IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БОГ - ИМА ЛИ ДУША?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БОГ - ИМА ЛИ ДУША?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2006 во 10:12
Јас очекував одговор од те*е SayHI. Одговор во скратена форма со сета поента во него, а не нечиј одговор. Сфати дека немаме време за да читаме толкави текстови.

Излезе дека only me беше во право кога рече дека потре*ен ти е одговор за да го ископираш од некаде или некој да ти го испрати.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2006 во 16:20
сард, БРАВО. Како погоди бе?
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2006 во 20:57
Originally posted by sard sard напиша:

Јас очекував одговор од те*е SayHI. Одговор во скратена форма со сета поента во него, а не нечиј одговор. Сфати дека немаме време за да читаме толкави текстови.

Излезе дека only me беше во право кога рече дека потре*ен ти е одговор за да го ископираш од некаде или некој да ти го испрати.
 
Sard... sto e vazno be Prijatele dali SayHi ke ti kopira ili so svoi zborovi ke ti napise,ne mi e jasno. Bitno ODGOVOR DOBI od eden Musliman. Odgovorot e sekako od Islamska gledna tocka,ni malku bitno dali kopiral ili ne. Daj odgovorimi i ti na prasanjata,makar kopiraj,makar svestenik vikni,makar papata donesi go..... samo odgovori mi.
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2006 во 10:30
Кога некој сам пишува одговорот е жив, ископираното не ја погодува суштината. Копираното оди нашироко и поголемиот дел не одговара за прашањето. Копираните одговори се одговори тенденциозно припремани од професионалци и затоа не ги цениме како искрен одговор. Се губи двонасочноста на разговорот бидејќи во случај ако некој забележи грешка или нелогичност во текстот не може да се приговори или преносот на приговорот ќе зависи од пренесувачот на одговорите во двата правци, во случајов SayHI. Зошто воопшто го поставува прашањето SayHI кое изгледаше како нешто да сакаше да приговори дека не го знаеме правилно кога ете и самиот не знаел кога му требало помош од друго место. Исто така значи дека копирачот не си ја знае верата, не ги знае одговорите исто како и повеќето христијани, но се претставува како да ја знае.

До некаде чест е да се знае дека за нашите текстови потребни се професионалци познавачи на исламот, но така се губи двонасочноста на комуникацијата
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2006 во 17:00
ke ti napisam i sam, ne se sekiraj .. samo DAJ VREME da najdam! 
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2006 во 18:50
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

ke ti napisam i sam, ne se sekiraj .. samo DAJ VREME da najdam! 

      ќе ти напишам и сам само ДАЈ ВРЕМЕ да најдам ... некаде напишано

се шегувам знам дека не мислеше тека
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:22
ja citam temava i od vasite postovi nedojdov do nikakov zaklucok, a si vikam sto ubava tema za diskusija i me interesirase dali stavrano Bog ima dusha , taka da ke cekam nekoj sto ima golemo poznavanje okolu toa da odgovori na ovaa tema 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 12:30
во првата книга во Библијата, Битие (или 1 Мојсеева) човекот кога е создаден се вели дека Бог му вдахна од Божјиот Дух и човекот стана жива душа... Потоа додава дека човекот беше создаден според Божјиот образ/подобие.

Значи душата е ефекотот кога некој човек ќе добие живот. Кога човек ќе изгуби живот, нели се вели „испушти душа“.

За Бог конкретно во Св. Писмо не пишува никаде дека има душа, но пишува многупати дека тој е Дух (духовно битие, т.е. нематеријално).
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 16:55

,,I Duhot Bozji Lebdese nad vodata,, bitie

Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 01:50
toa ne plsDead
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 01:53
      тоа прашање је многу тешко Бог има Дух и је Дух но за Душа незнам но вака си размислувам,ние луѓето имаме душа оти Бог ни ја даде и тој може да ја земи кога сака оти је негова.Со тоа тој има душа но не како нас или како што ние си  замислуваме.Оти ако мози да дај и да земва душа по мое значи не је вонего оти ако беше во него неможи да ја дај.но во исто време Духот је башка и Духот неје даден на сите само оние кој го прифакаат Христос.За некои можи не је разбирливо но пробав.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 22:27
Originally posted by rome rome напиша:

       тоа прашање је многу тешко Бог има Дух и је Дух но за Душа незнам но вака си размислувам,ние луѓето имаме душа оти Бог ни ја даде и тој може да ја земи кога сака оти је негова.Со тоа тој има душа но не како нас или како што ние си замислуваме.Оти ако мози да дај и да земва душа по мое значи не је вонего оти ако беше во него неможи да ја дај.но во исто време Духот је башка и Духот неје даден на сите само оние кој го прифакаат Христос.За некои можи не је разбирливо но пробав.

Isus koga odese po zemja imase i duh i dusa kako site ostanati lugje. toj se obrakase kon tatka si Bog, sega ako mu e tatko togas nemoze da ima golema razlika pomegju niv pa taka i Bog sigurno ima i duh i dusa. pozdrav
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 00:25
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

Originally posted by rome rome напиша:

       тоа прашање је многу тешко Бог има Дух и је Дух но за Душа незнам но вака си размислувам,ние луѓето имаме душа оти Бог ни ја даде и тој може да ја земи кога сака оти је негова.Со тоа тој има душа но не како нас или како што ние си замислуваме.Оти ако мози да дај и да земва душа по мое значи не је вонего оти ако беше во него неможи да ја дај.но во исто време Духот је башка и Духот неје даден на сите само оние кој го прифакаат Христос.За некои можи не је разбирливо но пробав.

Isus koga odese po zemja imase i duh i dusa kako site ostanati lugje. toj se obrakase kon tatka si Bog, sega ako mu e tatko togas nemoze da ima golema razlika pomegju niv pa taka i Bog sigurno ima i duh i dusa. pozdrav
 
Imav edna tema "Sto e Duh sto e Dusa" od Islamska gledna tocka. Se nadevam deka te interesira:
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 02:09
како да се опише неопишливото, како да се ограничи неограниченото.
Бог може да се доживее, не може да се опише. може да се почувствува, но како од толку ограничен речник ке се најде соодветен збор, реченица да се каже. а пак некој да свати тоа. ке кажам јас го сакам светот. дали може некој да знае како јас го доживувам тоа. кога некој ке го спознае Бог во себе, бидејки Бог е таму, и секаде околу нас, тогаш ке остане БЕЗ ЗБОРОВИ. тоа е ЧИСТА  ЉУБОВ. НЕОГРАНИЧЕНА. БЕСКОНЕЧНА. СЛОБОДА. и секој од нас еден ден ке ја почувствува. еден ден. сите. лоши, добри вакви такви. бидејки сите сме дел од него. само сме премногу несвесни да сватиме. еден ден. сите ние. ке сме ЕДНО.

..........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.