IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Koga ostroto e premnogu ostro?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Koga ostroto e premnogu ostro?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 05:21
Originally posted by Voko Voko напиша:

Mire, prvo fala za tutorialot. Potocno za portetite. Otprilika nesto znaev za ocite, ama ne se. Inaku, mnogu retko slikam portreti zasto ne mozam da ja kontroliram dlabocinata kako sto sakam. Ponekogas sakam da izdovojam del od liceto, ama ne mi odi.

Samo ne znam dali fujivo ima los DOF za to sto go sakam ili uste ne mi gi znam site caki. Na pr. za da zamatam so fujito pozadina najcesto slikam so 200-300mm i makro bidejki sum blisku do subjektot.

Za pejsazi znam deka treba so hiperfokalna distanca da se slika (na fujito pisuva deka e f8), ama dodeka da mi tekne, ke zajde sonceto. Mada vo poslednite nekolku priliki slikav so A priority (bmx i skate show), pa poleka i taa tehnicka strana ja ucam.

E sega - so fujivo imam problemi so slikanje na pr. oblaci, koga mi treba beskraen fokus. Fokusot lovi, a so manuelen ic ne mi odi. Imas sovet, zasto znam deka imase s9000 do skoro. Ima nesto za vo fireworks mode vo upatstvoto, ama tamu ne mozam da mestam brzina na shutterot.

Fala i pozdrav
Vojkan

p.s. poradi DOF sakam da zemam edna minolta srt 101 so 50mm/1.4 ili 55/1.7, samo za takvi raboti kako sto zborev pogore (osobeno portreti navecer bez blic - street fotografija sakam malku da probamголема%20насмевка)


Voko,
ako go razbrav dobro ova sto go napisa, imas pogresno sfacanje na hiperfokalnata distanca.
Mislam deka ona sto go spomnuvas vednas podolu se odnesuva bas na toa. Imeno hiperfokalna distanca e najbliskoto restojanie na koe mozes da fokusiras (so daden otvor na blenda) a se od tamu do beskonecnost da bide vo fokus. Normalno, sto pozatvorena e blendata, tolku poblisku se naodja hiperfokalnata distanca, odnosno tockata vo koja treba da fokusiras.

Problemot kaj hiperfokalnata distanca lezi vo toa sto najgolemiot del od objektivite (barem onie za SLR/DSLR) se dizajnirani taka da davaat najdobri rezultati vo podracjeto pomedju f/8 i f/16. Za SLR/DSLR toa i ne e nekoe maksimiziranje na DOF-ot, so ogled na faktot deka za eden sirokoagolen objektiv f/22 ne e nisto nevoobicaeno. Arno ama pri tolku zatvorena blenda doadja do refrakcija na svetlinata i opadja ostrinata.

Kako sto mnogu pati zaklucivme (od temite okolu izbor na fotoaparat na primer) se e prasanje na kompromis. Na tebe e da resis vo dadenata situacija od sto si spremen da se otkazes.

PS 50/1.4 i 55/1.7 (za vtoriov ne sum cul) ne se bas objektivi koi ce ti donesat znacitelno odvojuvanje od pozadinata. 85/1.8 bi bilo vece nesto mnogu podobro намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 09:09
Ovaka objasneto, ne izgleda tuku sigurno pogresno sum sfatil nekoi raboti.
Jas si mislev deka kaj fuji f8 otvorot na blenda e koga se dobivaat najostri sliki na beskonecen fokus (taka nekako ja sfativ taa hiperfokalna distanca).
Ama da ne se navrakjam na toa od porano.

Nejse. Se slucuvaat sekakvi raboti.

Fala


Изменето од Voko - 25.Септември.2007 во 09:09
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2007 во 09:14
Anytime.

BTW, Fuji-to S9000 ima sweet spot na f/7.1 na najgolem del od fokalnite dolzini. Barem moeto fuji bese takvo. Ako imaat bilo kakov stepen na QC, toa ce bide slucaj so pogolem del od primerocite намигнување 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.