IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Прашања и Одговори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашања и Одговори

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Прашања и Одговори
    Испратена: 03.Јуни.2011 во 00:12
Ништо чудно, на запад се тужат за све и свашта.

Фала за формулариве.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 23:38
Da, toa isto taka se veli i "model release".

Ednostavno kazhano, onoj shto si go fotografiral ti dava pravo negoviot lik da go koristish onaka kako shto smetash deka e pogodno za tebe, se razbira bez da go kompromitirash.

Treba da razberesh deka chovekot e sopstvenik na svojot lik i nikoj ne mozhe istiot da go koristi bez negova dozvola.

Ova vekje stana voobichaena procedura pri fotografiranje lugje vo stranstvo dokolku celta na fotografiranjeto e tie sliki da se objavuvaat javno ili da se koristat komercijalno.

E sega, dokolku celta na fotografiranjeto ne e specijalno chovekot, a slikata e od "reporterski" ili "dokumentaren" karakter, togash se toleriraat likovi na fotografijata kako "sluchajni namernici".


Ako sakash da prochitash malu povekje za ova i da simnesh "Model Release" formi togash pojdi tuka.







Изменето од Zoran K - 02.Јуни.2011 во 23:47
Кон врв
pecok Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Статус: Офлајн
Поени: 300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pecok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2011 во 22:47
Глеам нема ваква тема тука па еве сега има.

Мене ме интересираше шо е финтава со „consent“ или „одобрување“ (или како и да се вика на македонски) од лицата кои си ги фотографирал и дали треба и на нотар да е заверено или само лист текст со потпис?

Мене ми е малце безвезе додуша ама бараат consent за учество на натпревар. Кај да ги барам у пм сеа тие што сум ги сликал.

И ме интересира ако сликам навивачи на трибина на градски, овај Филип II, треба од сите consent да имам заверено на нотар (околку 1000 најмалку, што гужва ќе биде на нотар, хехе)?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.