IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за гаќи, пиперки и витрини на балкон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:21
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 
Знам друже имам читано и јас нешто такво. Кочку е точно не знам..
Друго сакав да кажам со тоа..
Споредуваш симбол на градот како што е милениумскиот крст кај нас со една фонтана...
Знсчи крстот е симбол како кулата за парижаните, амс фонтанава дефинитивно не е симбол ниту ќе биде..

Не споредувам никакви симболи, да се разбереме.
Ниту крстот бил симбол на Скопје , ниту Ај. Кула била за Париз..ВО МОМЕНТОТ на градабата.

Споредувам само искажани и запишани изјави и мислења на познати поединци ШТО рекле и мислеле како современици за Кулата во градба во Париз , и ШТО ТАА ПРЕСТАВУВА ДЕНЕС за истите тие граѓани на ПАРИЗ , секако од временска дистанца од скоро два века.

пс
Без никакви „вметнувања„ и интерпретации , за да не морам и јас да се користам со истата недолична  „стратегија„ , како тој погоре од тебе ШТО ќе се повампирел.
големо гушкање
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:25
Тоа е точно… некои градби СО ВРЕМЕТО станале симболи на градовите. Но на почетоткот секако не било тоа.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:31
Симбол на град (или било што) не станува нештото додека е проект на хартија, ниту во своите почетоци како објект.. Никој и не го рече спротивното.
Ама ти некако ми споредуваш една кула која цел свет ја знае, која што има своја историја итн и една фонтана (која нема ни значење а единствената историја ќе и биде историја на поправки) за која што не слушнале дури и некои македонци а не пошироко.
Јас само си го искажав ставот за фонтаната, дека таму не и е местото..
А за дизајнот што мене не ми се допаѓа е ствар на вкус, за вкусови не се расправа..


Изменето од evangeline - 08.Септември.2015 во 00:34
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тоа е точно… некои градби СО ВРЕМЕТО станале симболи на градовите. Но на почетоткот секако не било тоа.

Тоа и ми беше целта...за да бидам и останам докрај јасен, НО...ете некој си овде се „вметна„ со и во дискусијата , на теми од Метафизика поточно за Онтологијата.
збунетост
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 00:48
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Симбол на град (или било што) не станува нештото додека е проект на хартија, ниту во своите почетоци како објект.. Никој и не го рече спротивното.
Ама ти некако ми споредуваш една кула која цел свет ја знае, која што има своја историја итн и една фонтана (која нема ни значење а единствената историја ќе и биде историја на поправки) за која што не слушнале дури и некои македонци а не пошироко.
Јас само си го искажав ставот за фонтаната, дека таму не и е местото..
А за дизајнот што мене не ми се допаѓа е ствар на вкус, за вкусови не се расправа..

Сакав само да ви покажам дека поединечното мислење за некој јавен објект , е подложно на промени одкога ќе настапи друга или трета генерација на потомци.
Примерот со тогашниот писател Ги де Мопасан е сликовит.
Покажете ни денес слична искажана изјава за Ајфеловата Кулата како што била на именованиот Мопасан , на барем еден денешен француски писател а кој живее во Париз.
пс
Пријатна вечер ви поскаувам
голема насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2015 во 01:44
Претпоставувам дека поради фактот оти фонтаната е некакво надоврзување (намерно или ненамерно) со споменикот на Александар Mакедонски, таа ќе стане препознатлив дел од градот. 

Секако дека само времето ќе го дoкажи тоа и секое сегашно дискутирање е прeјудицирање.


Во секој случај, очебијно е дека изгледот на плоштадот сега и некогаш е како споредба помеѓу ден и ноќ. Секако, за некој ден ќе биде едното, а за друг другото… но тоа е тоа, секому според милувањето.

Кога веќе го спомнавте Париз се сетив на стаклената пирамида што ја изградија на сред Лувр и хипер-модерната зграда La Défense, две нешта што апсолутно не припаѓат на никаква француска историја или традиција… што критики паднаа тогаш, колку плукања беа направени во тогашните јавни медии не само во Франција, туку и низ светот… а денес тиe претставуваa едни од најпрепознатливите и највреднуваните објекти во тој град.

Затоа, да не се истрчуваме, туку да оставиме на времето и идните генерации да го кажат својот збор.

















Изменето од Messenger - 08.Септември.2015 во 02:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.