IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PRASANJE NA NAJKON-DAJKON
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PRASANJE NA NAJKON-DAJKON

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: PRASANJE NA NAJKON-DAJKON
    Испратена: 11.Март.2010 во 07:35
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:



Zasto APS-C e bolji za video od FF? I samoiot vikas deka si baral leki i 'tnko nesto rabotata?


APS-C e bolji za video zatoa sto toj format e nekolku decenii postar od 36x24. A plastikanerot vs 7D e ednostavno cenata za istiot kvalitet na video.


Изменето од Tegla - 11.Март.2010 во 07:37
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 21:47
Originally posted by Tegla Tegla напиша:



Muabetot mi bese deka Canon i Nikon vo pozadina povekje rabotat na FX odkolku na DX. Koga kje ja sporedite ponudata na FX i DX lekji se kje vi stane jasno. Pred nekoe vreme si vikam aj da vidam orientaciono kolku pari kje me cini 550D so nekolku lekji. Isklucivo za snimanje video mi treba, deka kako sto e eftin kje go vratam so eden proekt намигнување. Surfam, baram lekji.... i nema prime lekji za DX osven nesto sitno. Za FX kolku sakas i sto sakas. Novo, staro, auto, manuel, adapteri....... sve mozno. Moze se toa i na DX ama so 1.5 ilii 1.6 crop, pa imam problem so sirokite, a sirokite se najupotrebuvani. Ednistveno ostanuvaat da izberam f2.8 zumovi od Tokina, Tamron i Sigma deka imaat pointeresni fokalni dolzini so fiksna blenda.APS-C formatot kako sto kazav e odlicen za HD video i P&S. A za tie sto rabotat sport profesionalno - koristat sluzbeni kameri, i togas ne e problem skapi teleobjektivi za profi rabota намигнување


Jas da izbuckam malku

Zasto APS-C e bolji za video od FF? I samoiot vikas deka si baral leki i 'tnko nesto rabotata?
Gledaj si 5D II, mozebi ke ti trebaat 2-3 proekti da go otplatis, no FF e "prava stvar".
So "plastikar" li ke se z*bavas?

Изменето од ogledalo - 10.Март.2010 во 21:50
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 18:04
Muabetot mi bese deka Canon i Nikon vo pozadina povekje rabotat na FX odkolku na DX. Koga kje ja sporedite ponudata na FX i DX lekji se kje vi stane jasno. Pred nekoe vreme si vikam aj da vidam orientaciono kolku pari kje me cini 550D so nekolku lekji. Isklucivo za snimanje video mi treba, deka kako sto e eftin kje go vratam so eden proekt намигнување. Surfam, baram lekji.... i nema prime lekji za DX osven nesto sitno. Za FX kolku sakas i sto sakas. Novo, staro, auto, manuel, adapteri....... sve mozno. Moze se toa i na DX ama so 1.5 ilii 1.6 crop, pa imam problem so sirokite, a sirokite se najupotrebuvani. Ednistveno ostanuvaat da izberam f2.8 zumovi od Tokina, Tamron i Sigma deka imaat pointeresni fokalni dolzini so fiksna blenda.
APS-C formatot kako sto kazav e odlicen za HD video i P&S. A za tie sto rabotat sport profesionalno - koristat sluzbeni kameri, i togas ne e problem skapi teleobjektivi za profi rabota намигнување


Изменето од Tegla - 10.Март.2010 во 18:05
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 14:59
Softverskoto namaluvanje na ekponirana povrshina od FX(FF) na DX, vo teloto na kamerata, efektivno znachi kropiranje. Praktichniot benefit za korisnikot na takvata kamera e mozhnosta da upotrebuva DX objektivi na FX telo so koregirana slika vo okularot koe bi mu pomognalo vo pravilnoto kadriranje. Se razbira, penalot za takvoto koristenje na kropiraniot senzor e namalenata rezolucija (broj na pikseli).

Koga lugjeto sporeduvaat fotografiranje megju D300 i softerski kropiran D3 e kako da sporeduvaat dva kompletno razlichni senzori. Imeno, iako i dvata imaat po okolu 12MP, kropiraniot D3 ima mnogu pomalu pikseli od onoj na D300. Se rabira deka fotografiite napraveni so vaka stokmeni kameri nema da bidat so ista rezolucija.

Porealna sporedba bi bilo megju D300 i softverski kropiran D3X.

So drugi zborovi, onoa shto sakaat da potenciraat fotografite na ptici, kako i nekoi sportski fotografi (za del od nivnite potrebi) e deka DX formatot na senzor, so negovata deneshna pogolema gustina na pikseli, vo dobri svetlosni uslovi dava dobri rezultati.

Istite tie fotografi bez tronka na razmisluvanje bi zemale FX (FF) kamera od kalibarot na D3X (zaedno so softverskoto kropiranje na senzorot) dokolku po cena e komparativna so D300.

