IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Патување низ времето
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Патување низ времето

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141516
Автор
Порака
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 13:55
... ufff...

... pazi sea...

Ako se e koncept na nasiot um, a ne postoi kolektiven um, znaci se e koncept na mojot um...

Zal mi e decki , site vie ste proizvod na mojot um...
Incredible Blue
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 19:25
Па и то е доста валидно.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:01
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Инаку пред некоја страна се сложивме дека времето е концепт, а еден член имаше напишано дека не можиме да најдиме најмала мерна единица за време во корист на то.

Е сега неизбежно е да помислиш исто дека неможи да се најди и најмала мерна единици за должина , значи доста веројатно е и просторот да не постои, освен како концепт на нашиот ум   

Ха,среќа добра е оваа забелешка ... ама, на прв поглед!голема%20насмевка
Зошто?
Едноставно, неможе да се поистовети времето со просторот.
Имено, кај времето не зборуваме која е најмалата единица за негово мерење, туку дали воопшто ја има! Со други зборови, колку трае едно случување? Дали тој најмал момент на некој настан воопшто трае, па макар и да е сто милијардити дел од нано секундата?
Е, кога кај времето би се одредило дека има некое такво „времетраење“ на еден настан или „времетраење“ од еден до друг настан, од едно до друго случување, тогаш би можело да се прави споредба со димензиите на просторот, т.е. да се пресмета растојанието од точка до точка!
Значи во просторот можеш да се придвижиш од една точка до друга, а дали тоа ќе се изрази во mm, inch, km, AU, ly, pc  ... е ирелевантно!

Р.Ѕ. Е сега, ако некој сака, може да рече: „ А за кое време ќе го поминеш тоа растојание од една до друга точка“?плазење


Изменето од Zlatnik - 29.Декември.2010 во 22:02
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2010 во 22:05
...jas mislam deka  denes premnogu si se zadrzal vo...ova vreme,....i na ovoj "prostor"!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Matt_C_VannoX Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Мај.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Matt_C_VannoX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 16:54
Зошто брзината на светлината ја поврзувате со патување низ времето ??
Зошто временската машина ја барате далеку во вселената ??
Според мене нештото што се случило во минатото, постојано се случува ... Исто и со иднината, ако одам во иднината треба самиот себеси да се видам за тоа да биди иднината а не да патувам 1 година со брзина на светлината во вселената и за тоа време да поминат 10 години на земјата, со тоа само сум го успорил времето а не сум патувал низ него ..
Знам за сите теории факти парадокси ама сум убеден дека еден ден ќе се патува низ времето и според мене таа временска машина ќе биде тука на земјата а не далеку во вселената .. тоа е мое мислење
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2011 во 00:36
jas sekoj den patuvam niz vremeto... po 24 h/den...
Incredible Blue
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2012 во 08:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2012 во 02:02
не постои времето, постојат само настани
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2012 во 13:52
Кој временски машини, кое патување низ време.
Дома по една временска машина да имаме веднаш ке настапи ХАОС во простор и време.
Жената од сабајле ке ја напука на тројка и одма кај симпатијата од средно,само шо се вратила типката од минатото еве ти го мажот седнат в машина и фака правец во иднината да види шо му прави швалерката,не дај боже да има повеке ке ја скува машината,а скапи се деловите...
Па ако имате деца и случајно ја начекаат слободна ,ке ве посетат во моментот на зачнувањето.
Најлошо од се е ако во зградите се користи заедничка временска машина, е тогаш ке треба бариера во креветот да поставите оти не се знае кој ке ве посети.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2012 во 18:19
Ехеее...
се што постои...
е поради тоа што ние го перцепираме со своите сетила...
ако го перцепираме и времето...
тогаш постои...

оние кои тврдат дека не постои...
нека објаснат дали се она што Творецот го создал...
постои ако нема кој и со што да го перцепира...

но во контекст на темата...
времето постои...
но имасамо една насока...
што би рекле...
то е иреверзибилна перцептивна стумилација на чувството за редоследност на случувањата...



Изменето од којсумјас - 10.Ноември.2012 во 18:24
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141516
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.