IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - 2011 – Рецесија или Раст?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

2011 – Рецесија или Раст?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 2011 – Рецесија или Раст?
    Испратена: 05.Јануари.2011 во 16:05
Што не чека во оваа година???????

Состанок%20на%20Г%20-%2020

Состанок на Г - 20

Светската економија го продолжува своето бурно возење поради што, тројца истакнати економисти велат дека за да ја предивидат 2011 треба да гледаат во нивните кристални топки. Со нив Слободна Европа разговараше за очекувањата во САД, Еврозоната и движењето на доларот, еврото и цените на храната и индустриските производи.

Дали во 2011 големите економии во светот, влегуваат во период на големо опоравување или во двојно поголема глобална рецесија, е прашањето кое на истакнати економисти им го постави Слободна Европа?

„Не мислам дека ќе има двојна рецесија, што би значело пад, но јас мислам на европската економија ќе има проблеми. Мислам дека ќе има уште еден круг на криза, најверојатно на пролет и дека светската економија ќе се забави. Значи нема да има силна наплата и ќе има голем проблем со невработеноста во светот“, вели Сајмон Џонсон, поранешен главен економист на ММФ и професор на Институт за технологија во Масачусетс.

Неговиот колега директорот на „Капитал економикс“ Роџер Ботле се согласува дека нема да се случи ни едното ни другото.

Цените на памукот во изминативе 20 години



„Мислам дека растот може да биде малку блед, затоа што во Европа ќе има криза, но веројатно нема рецесија.“

И Алан Мелцер, професор по политичка економија на Универзитетот Карнеги Мелон смета дека Европа и САД, како најтешко погодени ќе се движат напред, но со бавно темпо во САД поради проблемите со невработеноста и пазарот со недвижности.


Нова структура на Еврозоната

Новинарите на Слободна Европа Хедер Махер и Џереми Бренштајн го прашаа Сајмон Џонсон дали еврозоната ќе преживее во оваа форма и која е перспектива за една или за пет години?

„Мислам дека еврозоната ќе преживее, но јас се сомневам дека ќе опстане во актуелниот состав. Сега се 16 земји или 17 земји со Естонија, која се приклучува во јануари. Исто така, се сомневам дека таа ќе биде во можност да продолжи со оваа политика односно секогаш да им помага на земјите кои се во неволја. Значи, ќе има големи промени во составот, структурата и функционирањето на еврозоната.“

Професорот Џонсон, имено, смета дека јадрото на еврозоната ќе преживее. Според него, тоа ќе биде силно јадро, кое ќе се бори со предизвиците за глобално лидерство, како што Европјаните се надеваат. Директорот на Капитал економикс Роџер Ботле е уште порадикален. Тој не мисли дека еврозоната ќе опстане во сегашната форма и дека не би бил изненаден доколку барем една земја не ја напушти валутната зона.

Долар. Во 2011 ОК, но натаму...?

Што пак економистите мислат за здравјето на доларот?

Симон Џонсон повторно:

„Доларот очигледно ќе биде потпомогнат од слабоста на еврото и проблемите во еврозоната. Луѓето ќе гледаат во доларот засолниште поради големите проблеми во земјите како Шпанија или Италија или Белгија. Но, на подолг рок, мислам дека доларот ќе има многу проблеми. Фискалната политика во САД продолжува да биде неодговорна, а како што новото евро ја воспоставува својата кредибилност, така луѓето ќе се префрлат од долари на евра и други валути, што со текот на времето ќе има тенденција да го ослаби доларот.“


Овие тројца економисти сметаат дека цените на стоките како индустриските суровини и храната ќе одат нагоре и надолу доста остро, иако побарувачката во свет


Изменето од orlov - 05.Јануари.2011 во 16:06
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 10:58
2011 според мене ќе биде година на судири...додатни задолжувања...фиктивни резултати и судири за власт...Гујо ќе чини се, за да со ЕПП ја врати довербата на народот во посветла иднина а опозицијата ќе го урне според сите релевантни показатели...Резултатите од овие судири ќе бидат ...скоро никакви...бидејќи ќе нема проекти кои ќе ја воздигнат македонската економија...а доколку продолжи проектот Скопје 2014...штетите и револтот ќе бидад уште поголеми...Рецесија ќе нема поради вбризгувањето на 600 милиони евра кредити...па и домашни задолжувања...но Македонија во оваа година ќе го допре дното и во задолженост и во поделбите кои ги промовираше власта како начин на владеење...кулминацијата ќе биде токму оваа година...да
Според мене индустриското производство нема многу да се зголеми...тоа се мои скромни проценки....
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 12:51
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

