IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Помош, Nikon проблем
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Помош, Nikon проблем

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2010 во 16:02
Dobro e shto se javi i shto gi dade ovie informacii koi veruvam kje bidat od polza za idnite povici na pomosh.

Kolku shto razbrav, devojkata e vo stranstvo (mozhebi vo Grcija), pa zatoa se barashe servis tokmu tamu.

Inaku, od moeto iskustvo, garancijata na Nikon vazhi samo za proizvodite koi se kupeni preku soodvetniot oficijalen pretstavnik na zemjata (zemjite). Taka, na primer, jas imam garancija za onoa shto kupuvam od Kanada, no ne i za onoa shto bi go kupil od SAD. Kupenata stoka od SAD nosi amerikanska garancija i jas mozham da ja iskoristam samo tamu.

Zatoa onoa shto velime deka doagja od "grey market" ne nosi nikakva garancija, iako e originalen proizvod.




Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 01:10



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:34
Кон врв
photomacedonia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photomacedonia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 10:26
Искрено, заради вакви луѓе и коментари и не сум љубител на пишувањата на форумов. Ќе се потрудам да бидам фин и културен и нема да паднам на нивото на пишуваното, се надевам
Обраќањето ми беше најдобронамерно и воопшто не беше самофалење како што дотичниот господин тоа го кажува.Само сакав да излезам во пресрет и да пробаме да помогнеме на девојката, која и да е, каде и да е , каде и да го купила фотоапаратот итн. На споменатата фирма не и треба фалење и не користи евтини маркентиншки трикови како бесплатно чистење на сензор, фото конк*рси и сл.Ако беше така, на форумов ќе ги имаше на секои 5 дена :)Бесплатно чистење на сензор впрочем има за сите корисници на Никон опрема, кои ја имаат 2 годишната Македонска гаранција.Што се однесува на цените, за оние кои немаат попаметна работа, секогаш можат да најдат поевтини цени на Интернет но и поскапи од Македонските како што јас најдов на пример дека Никон Д3100 тело во БГ, на тој Photo pavilion цената му е 512 евра а кај нас е 451, за Никкор објективот 35 1.8 цената во БГ е 205 а кај нас е 199 итн.Немав време искрено да барам уште и на другите сајтови кои беа наведени зошто имам попаметна работа. Цените би требало да се разликуваат само во зависност од различните царински давачки и ДДВ-то во секоја држава , а овде како и да е се држат до препорачаните цени од НИКОН.Разлики секогаш ќе постојат, но не би требало да се драстични и не ми беше намерата да убедувам некој во тоа дека се не е така.За разлика од робата купена во странство, овде се нуди гаранција за фотоопремата ,акциски попусти, бесплатен сервис и чистење за времетраењето на гаранцијата, обука за користење во секое време за опремата а и на крај, зарем не е важно тоа што овде, на оваа државичка ни наша, ќе и останат дел од приходите од ДДВ и царина а не на Бугарија, Грција или незнам кој.Мене како Македонец ми е многу битно , за другите незнам.Се извинувам уште еднаш ако кај некого сум побудил лоши намери и мисли, но навистина не ми беше тоа целта. За намерата веќе горе напишав. саморекламирање....ЈОК :)далеку од тоа.Секое добро.
П.С ветувам дека нема повеќе да пишувам на форумов за да не ми се побараат пари за рекламирање......
Споменувањето на фирмата од исти причини и го избришав а и за да нема причина одредено лице на форумов да си се празни на таа тема.Дури се потрудив и да ги изменам некои правописни грешки како ш наместо ж , за да не ме кара ,професорот".

Изменето од photomacedonia - 25.Февруари.2011 во 11:53
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 12:41
Originally posted by photomacedonia photomacedonia напиша:

Се извинувам заради можеби касниот одговор на проблемот, но дури денес влегов на форумов на кој за жал не сум чест посетител. Прво што ке кажам е тоа дека е навистина жален овој македонски синдром, во кој секогаш ние не чиниме,останатите се подобри, кај нас ништо не е оригинал и не бидува и секогаш со драго срце, поарно да му ги дадаме парите на некој друг ( макар и на Гркот) или не знам кој друг, само да не останат кај нас во Македонија.Не ми е јасно зошто кога во Македонија постои официјален увозник и дистрибутер на Никон, сеуште читам коментари, оди во Грчка, купи во Бугарија, нарачај од Америка, ке ми донесат од Србија итн.Цените се исти насекаде, но тоа е тоа, нели ние сме Македонија или како што кажа еден дилер на Никон од Битола, нема да го купи од мене само за да каже дека му е од Солун !!! После тоа кога ке се десат вакви проблеми, Никон е крив, нема гаранција фотоапаратот, се користат неоригинални додатоци итн. Луѓе, во Скопје има официјален сервис и дистрибутер за Никон.Сите фотоапарати купени кај нас имаат 2 годишна гаранција и фотоапаратите мошат да се најдат кај нас или во продашните места на Оне, Пикс Плус, Нептун итн. Сервисерот е Борис, од Белград кој доаѓа на секои две недели и од него нема подобар на балканов.Чекањето кое некој го спомена е само доколку во моментот се нема делот, но во 99% случаи се се решава истиот ден.Мила, доколку не си го решила проблемот,доколку сакаш обрати се во Рефот М, на тел: 3215985, моето име е Наце, побарај ме за да видиме што може да се помогне со фотоапаратот.Се извинувам доколку некој се навреди од коментарите, сепак секој си има право да си ги троши парите како сака и каде сака, нели :)а истото важи и за гаранцијата.


Наце што креваш паники за џабе? Тешко ти падна што луѓе идат надвор да зимаат опрема?!?!

ДА, ЈАС СУМ ТОЈ ШТО СЕКОГАШ ЌЕ ИДЕ НАДВОР ПО ОПРЕМА, ЗОШТО СФАЌАМ ДЕКА ЏАБЕ, СКАПО Е ТУКА.

ПРВПАТ БЕВ СВЕДОК, канон македонија да ми понуди поефтина варијанта од БМ ФОТО србија. Ама сепак кога имам можност ќе го нарачам од АМЕРИКА, зошто ќе заштедам 150 евра, што и не е малку пари. Исто така направив со предходниот мој ДСЛР!

Е сеа за да ти докажам дека за ЏАБЕ креваш паника е следново:

НА ИРЕНА И СЕ РАСИПА АПАРАТОТ ДОДЕКА БЕШЕ ВО СОЛУН ПА САКАШЕ НА ЛИЦЕ МЕСТО ДА ГО ПОПРАВИ, GET IT?!

А јас и ти ќе се видиме деновиве, зошто апаратот на ИРЕНА е во мои раце. Гледај да понудите приступачна цена за поправање зш пак ќе си ги правиме во странство, КУЛ?!!??!

Изменето од Марио - 01.Декември.2010 во 12:56
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 12:50
Originally posted by photomacedonia photomacedonia напиша:

а и на крај, зарем не е важно тоа што овде, на оваа државичка ни наша, ќе и останат дел од приходите од ДДВ и царина а не на Бугарија, Грција или незнам кој.Мене како Македонец ми е многу битно , за другите незнам.


Јас приходите за Црква на плоштад не ги давам! Кога ќе почнат да се прават сите кровови на болниците тогаш ќе давам пари за ДДВ!

И ич мува не ми лази за тоа дека на Америка ќе и ги дадам парите. Парите се мои и по мое лично убедување е дека оваа држава не залужила да и давам јас 18%. Ако пробуваш на емоција да не придобиеш тешко дека ќе успееш :)!

Како и да е, воопшто немам против НИКОН ниту РЕФОТМ, напротив имам слушано позитивни коментари. Сепак неможам да кажам мислење дека фотографирам со КАНОН! Но, сега ќе видиме што ќе се случи со апаратот на ИРЕНА. Ќе те исконтактирам во САБОТА, за да ти го донесам да го видите!



Изменето од Марио - 01.Декември.2010 во 12:57
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2010 во 19:29



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:35
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2010 во 15:01
posto diskusijata gleam se razvi vo ovoj pravec, jas imam edno prasanje, sho ne mi e jasno.

pred nekoja godina kupiv eden objektiv od USA, i pritoa, kupiv internacionalna garancija, koja shto vika, deka pri slucaj na neispravnost, moze da se prijavi vo bilo koe oficijalno pretstavnistvo na nikon, i imase lista od pretstavnistva. jas imav eden problem so objektivot, i se javiv vo refot-m, i mi rekoa, ako ne bil kupen od kaj niv, ne vazela taa garancija. iznerviran, im pisav mail na refot vo srbija, i go dobiv istiot odgovor.

posle toa, iskontaktirav pretstavnistvoto vo slovenija, i tie mi rekoa, bez problem, donesi go, ili prati go, normalno deka ke ti vazi garancijata.

i sea prasanjeto e: sho e refot? sho e refot-m?

da go citiram photomacedonia: Луѓе, во Скопје има официјален сервис и дистрибутер за Никон.

sho e toa tolku po-oficijalno od maalskoto bakalce sho prodava mastiki? i tamu da odam i da recam ne vi cinat mastikite, ke mi gi vratat, iako ne se oficijalni distributeri za orbit ... ili chunga lunga..

