IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Кила - hernija
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кила - hernija

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Hollmak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Локација: Netherlands
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hollmak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Кила - hernija
    Испратена: 24.Февруари.2007 во 23:55

Moze li nekoj da mi kaze koj simptomi se za kila-hernija

see you see me
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:35
Бидејќи мене не ми е познато а и не сум медицинско стручно лице еве нешто што најдов на нет.Не е преведено , се извинувам но течко ми оди со превод од овој јазик иако добро го разбирам.


Препонска кила, директна и индиректна (Hernia inguinalis)
Опште информације
Хернија, кила, брух је дефект или другим ријечима отвор на неприродном мјесту. Зависно гдје се налази отвор и разликујемо неколико врста кила. Кврга (отеклина) која се јавља код неких врста кила није сама кила већ садржај килне кесе, тј. ткиво и органи који се утискују кроз отвор на трбушном зиду. Код препонских кила разликујемо индиректне киле које су најчешће киле трбуха и директне киле које се јављају 4 пута ријеђе, а разликују се по мјесту на којем је настао отвор у препонском каналу.

Индикације за оперативни захват
Изузев у изузетно ријетким случајевима, све препонске киле захтијевају оперативно лијечење. Разлози за оперативни захват не леже само у болу који се јавља на мјесту киле или кврги која се појављује, већ и у ризику да садржај килне кесе остане заробљен и укљештен у отвору. Ово доводи до пригњечења органа најчешће танког цријева, што изискује хитан и неизоставан оперативни захват који сада може бити додатно компликован и захтијева одстрањивање одумрлог дијела органа који је ухваћен у килној кеси.

Пре-оперативна испитивања и припрема
Дијагноза киле се утврђује прегледом од стране хирурга те уз податке о болести које даје сам пацијент је најчешће довољно за потврду постојања киле. Уколико пацијент инсистира на операцији у општој анестезији неопходна је рутинска анестезиолошка преоперативна припрема. Све операције препонске киле (осим лапароскопске), могуће је безболно урадити у локалној анестезији.

Процедура
Садржај килне кесе се врати у трбушну шупљину, килна кеса одстрани и подвеже док се отвор раније прешивао. Данас се користе различите врсте и облици мрежица (polupropilen mesh) које ојачавају слабост трбушног зида чинећи уједно и подлогу за урастање везивног ткива и попуњавање насталог дефекта.

Дужина лежања у болници
Код операције у локалној анестезији најчешће се болесник отпушта истог дана или сутрадан након оперативног захвата. Код операције у општој анестезији неопходно је 24 h праћење пацијента послије оперативног захвата. Уколико се ради о великим и џиновским килама останак у болници је продужен.

Трајање постоперативног опоравка
Пост-оператривни опоравак је 1-2 седмице за нормалне физичке и радне активности, док постоји забрана дизања и ношења терета тежег од 5 кг слиједећих 6 седмица.
Исхрана пацијента у припремном периоду
Пацијент нема ограничења у узимању хране прије операције уколико се операција изводи у локалној анестезији, док код опште анестезије постоји забрана узуимања хране на дан операције.

Исхрана пацијента послије оперативног захвата
Пацијент нема ограничења у узимању хране послије операције уколико се операција изводи у локалној анестезији, док код опште анестезије, послије операције, исхрана се уводи постепено (чај, течна храна, кашаста храна...)
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2007 во 21:36
Liječenje hernie




Kila ili hernia pojavljuje se kad dio organa prodre kroz slabo mjesto iz jednog u drugi dio tijela. Mogu biti i bez simptoma.

VRSTE
Ingvinalna hernija - ili preponska kila. Pojavljuje se u preponskom kanalu koji je prirodan otvor u mišićima trbuha. Kod muškarca ingvinalni kanal sadržava žile testisa i sjemenovod, a kod žena kanal sadržava ligament koji drži maternicu u prirodnom položaju. Kod preponske kile možete osjetiti, a i vidjeti izbočinu koju stvara prolabirani dio crijeva ili tkivo. Izbočina se pojavljuje na prijelazu bedra u prepone. U muškaraca kila može prodrijeti u skrotalnu vreću i uzrokovati bol i oteklinu skrotuma odnosno mošnji.
Prvi znakovi su nelagoda i bol pri sagibanju, kašljanju ili podizanju tereta.
Ukoliko se kila ne može vratiti kroz hernijalni otvor dolazi do uklještenja i prekida cirkulacije uz intenzivnu bol i HITNO stanje opasno po život. Potražite ODMAH medicinsku pomoć ako sumnjate na uklještenu herniju.