Seto ova pokazhuva deka so razvojot na full-frame senzorite i pagjanjate na nivnata proizvodna cena, FF kamerite kje stanuvaat s'e povekje popularni i barani na pazarot.

Dali toa kje znachi kraj na DX formatot? Ne veruvam. Vakvite predviduvanja me potsetuvaat na onie od vremeto na filmot, koga so sekoj nov format se predviduvashe zakopuvanje na site ostanati. Fakt e deka site zhiveeja paralelno vo svetot na fotografijata zatoa shto imashe razlichni fotografski potrebi koi bea pokrivani so razlichni filmski formati.

Potrebite i ekonomijata go diktiraat pazarot.

Изменето од Zoran K - 10.Март.2010 во 15:06
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 10:30
да
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 10:26





Eve uste smajlija I toa li e problem sega?

No comment, za drugite raboti.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 09:52
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:


Pa toa sto se koristi samo del od senzorot vo odredeni situacii (ili podobro receno, modovi na kamerata) voopsto ne e nesto novo i ekskluzivno.
I P&S go pravat toa redovno. Toa go imaat i vo marketing kampanjite redovno zastapeno. Na pomali rezolucii od maksimalnata imaat pogolem zoom, koi go reklamiraat kako lossless quality digital zoom.

 


i aj sega objasni mi koj gi pomesal ovde loncinjata... ne bi znael ni od kade da pocnam da ti ja objasnuvam razlikata megju digitalen zum i downscale vo windowed mode na red od 4k na 2k.... zastani. zemi vozduh. sleep on it. pray on it... среќа

btw, sto e so smajlivo celo vreme sto go stavas, ama ic ne mi e jasno... neso kao celo vreme dolari ti se motaat u glava, ne razbiram...?


Изменето од branko_k - 10.Март.2010 во 09:53
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 09:41
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:


Ne e mozno fizicki da se namali senzorot (barem ne seuste :), kako sto pisa ti.


рамнодушност
kako samo se pretvorivme vo olku nepismena nacija, ne mi e jasno

Originally posted by branko_k branko_k напиша:



mislam deka nekoj od FF nikonite imase opcija fizicki da ja namali povrsinata na osetlivost na senzorot do aps-c golemina, ako ne se lazam... red kamerite toa go pravat so kropiranje na senzorot (samiot senzor se transformira vo krop so toa sto ja kine osetlivosta po stranite)... ..........


alooooooo, ima nekoj doma?


Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 07:52
Originally posted by branko_k branko_k напиша:


znaci ako mislese deka senzorot se vitka po stranite, stvarno e za smeenje i da ti kazam pravo edvaj se vozdrzuvam da ne bidam cinicen...


A jas pa uste poveke

Nego da ne navleguvame vo nekoi nepotrebni razgovori.
Najverojatno, te. mislam deka poveketo ke svatat zasto se iznasmeav.
Ne e mozno fizicki da se namali senzorot (barem ne seuste :), kako sto pisa ti. Pa uste i linkovi stavas, da dokazes deka stvarno si gi pomesal loncinjata?

Pa toa sto se koristi samo del od senzorot vo odredeni situacii (ili podobro receno, modovi na kamerata) voopsto ne e nesto novo i ekskluzivno.
I P&S go pravat toa redovno. Toa go imaat i vo marketing kampanjite redovno zastapeno. Na pomali rezolucii od maksimalnata imaat pogolem zoom, koi go reklamiraat kako lossless quality digital zoom.

I nekako mnogu Nostradamusi i baba Vangji imame ovde
Aj neka mi predvidi (t.e. so sigurnost da mi kaze) sto da se igra vecer Manchester-Milan. Barem da imame i nekoja finansiska korist od jasnovidcite
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:51
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:



Haha
Si gi pomesal loncinjata malku

FIZICKI da se namali senzorot e seuste naucna fantastika, mozebi vo idnina ke izmislat nesto takvo! Do togas fizicki ke moze da se namaluva samo dolzinata na objektivite (i toa najvise onie neprofesionalnite)
Bi sakal da izmislat takvo telo vo idnina, si go vitkas na nekolku dela i op, vo novcanik

aj da ne bidam podrzok otkolku sto treba, ke ti go dadam linkov:

http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Digital_Cinema_Camera_Company

znaci ako mislese deka senzorot se vitka po stranite, stvarno e za smeenje i da ti kazam pravo edvaj se vozdrzuvam da ne bidam cinicen...

znaci uste ednas, senzorot se odnesuva kako krop so t.n. windowed mode so toa sto senzorot prima podatoci na povrsina ednakva na super16mm kamera, t.e. pomala od vistinskata povrsina na samiot senzor... za sleden pat, proveri si na wiki pa smej se намигнување
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:37
Originally posted by сашо сашо напиша:

red e da ve informiramkupen e d3000, dual lens kit, so baegi popusti, vo budgetot vleze i super lowerpro torba em kartica,  barateli zadovolni, ..fala na site sto mi pomognavte, site sreknii volkot sit i ovcite na broj (rece volkot, jadejki go ovcarot :-P)голема%20насмевка


