IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Што им смета комунизмот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што им смета комунизмот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2007 во 09:20
ustvari komunizam nikogas nemame ni oseteno... osetivme socijalizam...

Dosta raboti sto gi imaat socijalnive drzavi nie gi imavme dodeka bese socijalisticka YU (za zal sega ne).

Se sl*gam so brza deka idejata e dobra, ama svesta na lugjeto ne se menuva, alcnosta i sebicnosta se glavnite karakteristiki koi nikogas ne se menuvaat kaj covekot (nikogas na podobro)
Кон врв
malena_split Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2007
Локација: Croatia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај malena_split Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 15:54
Комунизмот беше позитибан за мене, ама имаше свои грешки.... мислам да це комунисти попозитивни од глпи фашисти, а ги има многу фор европа....
 
ееее..... бугарите и македонците - не се  мразите..... ве молам!
---->Hate is easy, love takes courage <----
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 16:05
Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 19:58
shtom ti znaesh,..polesno ni e,...a,da prochitash shto e bukvalno komunizam,?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2007 во 22:40
Originally posted by brza brza напиша:

shtom ti znaesh,..polesno ni e,...a,da prochitash shto e bukvalno komunizam,?!
Aj na kratko: go smislile Karl Marx i Friedrich Engels i idejata e da se site ednakvi, vo opstestvoto da nema golemi razliki vo plati , bogatstvoto na lugeto , da nema nisto privatno sto e dobro za nas....nema da ima krienje danoci, fiskalizacii i slicni sranja od kade sto site apasi vo drzavava se napolnija so pari a ostatokot gledaat familii so 100 eu mesecno a prasaj gi kako im se zaraboteni. Site luge da imaat isti prava, a ne ako si sin na parlamentarec da ne cekas red na salter, da ne plakas soobrakajni kazni, da ne idat inspekcii kaj tebe u firma i slicno. Dosta mi e od objasnuvanja, zemi procitaj ke razberes. Ajde kazi mi ti sto znaes za komunizmot, i napravi mi komparacija so drugo podobro opstestvo, mozebi segasnovo ?? LOL "demokratsko" ili ne znam kakvo e...poveke mi lici na APASKO i MAFIJASKO.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 00:38
Originally posted by brmm brmm напиша:

Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".
Aj na kratko: go smislile Karl Marx i Friedrich Engels i idejata e da se site ednakvi, vo opstestvoto da nema golemi razliki vo plati , bogatstvoto na lugeto , da nema nisto privatno sto e dobro za nas....nema da ima krienje danoci, fiskalizacii i slicni sranja od kade sto site apasi vo drzavava se napolnija so pari a ostatokot gledaat familii so 100 eu mesecno a prasaj gi kako im se zaraboteni. Site luge da imaat isti prava, a ne ako si sin na parlamentarec da ne cekas red na salter, da ne plakas soobrakajni kazni, da ne idat inspekcii kaj tebe u firma i slicno. Dosta mi e od objasnuvanja, zemi procitaj ke razberes. Ajde kazi mi ti sto znaes za komunizmot, i napravi mi komparacija so drugo podobro opstestvo, mozebi segasnovo ?? LOL "demokratsko" ili ne znam kakvo e...poveke mi lici na APASKO i MAFIJASKO.
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 03:18
Originally posted by brza brza напиша:

[QUOTE=brmm]
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL
Ako ti ne razbiras, tvoj proble. Pogore ubavo kazav deka e tesko ostvarlivo, a deka idejata e odlicna E.... Vo slucajot jas brmcam so faktite, a ti so sto brmcis ?LOLBig%20smile, a i ne sum tuka da se prepucavam so neznalici, si pram muabet so lugeto, a ako tebe ti smeta nekoj, vo slucajot jas..neka ti smeta, ti ne mi smetaj OK ???

p.s.
od vakvi bre isfrustrirani mozoci so se znaat
ne mi se zivee,a i drzavava ne ni odi napred. c c cccc


Изменето од brmm - 24.Јули.2007 во 03:19
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 08:47
Originally posted by brmm brmm напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

