IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - (Не)признавањето на МПЦ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

(Не)признавањето на МПЦ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 15:35
Ќе ве замолам, бидејќи јас ја отворив оваа тема, за тие работи да дискутирате на друга тема, иако искрено мислам дека е невозможно да се зборува за учењата на Православната Црква (ако под тоа разбирате “Eastern Orthodoxy") бидејќи не постои едно заедничко учење на сите православни цркви, ниту пак постои согласност меѓу самите учители, епохи и региони внатре и во било која една регионална православна црква.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 15:38
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:



Пред да си толку сигурен во себеси, не би било лошо да се вратиш назад и да прочиташ „што“ и „кој“ рекол, пред да донесуваш избрзани заклучоци. Јави се со резултатите!  црвенеењеЈас останувам, не само со тебе, туку и со сите луѓе, отворен да градам пријателство врз база на меѓусемно почитување. Меѓусебно почитување, исто така, значи и почитување на туѓото мислење. За ова не правам компромиси со никого.Кој не сака да прифати отворено пријателство, не мора тоа да го стори. Нема да ми се расипе денот заради тоа. Јас и понатаму ќе чекам, за поголема мудрост и љубов да се роди кај тие луѓе, и во иднина да го променат своето мислење.


За резултатите, истото му го кажав и на Evangelos, нека судат модераторите. Повеќе не се занимавам со тоа.
Јас еднаш кажав, твоето мислење мене ниту најмалку не ми смета, меѓутоа сепак некои работи се сосема евидентни, нема јас зошто посебно да ги анализирам.
А во оеднос на пријателството, доволно е заемното почитување.


Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Уште еднаш ќе повторам, не е лошо да се вратиш назад и да утврдиш уште еднаш „кој“ и „што“ зборувал за тебе.За да ти помогнам, ќе те потсетам дека јас воопшто не зборував за тебе - зборував за типот (категоријата) на размислување кое ти го демонстрираш на овој форум (кое јас го сврстав во групата на атеистичко-православен светоглед). Јас воопшто не сум повикан да давам проценка на твојата личност, врз база на 2-3 разменети разговори во нереалниот (виртуелен) свет.


Моето размислување е дел од мојата личност, како што и твоето е дел од тебе, меѓутоа јас никаде не се осмелив да го класифицирам истото, бидејќи тоа не е моја работа, а истотака никаде не те класифицирав тебе како атеист-евангелист, баптист-христијанин или слично. Не сметам ни дека има потреба да го правам истото.



Изменето од macedon_alex - 18.Април.2009 во 15:39
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 15:47
Искрено, ми пречи што целава дискусија ја насочи за твоите лични проблеми и сфаќања (односно дали добро сме ги процениле, дали воопшто сме требале да ги проценуваме итн.) наместо тоа што е темата. Не знам дали ова е „тактика“ (се извинувам за наводниците големо%20гушкање) или пак нешто ненамерно, но во секој случај ја уништува темата.

Се надевам дека со истото ќе се позанимаваат модераторите.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 19:56
Фино што си напраивте муабет, ајде назад на тема.
Православен и Евангелос - повторно се навраќаме на истата теза - се што не се вклопува во вашата изградена слика за Православието, според вас не е Православие.
Не е проблемот ниту во Алексовиот, ниту во мојот поглед на Православието, а во вашиот. Поточно - во вашето неразбирање на истото.
Православните цркви имаат единствено учење... и во Москва, и во Охрид, и во Пазарџик.

Интересно е друго нешто... вашата опсесија со МПЦ и со нејзините проблеми. Човек ако ве чита тука, може да дојде до заклучок дека тоа што МПЦ го прави не е исправно. Но никаде нема да дојде до заклучок што е исправно.
Има нешто многу битно во Библијата што ВООПШТО не сте го разбрале. А тоа е дека Исус укоруваше, но и поучуваше! Кажуваше што и како не треба, но секогаш кажуваше и како треба.
Се биете во гради со познавањето на Библијата, а од неа селектирате само она што ви треба во моментов и ги заборавате сите останати работи. Да, таму се вели дека треба да се укори и вели дека дури и Исус се искарал кога видел глетка што не му се допаднала во Храмот... но истотака вели дека Исус проштевал, поучувал, помагал...
Од вас такви зборови не сум чул. Не ми останува ништо друго освен да заклучам дека немате што да понудите на таа тема.
Така што - поработете малку на себе, пред да се занимавате со другите.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 20:07
Модераторот нели треба да се држи до темата?