Hijatalna hernija - pojavljuje se kroz otvor (hijatus) u dijafragmi kroz koji prolazi jednjak do želuca. Ako otvor postane preširoki može se dogoditi hernijacija želuca kroz ošit u prsni koš odnosno hijatalna hernija. To su česta stanja koja nalazimo kod 25% starijih ljudi. Na sreću većina hernija je mala i ne stvara simptome (podrigivanje, bol u prsima, žgaravica, vraćanje sadržaja želuca u jednjak-regurgitacija). Želučana kiselina i hrana koja se vraća najviše uzrokuje simptome. Prelitost može pogoršati simptome.

KAKO SI POMOĆI
Za ingvinalnu herniju
Nije moguće spriječiti niti liječiti kilu kod kuće. Ukoliko Vam je dijagnosticirana preponska kila, a Vi nemate nikakve probleme, nema razloga za posebne postupke.

Za hijatalnu herniju
Ne nosite usku odjeću i čvrsto stegnut remen

Jedite male i česte obroke

2 ili 3 sata prije spavanja ili ležanja ne konzumirajte hranu

Izbjegavajte sve što iritira jednjak kao npr. gazirana pića, mentol, limunska kiselina, jako začinjenu hranu, cigarete, kavu, masnu hranu i alkohol.

Smanjite tjelesnu težinu ako ste pretili

UPOZORENJE!
Kad ležite ili pritisnete rukom hernijalnu izbočinu, a ona se ne povlači moguće je uklještenje. Simptomi su vrlo jaka bol i mučnine s povraćanjem. Ukoliko uklještenje ne liječite na vrijeme doći će do infarkta tkiva i razvoja po život OPASNOG stanja. ODMAH potražite liječničku pomoć.

TERAPIJA
Ako uz herniju imate simptome boli ili nelagode posavjetujte se s liječnikom o mogućem kirurškom zahvatu.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2007 во 22:54
Jas  se operirav od  kila vo dek. 2005 . Toa bese  samo eden mesec od koga otkriv .Ne ostaviv  da pomine dolgo vreme  oti  ne mozam treniram  so klia. Se operirav vo Voena bolnica . mnogu sum zadovolen od doktorite i opsto od personalot . Ako se resis  za operacija mozam da te preporacam  kaj hirurgot . Za toa so e edinstveno resenie nema drug lek . luge si nosat hernija so godini del od niv ne znaat deka imaat .
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 01:34
Zenmaster,

Zdravo

Pred 2 dena primetiv deka najverovatno i ja go imam istiot problem.Pa me interesira slednovo:

Koja e procedurata za operiranje , na koe oddelenie vo voena bolnica ja pravat , dali ti pravea laparoskopski ili standardno. So kakva anestezija , kolku  dena se lezi vo bolnica a kolku dena potoa se miruva. Koj doktor te operirase i dali treba nekakva preporaka i kazi mi molimte i nekoja druga informacija koja bi mi bila od korist a ja ne te prasav .

Fala i pozdrav
Кон врв
Hollmak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Локација: Netherlands
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hollmak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2007 во 08:16

Vo sekoj slucaj blagodaram na iscrpnite informacii

see you see me
Кон врв
ramires Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ramires Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2011 во 00:39
zdravo i jas imam problem so kila,samo sto kaj mene e uste na pocetokot.Bev kaj hirurg ,tamu mi rekoa deka seuste nema formirano kila,a ja osekam bolki skoro sekoj den ne epten jaki ama bolka si e bolka.Nekoe izoblicuvabhe koj znae kakvo nemam,ama sakam da prasam za sovet nekoj da mi kaze za vo starata voena bolnica ako ima iskustvo.So kakva anestezija e praven,dali e bolna samata operacija i posle nea.fala odnapred
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2011 во 00:48
., rutinski hirurshki zahvat ., bez nikakvi problemi .,  samo shto posle toa ke morash da vnimavash., da ne se povtori.........ednostavno nema teshka fizichka rabota
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2013 во 22:10
Сопругот исто има некоја почетна фаза на кила која сеуште не смее да се оперира- па му се јавува само кога ќе се премори- или од подолго време одење или од кревање тешко. Затоа си пази, си ја знае маката. Инаку кога добие силни болки легнува и ги крева нозете на перници, на високо, и така му се смирува...
Ова само како искуство за тие што си имаат мака...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.