2011 според мене ќе биде година на судири...додатни задолжувања...фиктивни резултати и судири за власт...Гујо ќе чини се, за да со ЕПП ја врати довербата на народот во посветла иднина а опозицијата ќе го урне според сите релевантни показатели...Резултатите од овие судири ќе бидат ...скоро никакви...бидејќи ќе нема проекти кои ќе ја воздигнат македонската економија...а доколку продолжи проектот Скопје 2014...штетите и револтот ќе бидад уште поголеми...Рецесија ќе нема поради вбризгувањето на 600 милиони евра кредити...па и домашни задолжувања...но Македонија во оваа година ќе го допре дното и во задолженост и во поделбите кои ги промовираше власта како начин на владеење...кулминацијата ќе биде токму оваа година...да
Според мене индустриското производство нема многу да се зголеми...тоа се мои скромни проценки....
a be, ti si bil najgolem optimist vo zemjava!изненадување

...tuku,...kako mislish   ''ako prodolzi...''?збунетост

...da ne mislish deka se ke zastane kade shto ke bide vo momentot,


...koga parite se vekje razdeleni?намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 12:58
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

2011 според мене ќе биде година на судири...додатни задолжувања...фиктивни резултати и судири за власт...Гујо ќе чини се, за да со ЕПП ја врати довербата на народот во посветла иднина а опозицијата ќе го урне според сите релевантни показатели...Резултатите од овие судири ќе бидат ...скоро никакви...бидејќи ќе нема проекти кои ќе ја воздигнат македонската економија...а доколку продолжи проектот Скопје 2014...штетите и револтот ќе бидад уште поголеми...Рецесија ќе нема поради вбризгувањето на 600 милиони евра кредити...па и домашни задолжувања...но Македонија во оваа година ќе го допре дното и во задолженост и во поделбите кои ги промовираше власта како начин на владеење...кулминацијата ќе биде токму оваа година...да
Според мене индустриското производство нема многу да се зголеми...тоа се мои скромни проценки....
a be, ti si bil najgolem optimist vo zemjava!изненадување

...tuku,...kako mislish   ''ako prodolzi...''?збунетост

...da ne mislish deka se ke zastane kade shto ke bide vo momentot,


...koga parite se vekje razdeleni?намигнување
А бе јас знам што е работата...вака да видам...овие...гавазиве...како ќе ја возвеличуваат власта и умовите нивни...на овие де...овие неумниве...и тоа за урнек...
Инаку кук*рикање ќе има наголемо...Иако она дека ќе задолжуваат безмилосно...и од сите извори во тоа да не се сомневаш...а со тоа ќе создаваат каков таков привид...за да не му падне на Паторот....рејтингот...под 10% се разбира...инаку во нормална држава би изнесувал веќе сега ...како на Хорхе па и помалку....
Затоа ...народот МОРА ДА СЕ ОСОЗНАЕ и да сознае што му се спрема...и дека оваа година е блиски до завршниот удар на Македонија ...и тоа од (квази)ПАТРИОТИВЕ на власт...се разбира комплет со упикувачите, гавазите и властитутките....дада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 14:09
Изгледа 2011 заврши на позитивна нула. Ни раст ни рецесија. Барем кај нас. 
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 15:15
Vo deneshni uslovi, koga drzhavi kako Grcija, Irska, Italija, Shpanija, Portugal i SAD maka machat so ekonomijata i se naogjaat dlaboko vo crveniloto pod nulata, toa se smeta za uspeh.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 15:20
Не верувам дека ќе се остварат најцрните предвидувања. Сметам дека поголем дел од државите, можеби, ќе превземат конкретни чекори на "затворање" на своите економии и дека ќе се чекаат "поволни ветрови". Искрено, се надевам, дека светот ги научил лекциите од минатото.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2012 во 15:27
Svetot sekogash minuva niz vakvi periodi.

Koga vreminjata se povolni togash chesto pati se deli "kapom i shakom", a koga kje se iscrpat rezervite i kje nastapat siromashni vreminja so pochnuva so steganjeto remeni i vrakjanje nazad na onoa shto otpovekje se zemalo.

Vo megjuvreme se vnimava da se izgubi shto pomalu.

Magichniot zbor e "balansiranje".



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2012 во 18:53
brzo ljudi moi kod vipa makaronski.. abe svee gaga... ama samo vo postpaid(*) !!! (**)

(*) -- 0 mkd e samo prepaid delot od cenata za upad vo carstvoto na nimnite zabraneti zadovolstva... postani im zavisnik, samo zaakaj im se u kanghiskiot preplet pa oni kje te iskasapat na post paid nachin.

(**) -- kako i da ja vrtish nulata so vipa makaronski sekoja besplatna usluga kje te koshta 5000eura na minut.

a very intelligent way of using intelligence (son of American Mean I = (-1)^(1/2) | Son of American Bitch) just to outsmart evil and become evenly greater evil than the evil outSMRTed. the moral of the story is: fighting evil is futile victory over evil is alike piromania... never pleasing enough. there's always a higher height than yours.

Још једна победа и ја сам изгубио - Pi Roman
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 22:21

...нормално раст.

Секој месец увозот расте во споредба со истиот месец лани..а индустриското производство паѓа(ова е за друга тема,ама ај..)и тоа секој месец последните 17.Значи 17 месеци по просек од 2% тоа ти е 35% за година и пол.

Наздравје и преродба ...и инвестиции ...и развој. 


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.