IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Процесори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Процесори

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
carce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Процесори
    Испратена: 07.Февруари.2009 во 10:26
Ve molam dali nekoj moze da mi pomogne okolu izrabotka na PROEKTNA ZADACA, so bilo kakvi materijali ili nesto gotovo, Proektnata e po predmetotDigitalni sistemi na tema 32 bitni mikroprocesori, ODNAPRED VI BLAGODARAM!!!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:54
Originally posted by carce carce напиша:

Ve molam dali nekoj moze da mi pomogne okolu izrabotka na PROEKTNA ZADACA, so bilo kakvi materijali ili nesto gotovo, Proektnata e po predmetotDigitalni sistemi na tema 32 bitni mikroprocesori, ODNAPRED VI BLAGODARAM!!!


Нас на факултет професорите ни викаат. www.google.com знае се така да оди побарај се ќе најдиш , преведи и готово не е ич проблем. А ако мислиш дека некој ќе ти даде готово проект во грешка си. намигнување
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 05:00
Imam CPU Pentium Dual Core 3 GHZ 4mb cashe,2 HDD,Delux 450w,maticna VIA Chipset i nekako mi se zagrevase procesorot go odnesov na servis i vo Bios-ot gi zgolemija vrtezite na kulerot i sega buci kako pravosmukalka a slusnav deka Pentium D se zagrevale,ne cinele i ako mozi nekoj od iskustvo so vakvi procesori da mi kazi dali i kaj nego imase vakvi problemi,dali treba da zemam dodaten kuler za kukisteto pa da se resi problemot.

P.S. Koja e razlikata megju dual core & core duo i dali core duo se zagrevaat ili ne oti po cena bea isti (dual core 3ghz so core duo od 2.5ghz)

Fala i ako mozi odgovor pobrzo
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 12:09
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Imam CPU Pentium Dual Core 3 GHZ 4mb cashe,2 HDD,Delux 450w,maticna VIA Chipset i nekako mi se zagrevase procesorot go odnesov na servis i vo Bios-ot gi zgolemija vrtezite na kulerot i sega buci kako pravosmukalka a slusnav deka Pentium D se zagrevale,ne cinele i ako mozi nekoj od iskustvo so vakvi procesori da mi kazi dali i kaj nego imase vakvi problemi,dali treba da zemam dodaten kuler za kukisteto pa da se resi problemot.

P.S. Koja e razlikata megju dual core & core duo i dali core duo se zagrevaat ili ne oti po cena bea isti (dual core 3ghz so core duo od 2.5ghz)

Fala i ako mozi odgovor pobrzo


Значи прво да ти разјаснам која е раликата

Dual core is simply a generic term referring to any processor package with two physical CPUs in one. The Pentium D, Core Duo, Core 2 Duo and Athlon X2 are all current CPUs that have dual cores in one package.

The Pentium D is simply two Pentium 4 Prescott cpus inefficiently paired together and ran as dual core.

The Core Duo is Intel's first generation dual core processor based upon the Pentium M (a Pentium III-4 hybrid) made mostly for laptops (though a few motherboard manufacturers have released desktop boards supporting the Core Duo CPU), and is much more efficiently than Pentium D.

The Core 2 Duo is Intel's second generation (hence, Core 2) processor made for desktops and laptops designed from the ground up to be fast while not consuming nearly as much power as previous CPUs.


E сега гледам дека имаш Xeon процесор, така што на овие процесори мана им е што загреваат многу повеќе така да ќе треба да си земиш некој поскап кулер, пример нешто како ова.

http://www.sundialmicro.com/cooler_master_cpu_motherboard_cooler_geminII_rrcchanu2gp_1738_1011.html

Или па како ова

http://www.censuspc.com/product-pr-8043.html

Oва второто е баш за твојот процесор специјално само незнам дали има кај нас вакво намигнување





Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 14:03
Воа не е кулер воа е клима , мој другар има таков кулер ногу е добар
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 18:15
Znaci Core Duo se poefikasni od Pentium D ne se great tolku i dali gi preporacuvas na pr. E2200 ili E5200 so obicni kuleri od 500-600 den i 2 HDD a koga imav 1 HDD ne se pregrevase procesorot a vakva klima od Cooler Master (vo Set cini 1800 den) za ovaa konfiguracija ne mislam da zemam znaci ke gledam da go smenam procesorot...   

P.S. Kakvi se razlikite po performansi na mojot procesor od 3ghz so E5200 od 2.5ghz i 2 mb cashe mene nekako slab mi izgleda ovoj od 2.5ghz a po cena bea slicni
Кон врв
hajlender Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hajlender Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2009 во 03:18
drugar najlesno da go resis problemot ke si zemes

Cooler Master Vortex 752 RR-CCH-P922-GP

koj cini 900 denari i ke si go resis problemot
Кон врв
Bobi_gv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bobi_gv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 23:14
Imam
MB: Elite Group P45T-AD3
VGA: nVidia 9600GT 1GB
RAM: Bufalo 4GB
HDD: 1T

pri format na bilo koj operativen sistem cekam dolgo da zapocne instalacijata. Dali mozebi nekoj znae sto moze da e problemot?
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.
Кон врв
Bobi_gv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bobi_gv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 23:15
i da zaboraviv
CPU: Core 2 Quad
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 23:55
Чим започнува инсталацијата не треба да се секираш нема мака
Кон врв
Bobi_gv Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bobi_gv Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 00:20
da ama me maci nekako zatoa sto bev naviknat na stariot koj sto sakam da go popravam onaka kolku da ne go gnjavam noviot zosto go koristam samo za rabota. ama stariot nekako izgleda palce za vo kanta :(

Sepak fala
Jas sum egocentrik. Me smetaat za aroganten, a vsusnost sum sueten.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 13:13
Originally posted by Bobi_gv Bobi_gv напиша:

Imam
MB: Elite Group P45T-AD3
VGA: nVidia 9600GT 1GB
RAM: Bufalo 4GB
HDD: 1T

pri format na bilo koj operativen sistem cekam dolgo da zapocne instalacijata. Dali mozebi nekoj znae sto moze da e problemot?


Може да ти е до CD-ROM-от.
Кон врв
tomislav96 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomislav96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 22:42
lele : Bratucet mi e u germanija i preku nego mu poracav da mi donese Core I7 : lele go zemal i za 1 nedela se vraka :D lele zverka procesor, a sea imam Core 2 Duo i mn se dobri,,

SOVET:
Ako nekoj razmisluva da zima nov procesor ,, neka zeme Intel ,, nema da se razocara.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.