IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Хуманост на дело
  Активни теми Активни теми RSS - Да му помогнеме на Никола Велјаноски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да му помогнеме на Никола Велјаноски

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Да му помогнеме на Никола Велјаноски
    Испратена: 24.Јули.2011 во 19:20

Дваесет и девет годишниот прилепчанец Никола Велјаноски од лани живее со надеж дека еден ден ќе ја победи болеста, ќе стане од кревет и ќе им помага на своите родители.


Верува оти со хемотерапијата која ја прима двапати месечно и со хируршки зафат ќе се спаси од ракот на карлицата и од неподносливите болки и дека ќе биде корисен за семејството. бидејќи, како што вели, неговиот, животот на татко му кој 4 години лежи неподвижен во соседната соба и на неговата мајка која деноноќно се грижи за двајцата го прават неподнослив.

Семејството Велјаноски живее во трошна куќа во населбата Рид со социјална помош од 1.800 денари.

Живко 18 години работел во поранешната фабрика „Партизан“. откако решиле да ја стават во стечај и да ја ликвидираат, разбрал дека за 12 години нему се платени придонесите за здравствено и пензиско осигурување, а кренал раце и од инвалидска пензија оти со инсулт,склероза и парализа за Комисијата, Живко бил здрав.

Само за лекови и за превоз на Никола до Скопје,вели неговата мајка, месечно им се потребни 10 илјади денари.

Во беда, со позајмени пари и големо трпение битката со болеста на Никола во семејството Велјаноски продолжува. Бараат ама не сакаат голема помош од надлежните, доволно велат им се пари за нега и еднаш месечно бесплатен превоз за Никола со санитетско возило до Скопје.

Сите хумани луѓе кои сакаат да му помогнат на семејството Велјаноски можат да се јават на телефонскиот број 071/ 223 – 347 или на жиро сметка со број: 300027045717740 – Nikolce Veljanoski.

 

Канал 5 за Никола: http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=77649&tip=video

Фејсбук страница: Да му помогнеме на Никола Велјаноски: https://www.facebook.com/pages/%D0%94%D0%B0-%D0%BC%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%92%D0%B5%D0%BB%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%B8/211382385579849

-----------

превземено од Донации: http://www.donacii.mk/2011/07/24/da-mu-pomogneme-na-nikola-veljanoski-2/
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.