IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКВИ ГРЕВОВИ ИМААТ БЕБИЊАТА И ДЕЦАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКВИ ГРЕВОВИ ИМААТ БЕБИЊАТА И ДЕЦАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КАКВИ ГРЕВОВИ ИМААТ БЕБИЊАТА И ДЕЦАТА
    Испратена: 29.Јануари.2015 во 00:26
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


генетиката е чиста наука, тоа го мислам... не мора да се форсира мешање на науката и религијата


Еден ден човештвото ќе се разбуди за Светлината на Духот, Која е Темелот и (всушност) крајната Цел на секоја логија (наука) исто како и на религијата!

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


можда нема што да се изнакажам за генетика и теологија, ама со сигурност можам да кажам дека нема ништо почисто и поневино од мало дете, а не па новороденче
не знам за тебе, ама според мене, религијата е потребна за тоа да ги учи децата како да го направат светов подобро место, а не да им суди уште недоквакани, а не да им форсира некакво прочистување за кое самите тие не се свесни


Детето е нешто најчисто на светот, тоа е потполно точно, но исто така во себе (во својот ген) го наследува и носи семето, кое е поопасно од секој животински агресивен инстикт.

Да не го заборавиме и да не го игнорираме тој факт, бидејќи со тоа се лажеме себеси, како што денес многумина го прават тоа.


Originally posted by zabegan zabegan напиша:


мене дури и крштевката на новорденчиња ми е тотално антирелигиска политичка ствар со утната поента... па нели според религијата Бог им дал на луѓето слободна воља? нека оди во пеколот ако сака, ама прво остави го да бира, па после суди му на одлуката
зарем ако дедо ми убил човек и јас треба одам во затвор поради него и покрај тоа што јас не сум како него и имам голема почит животот како дар? која е поентата на целото учење ако однапред ни е пресудено?



Крштевката со вода, а посебно со Дух Светол, е нешто од најважните нешта во животот на човекот, бидејќи преку неа се наводнува, храни и култивира животопријатното Семе на Светлината Божја (тоа е Христос) во нас, со што единствено се прекинува линијата на семето на гревот. Она исто семе на грев кое го натерало дедоти да го убие човекот, односно човекот кој што се обидел да го убие дедоти, бабати, итн. ... баш она исто семе кое низ историјата и сегашноста ги прави најголемите катастрофи!



Originally posted by zabegan zabegan напиша:


тоа за кое што збориш е злоупотреба на религија и досега се случила кај сите постоечки религии во светов


Злоупотребата на религијата се случува тогаш, кога луѓето од известни причини се одделуваат од Светлината на Вечниот Дух БОЖЈИ (Христос) и следат известни традиции, религии, филозофии, учења, книги, откровенија, примери, адети. ... кои се прават попаметни од праксата и учењето на Вечното Евангелие Божје, Кое за спасение на сите стана човек во Исус Христос!


Ти Ја посакувам Светлината и Духот, Која/Кој е пред дедоти, дедоми, таткоти, таткоми, ... и сите земјени татковци.


Изменето од spiros - 29.Јануари.2015 во 00:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 01:53
zabegan, aко не си верник, поточен си од верниците. да

Не за бадијала Исус вели, не им браните на децата да пријдат до мене, ним им припаѓа Царството Божје. Тој никогаш не рекол за нив дека се грешници.

Проблемот со Христијанството е што токму гревот го подигна на пиедестал и го наметна Божјиот Син како едниствен способен да се справи со бего. Што беше политиката со тоа? Да ги направи сите верници вечни грешници и должници кои вака единствено би можеле да се спасат преку Божјата воља манифестирана co Божјиот син Исус Христос.

Крштевањето е уште една карика во инcтитуцијализираното Христијанство кое било непознато на почетокот. Имено, во самото Писмо имаме пример за крштевањето кое го прави Јован. Таму се крштеваат само возрaсни, оние кои ги увиделе своите гревови и преку крштевањето се покајуваат за нив и одново се раѓаат како нови личности. Некои тогаш и формално си ги менувале имињата.

Подоцна сета таа работа се испреврти, се даде сосем друго значење, бебињата се направија грешници уште со самото раѓање, гревот го направија наследен уште од Адама, па и самото раѓање го направија плод на грешноста бидејќи и сексот беше прогласен за грешен.