Ako ne e tajna, kolkav bese popustot?
Da znaat lugjeto sto planiraat da kupuvaat vo idnina kolku moze da se pazarat

I so zdravje koristenje.
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:35
Originally posted by branko_k branko_k напиша:


Originally posted by itan14 itan14 напиша:

....Birding/long lens fotografite i sega kazuvaat deka denje so D300+600f4 vadat podobri fotografii od D3 + TC 1.4 + 600 f4. Vo oblasti kade sekoj mm e biten, ke si ostane da si postoi i ke funkcionira.
mislam deka nekoj od FF nikonite imase opcija fizicki da ja namali povrsinata na osetlivost na senzorot do aps-c golemina, ako ne se lazam... red kamerite toa go pravat so kropiranje na senzorot (samiot senzor se transformira vo krop so toa sto ja kine osetlivosta po stranite)... ne mislis deka nataka ke odi rabotata? da mozes da biras ako ti trebaat mm - slikas so 1.5 na 12mpix, a ako ti treba portret/lendskejp slikas na 1.0 na 20+mpix...?


Haha
Si gi pomesal loncinjata malku

FIZICKI da se namali senzorot e seuste naucna fantastika, mozebi vo idnina ke izmislat nesto takvo! Do togas fizicki ke moze da se namaluva samo dolzinata na objektivite (i toa najvise onie neprofesionalnite)
Bi sakal da izmislat takvo telo vo idnina, si go vitkas na nekolku dela i op, vo novcanik
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:13
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

....Birding/long lens fotografite i sega kazuvaat deka denje so D300+600f4 vadat podobri fotografii od D3 + TC 1.4 + 600 f4. Vo oblasti kade sekoj mm e biten, ke si ostane da si postoi i ke funkcionira.


mislam deka nekoj od FF nikonite imase opcija fizicki da ja namali povrsinata na osetlivost na senzorot do aps-c golemina, ako ne se lazam... red kamerite toa go pravat so kropiranje na senzorot (samiot senzor se transformira vo krop so toa sto ja kine osetlivosta po stranite)... ne mislis deka nataka ke odi rabotata? da mozes da biras ako ti trebaat mm - slikas so 1.5 na 12mpix, a ako ti treba portret/lendskejp slikas na 1.0 na 20+mpix...?
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:06
kako i sekoja trendi/pomodarska euforija vo istorijata na covestvoto, taka i na fotografijata ke i splasne zamavot sto go ima vo momentov (koj trae  nekolku godini) kaj "neprofesionalnata" populacija sto se zanimava so fotografija. vo momentov fotoaparatot e noviot ipod, walkman, commodore, klik-klak, itn... sto znaci deka ima ogromen pazar sto proizvoditelite mnogu vesto go iskoristuvaat - plasticno telo, plasticen kit objektiv koj sto pokriva 95% od potrebite na sekojdnevniot korisnik, mal gabarit za da moze da se odnese i na odmor, pa tuka mnogu vesto frlaat teaser: 50/1.8 za 100ina eur! vidi bogati... vtor objektiv! prikaznata e kupena! sleduva eventualno nekoj 70-300/4-5.6 za 150-200 eur, no ne i zadolzitelno; i tuka proizvoditelot ja ispolnil celta... za da moze seto toa da go prodade, ne smee da go napravi kompletot nad 1000 eur - magicnata granica... tuka vletuva vo igra crop senzorot... daleku poevtina i polesno primenliva tehnologija od FF, a vo isto vreme daleku pokvalitetna opcija na p&s aparatite so minijaturni senzori, plitok dof, povisoko iso, artsy-fartsy mix in a little ps i site se umetnici...

koga ke pocne da zdosaduva fotografijata kako hobi na globalen plan (ne znam koga ke bide toa, no istorijata ni kazuva deka se zdosaduva), togas i proizvoditelite ke nemaat tolku motiv da vlozuvaat vo krop senzorite... ako mislite deka krop senzorite gi koristat fotoreporterite, togas ste vo zabluda... edinstveniot krop sto go koristat najgolem del od reporterite e 1.3, a 1.5/6 (i toa od visokata klasa kako d300 i 50d) se koristat kako backup tela... najgolemata primena na aps-c senzorite e kaj plastikanerite pod 1000eur... se poveke i poveke ke se vlozuva vo FF i vo profesionalcite, a ke se razviva proektot MF digital za prifatliva cena... evolucija...

toa ne znaci deka pomalite senzori ke isceznat, tuku samo deka poleka ke se podzaboravaat, kako sto otidoa vo zaborav bridge aparatite... ste videle nov bridge aparat vo posledno vreme?

p&s nikogas nema da umre zatoa sto ima konkretna primena, a kako sto kaza tegla naskoro aps-c ke premine tokmu kaj ovie aparati.

micro 4/3 e prikazna sama za sebe koja ne znam kako ke se odviva, ama startot sega za sega e odlicen...


Изменето од branko_k - 09.Март.2010 во 23:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.