[QUOTE=brmm]
ti samo brmmmmchish bez nekoja vrska,.....i kaj ti e slichnosta megu EU ,...i komunizmot shto go opisha,...a?,....a i dvava posta se od tebe,...vo razmak od eden moj,...hahaha,...a,be ajde kjuti,...samo,...gledam ja znaesh definicijata na komunizmot,...samo shto taa e ,..  ke bide utpija,.za sva vremena,.....ne moze da se ostvari,...so milioni luge,....LOLLOL
Ako ti ne razbiras, tvoj proble. Pogore ubavo kazav deka e tesko ostvarlivo, a deka idejata e odlicna E.... Vo slucajot jas brmcam so faktite, a ti so sto brmcis ?LOLBig%20smile, a i ne sum tuka da se prepucavam so neznalici, si pram muabet so lugeto, a ako tebe ti smeta nekoj, vo slucajot jas..neka ti smeta, ti ne mi smetaj OK ???

p.s.
od vakvi bre isfrustrirani mozoci so se znaat
ne mi se zivee,a i drzavava ne ni odi napred. c c cccc
  a,be popametnjakovichu,....jas samo ti kazuvam deka ona shto go pishuvash ,...i toa na minimalen "razmak," nema vrska edno so drugo,...shto tuku mi se pravish popameten od drugite,...koga sto posto ne si,..Angry.......i da vidish kako bi ti odela drzavata ,..da se samo edna tretina k'o mene,...barem na disciplinski plan,...a od disciplinata se drugo ke odi kako shto treba,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 20:53
Originally posted by brmm brmm напиша:

Denesna EU, ti e cist komunizam, dobar los - toj e,a e mnogu polos od stariot komunizam, mokni i nemokni drzavi. Komunizmot e dobra ideja no od sto e perfekcionisticka duri i nema sansi da uspee, a kako sto e komunizmot zamislen e nesto sto  tesko se uspeva a dokolku se uspee e dobro. Nekoj od forumgiive samo pisuvaat gluposti a ne ni znaat sto e komunizam ni pa socijalizam ni pa nekoe ureduvanje. Tie sto pocnale da razbiraat sto e ureduvanje na edna drzava (sega na starost od 20-25god),vrska nemaat sto e komunizam, oni znaat,slusaat,citaat samo za vojni niz svetot,korupcija,ubistva i sl. dodeka pojma nemaat kako e da na TV nema nisto od toa, vo vesnici da pisuva 90% dobri raboti,koga ke se kazes od kade si da te znae cel svet,a ne da objasnuvas sega kade e Mk,da setas nokeska u 3h bilo kade i nikoj da ne ti napravi problem, da imas sigurna plata na 1vi i slicno. Kade e sega toa ... a???? ajde odgovorete vie sto "znaete sto e komunizam".


Nema vrska ova sto zboris!!!
Koja drzava bila komunisticka???
Glavna odlika na komunizmot e: Sekoj da raboti spored sposobnostite, a da dobiva spored potrebite. E za ova ne se potrebni paricni sredstva, a i nema nikakva privatnost... se e "drzavno" (neli drzavata bese na rabotnicite odnosno narodot itn...).
Socijalizmot trebase da bide preodna faza, kade kje se namali privatnosta do isceznuvanje i preod na totalna "drzavnost". Tuka spagja nacionalizacijata koja trebase da bide dobrovolna ama bese nasilna... Od nacionalizacijata najmnogu se plasat kapitalistite, zatoa i prezemaa radikalni merki protiv komunistite (pripadnici na komunistickite partii)...

Ima mnogu za pisuvanje... nemam nitu zelba nitu volja da pisuvam ponatamu.


Изменето од влечка - 25.Јули.2007 во 09:49
Кон врв
мало дете Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај мало дете Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2007 во 23:52
Кумунизмот во буквална смисла на зборот е добро општествено уредување али секгаш теоријата во пракса не се применува.
И затоа кумунизмот нечини
Мало дете
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 01:04
eeeeeeeeeeeeeeeee i togas Tito mu rece na Chento, druze Chento, ajde da prodolzime sa komunizmom, bas mi se sviga. Dobro je to sto mozeme daubadmo nash narod kako god zjelimo, i mi na kraju bikjemo opet dobri............
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
eurm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eurm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2007 во 02:56
Комунизмот е лек за богатитесмеењесмеењесмеење
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2007 во 18:35
Originally posted by hektor hektor напиша:

sega debilive nemaat so da pravat vo eu sobranie pa kriv im e komunizmot , a fasizmot sto go ima vo golema mera vo evropa kaj e tuka na osuda



Е, сега ја нема онаа старана:
,,Легни лебу да те јадам,,

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 18:12
Etnonacionalizam je zadnji izrod socijalizma. zalosno za "komuniste".
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.