IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - CAR AUDIO
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

CAR AUDIO

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: CAR AUDIO
    Испратена: 26.Јануари.2007 во 11:44
Дали и каков CAR AUDIO SYSTEM поседувате. Кога ја купив колата во него имаше вградено BLAUPUNKT CD-TUNER и 8 звучници. Цд-то одма го извадив, и веднаш вградив ALPINE DVA-9861, PLV-Lat 7 subwoofer во гепек, и ALPINE MRA-F350 појачало!!!
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 18:54
Sony имам (т.е. татко ми има Big%20smile).... И супер е...
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 12:44
Toa sto si smenil Blaupunkt za Alpine si napravil najdobar mozen poteg.Da sum na tvoeto mesto i jas bi go napravil istoto.Blaupunkt bese zakon vo 80 te godini i bese neprikosnoven no deneska realnosta e mnogu poinakva.Jas vo bubata imam kasetofon ALPINE 7554 kupen vo maj mesec 1999 i sum prezadovolen.Koga se raboti za zvukot moze da mu konk*rira samo JVC drug nikoj bidejki togas JVC imase izvonredna serija osobeno vo kvalitetnite kasetofoni i vgradenite zasiluvaci vo niv.Edna godina porano zemav Kenwood 4x50 RMS so aktivni skretnici od Bugarija bidejki istoto kaj Zvezdan vo Kenwood prodavnicata vo Beverli Hils bese 50% poskapo a zvucnici kupiv od Makpetrol od firmata GAS i toa eden par 2x150 RMS 20cm i eden bas od 250RMS 25cm.Bea mnogu skapi togas no do den denes slusam na niv i sum prezadovolen.Koga bi gi smenil se razbira za mnogu podobri bi kupil FOCAL od Germanija.Istoto ti go preporacuvam i tebe dokolku si vo moznost da gi nabavis.Ne spomna  kakvi zvucnici imas no pretpostavuvam deka imas nekakvi fabricki sto po mene retko koga se kvalitetni.Dosega vo sekoja nova kola kade sto sum vlegol i kade sto imalo fabricko ozvucuvanje zvukot bil katasrofalen.Basovite se napumpani, srednite se povleceni a visokite kako da gi nema.Veruvaj mi koga usite ke gi naviknes i istreniras na onoj vistinskiot neutralen zvuk od zvucnici sto cinat od 1000 evra pa nagore i od profesionalni slusalki sto cinat okolu 150 evra sekoj polos zvuk mnogu lesno ke go primetuvas.Ova ti go zboruvam od iskustvo.

Изменето од Audiofil - 27.Јануари.2007 во 12:48
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 15:01
Позади ја избушив даската или што и да е тоа, бидејќи е седан аудито, и ставив елипси KENWOOD KFC-PS 7000 series мислам дека се, 7x10, околу 200 w двосистемски се, а на вратите ги извадив стандардните Blaupunkt 17`и ставив 17` KENWOOD, po 140 W e еден. Јеби га толку имав пари да трошам толку ставив. A напред на шалт таблата останаа фабричките Blaupunkt  8`.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 16:12
Kolku sto procitav na internet za tvoeto pojacalo na izlez ima 5x50RMS.Tie pozadi ke trpat bez problem samo vnimavaj na prednite bidejki na site zvucnici Kenwood ja pisuva samo muzickata snaga a ne onaa pravata sto ja znaeme kako sinusna ili rms.Primer,ako e muzickata 200W togas sinusnata e od 50 do 100 vo zavisnost od proizvoditelot.Plus toa od niedno pojacalo ne mozes da ja izvadis maksimalnata snaga bidejki pojacaloto ja postignuva samo dokolku naponot iznesuva 14.4 volti.A kolku sto jas znam kaj site koli naponot iznesuva od 12.5 na ugasnat motor do 13.5 koga raboti motorot pod gas.Kaj tebe tie 5x50rms kako i kaj site drugi gi dava na 14.4 volti.Inaku pojacaloto e extra.Ako nemas kondenzator od tie golemite sto se stavaat za podobar bas da stavis.

Изменето од Audiofil - 27.Јануари.2007 во 16:21
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 16:40
Друже мене ми ги монтираше едно другарче, и тој ми ја направи цела набавка од Грција, бидејќи кај нас ги нема. Дечкото е фрик по кар аудио, и мести само на познати, ама тоа што ќе ти го предложи рачунај дека е солено. Требаше нешто појако да биде, ама парите го диктираа темпото, а KENWOOD - ите од тука ги земав. За понатака планирам целосно да биде Алпине озвучувањето во колата, ама и сега е доста силно и квалитетно. Инаку целосно појачалото не е врзано со сите звучници. Мислам дека на предните врати KENWOOD-ите се врзани на радиото на првите излези, а вторите 2 излеза се на појачалото. Колку што се знам појачалото има 8 излези. А заборавив да кажам дека си ставив и CD-шаржер со 12 диска, исто KENWOOD, ама незнам кој модел е!!! А кондензатори мислам дека има ставено. 2 дена се местеше цело озвучење. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 16:56
Da ne si greska slucajno za pojacaloto ili te imaat izlazano bidejki internetot e najrealen.Aj otvori go ovoj sajt i kazi mi dali go prepoznavas pojacaloto i vidi kolku izlezi ima na nego:
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 18:11
Јеби га тоа е, само на моето има више пинови и излези Тука глеам 2 влеза (така ли е) и 5 излеза, иако пишува 4 !!! Само што е сребрено со црно што и не е толку битно...... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 18:17

Pet se samo sto pettiot e za subwoofer.Zatoa pisuva 4x50+subwoofer.

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 18:22
+sub така де.... Баш сега кога ќе си одам ќе отворам гепек да проверам, само многу сум сигурен дека има повеќе. Како и да, многу скапо ме кошташе се..... Ме разбираш нели?

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 19:38
Ke ti kazam edna narodna pogovorka:kolku pari tolku muzika
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 11:50
Откако замина брат ми,ми остави појачало Magnat,Kenwood буфер и елипси Pioneer
Користени се два месеца и ми фаќаат прашина низ соба.Не сум некој мераклија
да ја правам колата подвижна дискотека
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.