IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прикаска за гробот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прикаска за гробот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:38
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Види, Вулгата е првиот комплетен превод на Библијата - Стар и Нов завет.


Види ти...
вулгата е превод, и тоа на латински...

НЗ, замисли, не е пишуван на латински. Затоа барам уште да ми се посочи еден манускрипт, папирус, тефтер, било што, каде што пишува 11... кој е препис од оригиналното послание, напишано се разбира, замисли, на старогрчки...

чекам и чекам и чекам и чекам и чекам...


Изменето од аџија - 17.Мај.2007 во 23:54
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 23:57
Не чекај, ако го видиш МОЕТО прво прашање е дека во некои Нови завети се споменува Кефа и 11 а во некои Кефа и 12

ТИ кажи ми која е грешна?
Полека полека ја вртиш водата во своја корист. Јас имам дома 4 Бибиблии и неколку нови завети некои се со 11 некои се со 12. Значи, ВЕРНИКУ кажи ми дали се 11 или 12 (дали се има консензус по тоа прашање.

И како можел мртвиот Јуда да биди со живите апостоли кога Исус се покажал (ако беа 12)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.