????

pozdrav


Изменето од sasebt - 02.Декември.2010 во 15:02
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2010 во 01:41
testot e izmenet, nema poenta... ovci, volna na angro...

sto da kazam.. eden primer, Canon objektiv, kupen na staro, ni garancija ni marancija, paga od nevnimanie od masa, se pravi sol, osobata odi vo servis da prasa dali moze da se popravi - i davaat nov !!! toa, edno 900 km od skopje, vo "EU"...
no, sekako, dodeka ima ovci ke ima i dzemperi....

i da, da prasam samo, stho bese shutter release button? :-P


Изменето од сашо - 03.Декември.2010 во 14:31
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
photomacedonia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photomacedonia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2010 во 13:12
Си реков доволно беше, нема потреба за коментари, зошто тие ќе повлечат уште, ама ако....
За прв пат слушам дека некогаш имало празни ЦД-а од пропратниот софтвер за НИКОН ??? Тие не ги снимаме ние туку ги носат заедно спакувани со опремата.доколку и имало таков случајшто не верувам. Софтверот впрочем е безплатен така да нема проблем да се симне во секое време или пак да го снимиме ние и испорачаме.
Упатства има за сите фотоапарати на македонски јазик, за некои печатени а за некои и на ЦД така да и тоа не знам на кој и на што се однесува.Што се однесува на гаранцијата, предходно еден господин во коментарите ви кажа нешто за нив каде и како важат. Јас само ке ви дополнам дека ниту Македонија, ниту пак Србија се во ЕУ, и за жал не подлежиме на гаранцииите кои ги дава Америка или некоја друга земја.Америка дури и не ги признава гаранциите од ЕУ освен ако не се докупи за таа наведена Интернационална гаранција. така да како што и ми беше поентата, доколку немате желба ни потреба да си ја купите вашата нова фотоопрема од македонија, одете слободно со гаранцијата во Америка, Словенија или каде и да е, а во Словенија гледате му го менуваат објективот со нов иако нема гаранција, па навали народе во Словенија, топ земја за нас. :)Во грција на граница ќе ви го вратат и ДДВ-то, прекрасно.
За LaBo Photomacedonia е инаку Фотограф , како и повеќето од вас, и со гордост си го користам името кое е и законски заштитено и тоа воопшто не треба да ве интересира како што ни мене не ме интереситра што значи вашето.
Кон врв
photomacedonia Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај photomacedonia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2010 во 17:01
Извини, но не сум баш сигурен дека мастики во маалското продавниче, на кого и да мислеше ( а и било каде) ке ти ги заменат со нови иако не се тие купени од кај нив, нели?
Рефот е инаку фирма која 20 години постои и е официјален застапник за Никон за Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија ( преставена преку Рефот М)

Позз
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2010 во 21:33



Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 21:37
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 10:19
Originally posted by photomacedonia photomacedonia напиша:

Што се однесува на гаранцијата, предходно еден господин во коментарите ви кажа нешто за нив каде и како важат. Јас само ке ви дополнам дека ниту Македонија, ниту пак Србија се во ЕУ, и за жал не подлежиме на гаранцииите кои ги дава Америка или некоја друга земја.


Хаха. Смешки. Гаранцијата за објективите што ги земав од УСА беше WORLDWIDE. Не ЕУ, не НАТО, не незнам што. Во листата на претставништва кај што би требало да важи беше наведен и RefotB. И сега? Штета што објективот ми се расипа 10тина дена по истекот, па немав прилика во пракса да ја испробам гаранцијата.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 10:29
photomacedonia, izgleda ne go procita vnimatelno mojot post. jas kazav deka, pokraj normalnata garancija (americkata), kupiv i internacionalna garancija. bas me interesira, zosto, taa, internacionalna garancija, vo koja refot e staven vo listata, ne ja prifakjate?? to e problemot.

pozz
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 10:30
inace, momentalno neam problem so nikon opremata, ova so go pisuvam e cisto ... onaka, da mi se razjasnat rabotite.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.