За жал, изворното Исусово учење морфираше во нешто сосем друго. Исус знаеше дека ќе дојде до ова и затоа на крајот им порача на своите следбеници да не ги слушаат оние кои подоцна ќе дојдат да проповедаат во негово име. тага








Изменето од Messenger - 28.Јануари.2015 во 07:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 01:10
Originally posted by spiros spiros напиша:




Голема среќа, незаслужена добрина, милост и благослов е да бидеш роден во вера, фамилија, средина, услови ... каде што се верува, учи, практицира и наводнува доброто (Божјото) семе во срцето на детето, а не лошото, грешното (антихристијанското), коешто исто така е од самиот почеток (дури и во мајчината утроба) присатно!

Јас знам дека нити едно вистинско и будно Чедо Божје, не би му дозволило на сопственото (малолетно) дете да земе оружје в рака и да се бори или дури и да убива.

Милиони Христијани од пошироката географска територија во која живееле и твореле Исус и Апостолите, под притисок и неправда ја напуштиле и напуштаат својата домовина, но не ги тераат своите деца со оружје во рака да се борат за истата!






тоа за кое што збориш е злоупотреба на религија и досега се случила кај сите постоечки религии во светов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2015 во 01:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

генетски гревови... е сега баш све имам прочитано на форумов




Све, во смисла "секаква глупост"?

Што мислиш ти? Што повеќе влијае на генетиката:
психата или соматиката

Поздрав

генетиката е чиста наука, тоа го мислам... не мора да се форсира мешање на науката и религијата

можда нема што да се изнакажам за генетика и теологија, ама со сигурност можам да кажам дека нема ништо почисто и поневино од мало дете, а не па новороденче
не знам за тебе, ама според мене, религијата е потребна за тоа да ги учи децата како да го направат светов подобро место, а не да им суди уште недоквакани, а не да им форсира некакво прочистување за кое самите тие не се свесни

мене дури и крштевката на новорденчиња ми е тотално антирелигиска политичка ствар со утната поента... па нели според религијата Бог им дал на луѓето слободна воља? нека оди во пеколот ако сака, ама прво остави го да бира, па после суди му на одлуката
зарем ако дедо ми убил човек и јас треба одам во затвор поради него и покрај тоа што јас не сум како него и имам голема почит животот како дар? која е поентата на целото учење ако однапред ни е пресудено?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2015 во 20:33
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

генетски гревови... е сега баш све имам прочитано на форумов




Све, во смисла "секаква глупост"?

Што мислиш ти? Што повеќе влијае на генетиката:
психата или соматиката

Поздрав



Изменето од spiros - 27.Јануари.2015 во 20:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2015 во 00:42
генетски гревови... е сега баш све имам прочитано на форумов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2015 во 22:33



Голема среќа, незаслужена добрина, милост и благослов е да бидеш роден во вера, фамилија, средина, услови ... каде што се верува, учи, практицира и наводнува доброто (Божјото) семе во срцето на детето, а не лошото, грешното (антихристијанското), коешто исто така е од самиот почеток (дури и во мајчината утроба) присатно!

Јас знам дека нити едно вистинско и будно Чедо Божје, не би му дозволило на сопственото (малолетно) дете да земе оружје в рака и да се бори или дури и да убива.

Милиони Христијани од пошироката географска територија во која живееле и твореле Исус и Апостолите, под притисок и неправда ја напуштиле и напуштаат својата домовина, но не ги тераат своите деца со оружје во рака да се борат за истата!






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2015 во 20:46
Матеј 19:14 - Оставете ги децата и не пречете им да доаѓаат кај мене, зошто на таквите им припаѓа Царството Божје.

https://www.facebook.com/video.php?v=935640966457578


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 01:11
Многу е важно новороденчињата и дечињата да бидат плод од љубовта на родителите кои не се противат нити на Мудроста БОЖЈА, нити на хармонијата (редот) БОЖЈИ, туку живеат за истата. Исто така е многу важно да се прифатени во љубов и хармонија (ред), да се воспитувани (со збор и дело) во љубов и хармонија (ред) и така социјализирани.

На овој начин генетските животонепријатни инстикти и чувства кои доаѓаат од длабинската меморија, можат најдобро да се трансформираат и детето да се упати на правиот Пат!

