие животни.


Се до сега убивањето на околу 2.000 делфини годишно во едно гратче
во Јапонија било една од најсрамотните тајни на оваа земја. Во периодот
измеѓу март и септември рибарите со моторни чамци лоцираат јато делфини
и  ги следат нивните маршрути по јапонската обала.

<p style="text-align: center;">masovno-ubistvo-na-delfini-2


Удирајќи ги со метални шипки тие им ја одземаат најпрво свеста на
делфините. Дел од нив ги продаваат во забавните паркови, а останатите
ги убиваат со ножеви и копје. Подоцна ги продаваат како “месо од кит“,
пренесува Телеграф.


Американски тим, на чело со Рик О`Бери, тренерот на Флипер, успеал
да сними дел одо ова масовно убиство и покрај бројните препреки -
жичана ограда, бесните рибари и локалната полиција.


“Не можев да поверувам“ - вели О`Бери. “Во еден момент ја гледате
најмирната вода на светот и јато делфини кое плови. Во рок од неколку
часови тие се претворени во парчиња месо на бетонскиот под. Глави лежат
наоколу. Ужасна глетка. Тешко ми е да спијам по сето ова.“



Благодарение на неговите напори за спречување на убиството на
делфините, почнал да го привлекува вниманието на групата за заштита на
околината, а рибарите од Таиџи ги засилиле своите напори да ја прават
својата крвава работа во тајност.

<!--Start Of DDRFS-->
</td></tr></t></table>

само едно имам да кажам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.