IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Брак или Не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБрак или Не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:13
... e toa mi e golema maana...pagam na gushki... 
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 21:06
Точно дека многу бракови се раскинати и покрај децата но да не се децата бројката ке беше енормно поголема!„!!„
car's freack
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 16:02
Originally posted by batt's batt's напиша:

Дали има потреба врската да се овековечи со брак или таа може успешно да опстојува и ако партнерите не се во брак?


Кој е вашиот избор и зошто?


Воопшто не. Дали ке бидеш со некого една година или до смртта и дали ке го сакаш секогаш нема врска со бракот . Еве jас се бракувах поради  романтиката / во коjа не верувам никако и не ме искушава, но ете ме натера да направам избор наj битниот во животот/и залjубеността- маж ми ми предложи брак на вториот ден после запознанството ни.
Но се пак живеем овде на полуотока, а на него нравите и моралот се различни од тие во останатиот дел на светот / за добро или лошо/ и општеството си има своите норми и правила кои не можат да бидат негирани. Различно се гледа на парове во брак и оние кои го немат склучено.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 16:20
на вториот денизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување

леле - ова и по латино сериите го немаизненадување
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 16:28
Originally posted by да бе да бе напиша:

на вториот денизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување

леле - ова и по латино сериите го немаизненадување


е и jас бев изумена, не верувах дека ово се дешава во животот ама залубеността си е залубеност и со задоволство зачекорих по патот на неизвестността... по романтично нешо нема по мене од ова и со двете ноги во бездната на неизвестното... и никако не жалам. значит- бракот може и да биде романтичен.


Изменето од pagane - 19.Август.2008 во 16:30
Кон врв
Daki Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2008 во 20:23
Sepak brak da.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 14:39
...definitivno brak... ko si luta ima na kogo da se isturishголема%20насмевка... ko si vesela ima so kogo da se veselish...ko si mrzliva ima koj da straboti mesto tebe... koalicija... brak...daголема%20насмевка... a i pri raka e...abe kaj ke barash noke...vo gludna doba....
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 16:50
..............i jas se soglasuvam...so mamamd..............голема%20насмевка
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:07
Јас бев долги години противник на бракот, гледајки го како некакво врзување кое нема поента, бидејки некого ако го сакаш - го сакаш СО или БЕЗ потпис во матично. Љубовта не прашува по каков државен закон треба да функционира.
Затоа решив да живеам со мојот долгогодишен дечко, и по неколку месеци заеднички живот сфатив дека јас со тој човек нема да бидам среќна. Поминаа неколку месеци и ја прекинав врската. Значи, во секој случај препорачувам заедничко живеење пред да се прават свадби со 200 поканети, деца, итн.
 
Потоа долго време живеев невенчано со мојот сопруг. Решивме дека сакаме да направиме некаков ритуал за нашата врска и решивме да се земеме. Во нашето секојдневие ништо не се смени. Но во односот, заедништвото, чувството на близина, на припадност, е поинаку. Поубаво е. И многу наши пријатели кои подолго време живееле невенчано , а потоа се земале, го имаат истото искуство.
 
Плус, бракот како институција е сепак нешто што носи разни предности (бенефиции) од страна на државата. Но според мене тоа е ирелевантно доколку не постои љубов меѓу партнерите и се што се подразбира под тоа (почит кон другиот, неговиот интегритет, одговорност кон него и заедништвото со него, поддршка на неговиот развој и сето тоа взаемно, прифаќање па и почит на маните кои секој од нас ги има ) итн итн...Се е до човекот.среќа...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:20
ako sakash da umresh sam vo krevet,...i da te najdat posle nekoe vreme,..onaka,...so izedeni ochi od,...machki,...ili drugi domashni milenici,....togash ne se ,..zeni,..ili mazi !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 16:31
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Јас бев долги години противник на бракот, гледајки го како некакво врзување кое нема поента, бидејки некого ако го сакаш - го сакаш СО или БЕЗ потпис во матично. Љубовта не прашува по каков државен закон треба да функционира.
Затоа решив да живеам со мојот долгогодишен дечко, и по неколку месеци заеднички живот сфатив дека јас со тој човек нема да бидам среќна. Поминаа неколку месеци и ја прекинав врската. Значи, во секој случај препорачувам заедничко живеење пред да се прават свадби со 200 поканети, деца, итн.
 
Потоа долго време живеев невенчано со мојот сопруг. Решивме дека сакаме да направиме некаков ритуал за нашата врска и решивме да се земеме. Во нашето секојдневие ништо не се смени. Но во односот, заедништвото, чувството на близина, на припадност, е поинаку. Поубаво е. И многу наши пријатели кои подолго време живееле невенчано , а потоа се земале, го имаат истото искуство.
 
Плус, бракот како институција е сепак нешто што носи разни предности (бенефиции) од страна на државата. Но според мене тоа е ирелевантно доколку не постои љубов меѓу партнерите и се што се подразбира под тоа (почит кон другиот, неговиот интегритет, одговорност кон него и заедништвото со него, поддршка на неговиот развој и сето тоа взаемно, прифаќање па и почит на маните кои секој од нас ги има ) итн итн...Се е до човекот.среќа...
 
 
И мојата прикаска е слична... намигнување
Заеднички живот пред брак може да ти фрли поинакво светло на работите... подобро запознавање на партнерите, согледување на сите маани и недостатоци кои не можат на друг начин да се откријат и секако дали би можеле да ги прифатиме и да живееме со нив...
Потписот пред матичар не менува ништо во интензитетот љубовта, ако таа е искрена може комотно да се живее и без него...
Но сепак, бракот си носи со себе некои предности, пред се законски... И кога ќе сфатиш дека тоа е тоа, тогаш бракот му доаѓа само како круна на љубовта... или цреша на шлаг...намигнување


Изменето од anastea - 02.Септември.2008 во 16:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.