Многу е важно од сите оние кои се противат на Мудроста БОЖЈА да увидат дека колку и да е малечка индивидуата, таа во себе е дивидирана (поделена) и го носи во својот потенцијал како доброто Семе на Мудроста БОЖЈА (Христос), така и семето кое е спротиставено на првото.

Со пофалба ја очекувам секоја критика која барем малку има врска со реалноста!













Изменето од spiros - 31.Јануари.2010 во 01:20
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 00:39
Toa e doktrinata na Hristijanstvoto... ubavo go prezentira Miki_P vo edna druga tema:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:




Бидејќи прародителите ја прекршија Божјата заповед и не Го послушаа Бога, тие (Адам и Ева) „спечалија“ казна, но и ветување за идните генераци. Казната беше – изгонување од Едемската градина (Земниот рај) и смрт (телесна).

Сите по Адама (и Ева), додека ќе има живот на земјата, ја наследуваат грешната природа од нив, бидејќи од нив сме излезени, т.е. од нивното бедро. Сите се раѓаат грешни, т.е., го наследуваат првородниот грев.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 00:04
Суштината на зборот грев може слободно да се преведе со зборот грешка.

Одтука прашањето на темата може слободно да се чита како: Какви грешки имаат бебињата и децата?

Бeбињата и децата може да имаат различни грешки (психолошки, телесни, социолошки) но пред сè генетски, наследни од нивните предци!

Повелете, чекам на вашето ценето мислење.



п.с. Многу е важно идните родители да внимаваат и да се трудат да живеат анлогно со Совршената *Светлина на *Духот * БОЖЈИ (Која е Христос)!

п.п.с. Се извинувам што овој пост не мие пишан од вечерва, туку само копиран и додаден.

Sorry



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 21:27
So sekoe novoragjanje na choveka mu se dava nova shansa.

Grev e da se pretpostavi i da se sugerira grevot koga s'e ushte ne e napraven i ne postoi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 19:11
Уште нешто околу гревовите за да претходно постираното биде појасно...

Според убедувањата кои јас ги имам а кое произлегува од Христовите објави преку пророчицата Габриеле од Вирцбург работите стојат вака:

Сите ние повеќе или помалце носиме оптоварувања т.е. гревови од минатите инкарнации, па така и децата.

Гревот е како еден вид лошо семе засадено во нива. Соодветно на семето еден ден кога тоа ќе созрее ќе биде и плодот. Оние гревови кои не биле правовремено препознаени и исчистени(преку покајување, простување, молење за прошка, надоместување и повеќе не-правење на истото) мораат да се отплатат. Гревот не може да се избрише со ритуали, песни, пари и сл. туку само со претходно опишниот процес. Но пред тој да настапи во форма на последица, Бог преку нашиот ангел-чувар но и преку дневната енергија(разни ситуации, средби и разговори со луѓе, животни и сл.) индиректно нè опоменува за да се преобратиме и ја одбегнеме последицата.

Кога гревот кој не е исчистен станува активен, т.е. некогашното лошо семе кога ќе почне да го дава лошиот плод, тогаш тоа се изразува во форма на болести, судбински удари, потпаѓање под ударот на елементарните сили(природни катастрофи) и тн.   Одговорен за тоа е самиот човек, не Бог. Тој не се вмешува во процесот причина-последица, но не е тој кој лошата последица ја испраќа. Имено, Бог не содржи во себе ништо лошо, никаква болка - оттаму тој не ни може некому да даде нешто такво(т.е. не може некој да ни даде нешто што самиот го нема).

Изменето од Majkl - 30.Јануари.2010 во 19:13
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 19:09
Преку крштевањето се прави еден ритуал со цел новороденчето да се приклучи во црковната институција за да кога тоа ќе порасне биде уште една овца во црковното стадо, кое на институцијата ќе и служи во разни форми, меѓу другото и низ црковниот данок(кој пред се е изразен во западните земји на пр. Германија но и во Бугарија). Наспроти ова Исус подучуваше по смисла: „Првин подучете а потоа крштевајте...„

Наспроти верувањето во тнр. прародителски грев, гревот не е нешто што може да се наследи. Секој е одговорен и положува сметка пред законот на сеидба и жетва само за своите гревови, никогаш за туѓите.Така и бебињата не отплаќаат гревови на некое колено претходно, туку за својот. Но можно е некогашниот предок да се реинкарнира во сопственото семејство и да отплаќа за грев кој самиот си го натоварил на душата пред повеќе инкарнации.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.