Тотално си оф топик. Не се занимавај со мене и ставовите на другите членови, бидејќи не е тоа тема. Ако сакаш отвори си таква тема, па ќе дискутираме. Овде имаме тема, и не прифаќам никакви инквизиторски обиди да бидам замолкнат.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 20:59
Нема никаков обид да бидеш замолкнат... Напротив.
Тоа што го прашав е дел од темата, затоа што стои во нејзината основа (како и во основата на многу други дискусии тука на форумот).
Do what is right, come what may...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 21:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Тоа што го прашав е дел од темата, затоа што стои во нејзината основа (како и во основата на многу други дискусии тука на форумот).


Основата на темата е (не)признавањето на МПЦ.

Нема потреба да психоанализираш некого, да судиш за нечија (не)вера, ниту пак да ја насочуваш темата кон работи сосема небитни за (не)признавањето на МПЦ.

Уште еднаш, оф топик си, би те замолил да не ми ја расипуваш темата.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 22:15
Kolku sto gledam Pravoslaven misli deka za nepriznavanjeto na MPC prvo kriva e MPC, a potoa i site Pravoslavni Hristijanski Crkvi.

Ne znam dali dobro razbrav, no takov vpechatok dobivam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 01:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kolku sto gledam Pravoslaven misli deka za nepriznavanjeto na MPC prvo kriva e MPC, a potoa i site Pravoslavni Hristijanski Crkvi.

Ne znam dali dobro razbrav, no takov vpechatok dobivam.


Добро поставена теза, иако не докрај се разбрани моите ставови. Сепак ова ме наведе подобро да ги срочам.

1. МПЦ е крива што воопшто бара признавање. Важно е признавањето од Господ, а не од „цркви“ кои и онака демонстрираат расистичко и нехристијанско однесување. Што ќе и е единство со такви?

2. МПЦ е виновна што заради етнофилетизам, популизам и политиканство, ги запоставува своите духовни обврски, што пак, го попречува нејзиното и онака не толку важно признавање. Изговорот дека и другите се етнофилетисти, е невалиден аргумент - ако другите се грешни, тоа не оправдува разуздан живот само заради тој факт.

3. Останатите „цркви“ се виновни по основ кој веќе го наведов: расизам - (иако не во расна смисла, туку во етничка, можеби има посоодветни термини, нацизам ли, фашизам ли, не сум сигурен). Ако тие стојат на патот на спасение на еден народ, само затоа што се нарекува македонски, тогаш тие копаат со Ѓаволот - бидејќи кој друг го попречува дејствувањето на Евангелието? Иако ниту тие, ниту никој друг не може да го спречи спасението на еден човек - што повторно не доведува до тезата дека признаањето е сосема излишно.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 16:14
Требит да са признајт мпц и теа је црква ка свите останати српска, грчка, бугарска, руска и требит да је дел од праославните цркви.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 09:52
Originally posted by blagorodna blagorodna напиша:

Требит да са признајт мпц и теа је црква ка свите останати српска, грчка, бугарска, руска и требит да је дел од праославните цркви.


Да се каже дека МПЦ е иста како и другите „цркви“ е комплимент или навреда?

Иста по нивниот фашистички и расистички однос кон другите народи? Иста по благословувањето на одредите на смртта во Босна, Косово, а ако затреба не се сомневам и во Македонија? Иста по скандалите на грчките владици вмешани во трговија со дрога, недвижности и останат криминал? Иста по духовноста со еден Амфилохије?

Чудно е, пак ќе повторам, МПЦ со петни жили да се обидува да стапи во единство со вакви „христијани“.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 22:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Evangelos, јас на пример Православното Христијанство кога го практикувам, ме интересираат догмите и учењата на истото, не ме интересира кој со што се занимава, или дали овој свештеник тоа прави, а оној нешто друго.

 

Ова ме потсеќа на еден дел од колумната на Пимен кај што вели (парафразирам): Не не гледајте вие нас што ујдурми правиме и какви џипови возиме, туку слушајте го она што го проповедаме среќа

Секој родител знае дека децата не учат од зборовите, туку од делата, од личниот пример.

Оваа тема е за (не)признавањето на МПЦ, а не за нејзините догми и учења. Тоа е исто така добра тема на која има многу да се каже и однапред ти велам дека, доколку се отвори таа тема, ти нема да се сложиш со многу догми и учења на православната вера кои можеби досега и не си ги чул.

 

A, ako sudime po odnesuvanjeto na ev angelos, togas polovinata treba da napraime sunet
tre, tri, tra
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.