IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каде не носи гревот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде не носи гревот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 11:03
grevot ne nosi do zamatuvajne na svesta i so toa davajne moznost da se pravat uste povejke grevovi odnosno ako sekoj gref pretstavuva vklestuvajne na delovi od mozokot golem broj na grevovi pretstavuvaat slucaj na sizofrenija ,no sekoj sto primetuva deka e vo opasen pat navlezen ima lek zanego zasto zborot koj e ispraten od boga kaejne koga se izgovara moze da napravi cudo so toa sto site vklesteni oblasti gi otpusta , no zalno e za onie koi ne se svesni za svoite grevovi za niv nema spas dodeka ne im se ukaze sto denes voopsto ne se slucuva zasto sekoj se gordee koga go gleda drugiot kako pravi gref .pa prosetajte niz ucilistata ke vidite koi se heroite na mladite toa se lujdze koi se do gusa vo grevovi spored toa grevovite na slavnite go nosat svetot vo potop
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 11:45
vo pekolotзбунетост
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:49
Лане што е нејасно?
МИР со сите
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 12:52
kade odat ateistite....toa ne mi e jasno...збунетост
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 15:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Даде погрешен пример. Бог не го казнува Јов, туку тоа го прави Сатаната.


"„Нека ти биде! - му рече Господ на Сатаната. - Прави што сакаш со сè што има; само не кревај ја својата рака врз него."

(Јов 1:12)


Ili ne si razbral sto se sluchuva vo Knigata Jov ili ne sakash da razberesh.

Mislam deka se raboti za vtorovo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 16:39
Повели, објасни ми, просветли ме Messenger. За разлика од тебе, јас посочив аргумент, цитат од книгата Јов од каде се гледа дека Сатаната, а не Бог, го казнува Јов.
Ќе посочам уште еден цитат од таа книга:
 
"И Сатаната отиде од пред Господовото лице. Тој го удри Јов со лути рани од стапалата до темето."
(Јов 2:7)
 
А од тебе сеуште чекаме цитат од таа книга каде што Бог го казнува праведниот Јов трепкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 17:34
Sakash da kazhesh deka:

- Ne e kriv Hitler za site onie izcheznati dushi po germanskite logori, tuku onie koi gi sobraa i gi zatvorija tie dushi?

- Ne e kriv Bush za site izginati i osakateni nevini mazhi, zheni i deca vo Irak, tuku vojnicite koi gi frlaa bombite?

Ima potreba od ponatamoshno prosvetluvanje? Treba li da otvoram nova tema "Knigata Jov" i da ja analiziram del po del ?


P.S. Da ne bidam pogreshno svaten, navedenite iminja zemeni se samo figurativno, a ne kako stavanje ravenstvo megju niv i Boga.

Изменето од Messenger - 16.Мај.2009 во 19:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 18:14
Гледано од верски аспект, атеистите кој не го признаваат Исус за личен Спасител и Господ, одат во пекол...
Гледано од светски аспект, атеистите одат во гроб, каде што потоа нема ништо, едноставно како да не постојал тој човек.
Само едно знам, секому ќе му се суди како тој што судел и според неговите дела!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 19:16
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Гледано од верски аспект, атеистите кој не го признаваат Исус за личен Спасител и Господ, одат во пекол...


Da, gledano od hristijanski verski aspekt.

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Гледано од светски аспект, атеистите одат во гроб, каде што потоа нема ништо, едноставно како да не постојал тој човек.


Da, ateistite taka gi gledaat rabotite.

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Само едно знам, секому ќе му се суди како тој што судел и според неговите дела!


Toa e hristijansko veruvanje. Faktichki ti toa ne go znaesh bidejki ne si minal preku procesot koj sto go naveduvash, tuku veruvash deka e taka bidejki nekade si go prochital ili nekoj ti go rekol toa.

Изменето од Messenger - 16.Мај.2009 во 19:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 21:09
На некој начин и сум го доживеал...Само што сум го доживеал во срцето! Не барам никогаш од Бог да ми докаже Кој е Тој преку чуда, а без чуда се сомневав, Бог ми ги откри Своите чудни патишта и ми преговори за се во душата.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.