IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ГЕ-МАК КЛУБ   Измами
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГЕ-МАК КЛУБ Измами

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ГЕ-МАК КЛУБ Измами
    Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:06
Од пред многу години беше почнала да работи на нашава територија група преваранти кои под името Гемак почнаа да прелажуваат луге кои немајки финансиски надежи во ова тешко време лесно се прелажуваат.Вчера имаше дел на канал 5 во емисијата КОД и ете решив да ја разбуричкам оваа тема за да излезат навиделина повеке излажени луге а и да се соберат слики, снимки и се што можи да послужи во исправање на оваа неправда,
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 21:59
Pa zarem za vo razno e temava? Poveke mi ide za vo biznis..nesto kako.. Izmamnicki piramidi...
A sepak mislam deka imase premnogu izmameni, ako me sluzi memorija..
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2010 во 22:37
Ma ne da ima mnogu tuku epten mnogu ama celta e da se pojavat kazat i barem em da se otvorat oci na drugi em da se naoga kontra napad a ne ja staviv vo biznis zosto sakam sekoj da mozi da ja pogledne a ne samo biznis zainteresirani lica , ako e greska moderatorite ke sredat.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 11:49
Koja e semata odnosno izmamata???
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 14:28
Еве нешто што одамна го читав и сега ми текна на интернет да го побарам пак

Од Дневник е ова..
........


Причината зошто пирамидалниот синџир егзистира во најголема тајност е договорот што членовите на мрежата го потпишуваат со организацијата.

Во договорот стои: "Ако за ова кажете некому во наредните пет години, ќе бидете тужени и ќе платите 8.000 евра казна".

Принципот на работа е едноставен. За да станете член на "тајното братство", треба да платите 2.300 евра на сметка на офшор-компанијата Fit For Success (FFS). Компанијата е регистрирана на Гибралтар, но често ја менува локацијата на неколку егзотични острови. За секој нареден член што ќе го натерате да се зачлени во мрежата ќе добиете околу 500 евра, а од тој ангажман по пирамидален принцип заработуваат и тие што се на врвот од структурата. Организаторите ветуваат дека за само десет месеци можат да се заработат најмалку 50.000 евра. Новите членови на пирамидалниот синџир, поттикнати од примамливата заработка, најчесто се обидуваат да ги насамарат пријателите да станат негови членови...........
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 14:39

Znaci klasicna piramida...изненадување

Epa ako e taka nema sto bilo koj da se zali deka bil izmamen ili izigran...Ako si tolku lesen na pamet a epten lakom za brza zarabotka, toa ti e...тага...A bre Makedonce...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 14:45
Originally posted by alekss. alekss. напиша:

taka    e   forumska  bravos,mi kazaa  deka   i    ti  si    tamu   clen


Абре алексо дај симни ми се од грб. Тежок си ми. Кај на chat сега и тука ..ај ..ај ..скок

---------------


Originally posted by gonzo gonzo напиша:

Znaci klasicna piramida...изненадување


Epa ako e taka nema sto bilo koj da se zali deka bil izmamen ili izigran...Ako si tolku lesen na pamet a epten lakom za brza zarabotka, toa ti e...тага...A bre Makedonce...


Епа gonzo, сите сакаат лесни пари. Но малку се свесни каков ризик носат истите
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
teodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 190
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај teodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 19:25
Originally posted by ФорумскаБаба ФорумскаБаба напиша:

Еве нешто што одамна го читав и сега ми текна на интернет да го побарам пак

Од Дневник е ова..
........


Причината зошто пирамидалниот синџир егзистира во најголема тајност е договорот што членовите на мрежата го потпишуваат со организацијата.

Во договорот стои: "Ако за ова кажете некому во наредните пет години, ќе бидете тужени и ќе платите 8.000 евра казна".

Принципот на работа е едноставен. За да станете член на "тајното братство", треба да платите 2.300 евра на сметка на офшор-компанијата Fit For Success (FFS). Компанијата е регистрирана на Гибралтар, но често ја менува локацијата на неколку егзотични острови. За секој нареден член што ќе го натерате да се зачлени во мрежата ќе добиете околу 500 евра, а од тој ангажман по пирамидален принцип заработуваат и тие што се на врвот од структурата. Организаторите ветуваат дека за само десет месеци можат да се заработат најмалку 50.000 евра. Новите членови на пирамидалниот синџир, поттикнати од примамливата заработка, најчесто се обидуваат да ги насамарат пријателите да станат негови членови...........







Ма не не е тоа никаков договор туку као договор ( без пецат , без потпис и закана за одредена сума) но тоа се прави за да првите три дена кој е периодот да те обработат ти да не го расирис муабетот и да налетас на информација која ке ти кази оти е измама ,а тие три дена секој минут ти се јавуваат со прасанја за дали си добар , дали си нестрплив , дали најде пари и како да те упатат како мозис да се бапнис во кредит и т.н. . Е сега да секој сака лесно заработена пара но овде не велат лесно заработена пара ами велат дека тоа е всусност сколо за менаџмент и треба да платиш книги во МАКСИ БУК тоа е нивна фирма која печати безвезе книги божем вредни и натаму е шемата по описот погоре. Но сета работа е што тоа не ти го нуди некој непознат ами твој близок роднина ,пријател,кум,побратим... и така ако не веруваш на нив на кој ке веруваш,а тие пак само што виделе дека се излажани си велат дај и ние да донесиме неколку души да се извлечиме , егоистички не мислејки дека го загрозуваат својот ближен а по правило се работи за класа на неситуирани луге кои се борат за опстанок имаче ако имаш плата и средно добар живот никако нема да те МРДНАТ .А повремено на состаноци носат свои преоблечени луге во пилоти , или така карактеристични професии за почит за да би ги залетале останатите , дури и новинари и писатели,кои сигурно молчат за многу пари.Замислете на големо пано имало и слики од Џамбазов.   Значи не е лакомоста ами изигрување на довербата на ближниот свој.
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.