IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дом за стари лица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дом за стари лица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 12:38
Во земји како Македонија каде односите во семејството се сеуште на високо патријахално ниво е се уште незамисливо старите беспомошни лица да се сместуваат во дом каде би добивале соодветна грижа.
Но и условите во македонските домови за згрижување на стари се ужасни освен оние приватните кои коштат дебело.
Менталитетот и условите се уште не се созреани за прифаќање на старските домови како нормален дел од животот.
Стигмата е во тоа што кога едно старо лице оди во дом поголем дел од луѓето гледаат на тоа како-го испраќаат да умре демек.
Тоа не е точно и треба да почнат да се напуштаат некои размислувања.
Во семејството на мојот сопруг кое многубројно и имаат многу стари баби и дедовци освен оние кои се повитални и здрави и можат да живеат сами-другите си одат по домови.
Тие самите донесуваат таква одлука не ги ни прашуваат своите деца дали можат да се грижат за нив или не. И се гледаат стално кога можат, оти сите си имаат грижи и обврски.
Друга земја, поинакви луѓе каде самостојноста во живеењето е често пати над се. Оние сериозно болните и те како им треба постојан медицински надзор а тоа во домовите го има, барем по други држави.
Моментот на умирањето кај човекот особено кај оние од тешки болести е болен и обично е во болница со максимум еден до два членови од семејството, а понекогаш тие едноставно не се присутни во тие последни мигови.
ПОвеќето луѓе умираат сами, битно е како ќе го живеат животот и до последниот здив.
И размислувањето дека го „оставате„ стариот човек во дом мене ми е исто како да се прашам зошто детето да го оставам во градинка греота е ќе плаче, јас подобро можам да се грижам за него.
Старите луѓе сами донесуваат одлуки,никој не може да ги стави онаму каде тие не сакаат да бидат но треба да им се даде до знаење дали може да им се помага или не.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 12:13
Koklku d aizgleda staromodno, jas sum pobornik za ziveenje so semejstvoto ili vo blizina na semejstvoto koga starite ke opadnat, iznemostat.
Decata mozat da s egrizat zaednicki za svoite roditeli.
Nekako mi e premnogu tazno da gi minuvaat denovite so nepoznati lica.
Dodeka se mladi, dodeka mozat da se grizat edni za drugi sekoj neka zivee sam, decata i roditelite, no koga ke ostarat sekoe dete moze da si dozvoli eden krevet, edna porcija topla hrana i eden dobar zbor za svojot roditel.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 20:44


Има еден дом за стари лица..се вика Панада... честопати
поминувам од таму...но секогаш го тргам погледот на страна....иако изгледа многу современо и се наоѓа во
природа...сум видела тажни, замислени ...лица на балконите и во дворот.... Не верувам дека тие луѓе посакале таму да одат сами........ Јас нема да однесам
некој мој близок... во дом.... а не би сакала ...некогаш
ни мене ... да ме однесат.....
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 20:53
Zamisli star covek. Iznemosten, opadnat, skoro slep. Si go proziveal zivotot relativno ubavo. Plus toa skleroticen, vekje ne poznava nikogo. Mu se prividuvaat raboti, ne znae koga e nokj, koga e den.
Grizata za takov covek znaci postojana preokupacija za preostanatoto semejstvo.
Sekoja cest za starite lica. Najcesto se vredni za pocit. No ne bi sakal ako sum takov na stari godini da go angaziram i preokupiram moeto semejstvo. Ima lugje sto zemaat plata za toa.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 20:56
..spored mene treba da ja pocituvame odlukata na starite lica, ako nivna odluka e deka sakaat da zaminat vo starecki dom ok, toa i neka bidi, nivna odluka, ako ne sakaat da zaminat ok, pak nivna odluka, znam deka ziveeme vo brzo i moderno vreme,problemi, ova ona,ama sepak treba da ja pocituvame nivnata zelba, ako ne barem da se obideme...........
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 19:08
За некои стари луге старскиот дом е спас од недоквакани роднини

Никој не го гони внукот кој старицата ја држел заклучена за да и ја краде пензијата

 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 09:28
a , zoshto da go gonat?изненадување....ja zatvoril?,...golema rabota ako ja zatvoril!....barem e ziva seushte,....koj znae shto bi napravil da umrela sluchajno,...ke si ja chuval vo zamrznuvachot vo podrum ,...najverojatno.....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 09:28
mamamd ова не е прв случај ама старите не ги пријавуваат...колку е тоа жално..да живееш на туѓа сметка..
инаку во врска со темата...
јас никогаш не би ги испратила баба ми, дедо ми(понатаму мајка ми и татко ми ако решат да се вратат во МК) во дом за стари лица...
прво и основно во македонија домовите се скоро никакви..услугата на скала до 10 е околу 3-4..мислам дека побрзо ќе ги умрат во дом...е сега ќе речете има и приватни домови(некој спомна панада и многу други) ама за тие треба два пати повеќе пари...а македонските пензии нема ни пола да отплатат..а со тие пари можеш да си вработиш жена дома што ќе ги чува, и нема ништо да им недостасува..
домовите на запад се далеку подобри...има огромна разлика во квалитет...но ни таму не би ги оставила...
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 13:47
 
 
  .....  ma4kica  ...за муабетов......бакнеж......
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 15:36
и од мене..
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 18:37
Искрено ме радува кога читам вакви рботи бидејки бабичките и дедовците заслужуваат да бидат сакани.
За жал има многу случаи како овој од написот во весникот. Македонското секојдневие стана грдо со убиствава на родителиве низ цела Македонија така речи секој ден некаде се случува.тага
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2010 во 18:48
jas nikad ne bi napravil takvo neshto,...a i  vekje nema nikoj postar okolu mene!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2013 во 23:10
izminatiov period imav moznost da vidam kako funkcionira eden dom......se ona shto izgleda fascinantno od nadvor ....taa udobnost..griza...vnimanie....se e toa samo edna maska.....bi trebalo nekoj koj e nadlezen ubavo da gi procheshla domovite......bidejki za toa shto se plaka.....vnimanie i nega ne s e dobiva.....za  zal.....a na tie bespomoshni lica nikoj ne im veruva koga se zalatтага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.