IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Промена на хостинг
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Промена на хостинг

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Промена на хостинг
    Испратена: 12.Мај.2010 во 00:52
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!!!

Мигрирав една веб страница на друг хостинг сервер.
Доменот е ист.

Која е процедурата која треба да се превземе и сработи за да веб страницата профункционира?

БлагоСлов дарувам!

Изменето од Pravoslavie - 12.Мај.2010 во 00:53
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2010 во 21:25
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!!!

Мигрирав една веб страница на друг хостинг сервер.
Доменот е ист.

Која е процедурата која треба да се превземе и сработи за да веб страницата профункционира?

БлагоСлов дарувам!


Само ја аплоадираш на новиот хост, и домејнот го менваш исто таму , нема некоја посебна процедура како шо знам.

Не сум менвал досега хостинг , колку што знам кажав
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2010 во 17:26
jas sum bot golem xD
LD Pistolero a.k.a Demolero
Кон врв
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 12:35
Мислам дека би тебало досега да го имаш решено проблемот, сега го прочитав постот :)

Прво ја префрлаш преку FTP страната, ако е едноставна ако немаш бази и такви работи.
После го додаваш твојот домејн на новиот хостинг (addon domain).
На крај, на вебот кај шо ти е регистриран домејнот ги менваш DNS серверите, ги клаваш на новиот хостинг.

(Доколку имаш домејн од марнет, треба наново барање да пополниш и да испратиш, и неколку дена трај процедурата, а ако имаш .com org или слично, одма се прај.)

DNS серверите можиш да ги видиш во мејлот при регистрацијата или во FAQ од кај шо си го зел новиот хостинг.
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
psensor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај psensor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 10:26
Цитирај Мигрирав една веб страница на друг хостинг сервер. Доменот е ист. Која е процедурата која треба да се превземе и сработи за да веб страницата профункционира?


Само аплоадираш со FireFTP и си готов.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.