IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - zabega forumov...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

zabega forumov...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: zabega forumov...
    Испратена: 11.Февруари.2009 во 11:47
no doblest no cry a ?

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 11:55
Originally posted by dimi dimi напиша:


 koja izgleda na seriozen foto-aparat]

Ama da vidisi kako psiholosko oruzje e toa sto izgleda taka. Pa poise od pola gi kupuvaat zasto izgleda taka, im e GAJLE za slikite. Oni pak ke si slikaat so vgradeniot blic, ama da se falat pred neupatenite prijateli e ^*"MNOGU"*^ povazno.

Изменето од mdeni - 10.Февруари.2009 во 12:28
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 10:52
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Edit - Kupuvanje na DSLR so stav "Pa ne mi treba za nesto posebno" znaci - "Ne ti treba DSLR, ti treba P&S ili pak vlezi vo prvata prodavnica i kupi bilo sto - site gore dole se isto dobri za ista suma. Dobroto e skala pogore намигнување"

 
 
Toa e muabetot Tegla... edno vreme imase Bridge fotoaparati i site sto sakaa fotografija, ama ne nesto seriozno (ili pa nemaa pari za nesto poseriozno) si kupuvaa takov aparat. sega entry level DSLR aparatite ja prezemaa taa funkcija bidejki stanaa isklucitelno eftini i dostapni.
zatoa, ne sekoj sto kupuva DSLR ima poteba od skap objektiv - toj si kupuva igracka so promenlivi objektivi (iako nema potreba da gi menuva) koja izgleda na seriozen foto-aparat
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 02:43
Originally posted by Mire Mire напиша:

[QUOTE=itan14] ...Sega formata na izrazuvanje treba da se zapazi.


Mhh ... formalist! замисленостплазење%20злонамерно

 formus bonus pax in forums
намигнување
(jas pak zavrsiv edna celina i gledam ne sum sam, ama ne znam 1: ? )
aj min - трепкање going back to rudnik...



objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 02:25
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

...Sega formata na izrazuvanje treba da se zapazi.


Mhh ... formalist! замисленостплазење%20злонамерно

газење%20од%20смеење намигнување


Originally posted by itan14 itan14 напиша:


Off Topic No.2, sto podrazbirate pod magnification 1:2?


Ocigledno docna se dopisuvam... Objasnuvanjeto na Saso morav 3 pati da go procitam za da go skontam, ali mora da se priznae, toooaaa e eden od nacinite da se objasni 1:2
газење%20од%20смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:51
Tegla-ne sum se nafrlil ni na tebe ni na nekoj drug...dolgo ja gledav temata za sovet za leki i koga go procitav citatot koj e inicijalna kapisla za temava mi se vide super dobro opishuvanje za nekoi nesta koi ni se desavaat kako komuna, a jas, sorry folks, sakam komunite da gi potsetuvam na propitivanje...
da nema zabuni, dokolku i jas ne se najdev vo "zabeganite" nemase da mi bide uopce interesno... znaci i jas se "propitav" i toj citat i mene mi otvori oci...
iskreno-ne ocekuvav deka voopsto nekoj ke obrati vnimanie na temava no ocigledno nabojot bil sepak dovolno silen i prisuten kaj poveke luge
mire-da, ubavo kazano
branko - posle kilometri tekst - nemase da uspeam (valjda deka ne jadam meso:-P) da ja dolovam poentata kao ti so kebapite em biftekot
dimi-da, mislam deka ako ne go procitav - ke trebase da go napisam
zoki-spored mene, pokazuvanje na dobri maniri forumski bi bilo, da se napishe ponekogas- 4give me bill greshev
itan1 - za zal ne vidov...
itan2 - rmbam vo periodov i se dozivuvam kako da sum vo rudnik i momentalno podrazbiram dual vision od buljenje vo monitor so minimum son, iliti 1jas - monitori 2 = 1:2
b good


Изменето од сашо - 10.Февруари.2009 во 01:20
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:16
Dosadno be druze, mora da se ispravaat krivi drini i na pravo, so da se pravi. Sega formata na izrazuvanje treba da se zapazi. Ima eden tip sto strasno me nervira na DPReview, koj na sekoj post so bilo kakva pravopisna greska na angliskiot stava kapacinja. Taka i nie tuka uste malku ke pocneme.

Off Topic No.1, dali nekoj go vide ili slikase izgrevanjeto na mesecinata denes, okolu 17h? Neverojatna drama изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување.

Off Topic No.2, sto podrazbirate pod magnification 1:2?



Изменето од itan14 - 10.Февруари.2009 во 00:20
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:15
AJ DOSTA E.
Jasno e deka sekoj kje si kupi toa sto moze, a ne toa sto saka. I jas sakam mnogu raboti, ama ne mozam на%20телефон
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:12
AKO NE NAPISEV DEKA SAMO "L" ILI NISTO - NA KOJA TEMA KJE PISUVAVTE?
свиркањесвиркање
свиркање
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:04
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

aj da ne se frustrirame... nakratko: koga vleguvam vo kafana, i koga go prasuvam kelnerot dali da si zemam pleskavica ili 10ka so kromid, ne mislam na biftek. i bez pekmezenje - nikoj ne bese lichno napadnat, site ja chitame temava, nema potreba od preraskazuvanje... ova veke stanuva simptomaticno... ne daj boze da iskritikuvas nekogo, odma toa stanuva atak na chovekovite prava i sloboodi, sluchaj spremen za vo helsinki... aman...


Strazbur, sudot za covekovi pravaгазење%20од%20смеење
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 00:03
Zoki,

Jas se slozuvam i so tebe i so Tegla, verojatno i Dimi i Branko i Saso ... pa ne sme so fotografijava od vcera ... sme imale vreme da naucime deka aparatot e trosok, a objektivite investicija.

Problemot e kade i pred kogo ce gi serviras tvrdenjata. Covekot dobi odgovor - tocno ... i posle toa dobi uste eden kup informacii koi se vo sosem drug pravec.
Reakciite, na Branko, Dimi... Saso bea samo vo taa smisla ako ne se lazam.

I nemoj da mi kazes deka sega ova e sprotivno na ona sto go napisav pogore .... so toa samo sakav da ukazam deka parite dadeni za soliden, budzetski, standarden zum nikogas ne se frleni pari!
Naprotiv, ce ima upotrebna vrednost i ponatamu, a nema da go natera da zagrize povece odosto moze da progolta.

Ne se lutete...nitu kudam nekoj, nitu sum najpameten tuka, no navistina smetam deka bi bilo fer koga davate sovet, sepak da obrnete povece vnimanie na potrebite i moznostite na toj sto prasuva. Ako ne ste sigurni ... potprasajte.

големо%20гушкање

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 22:36
forumot ne zabega, zabegan se rodi
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 20:35
aj da ne se frustrirame... nakratko: koga vleguvam vo kafana, i koga go prasuvam kelnerot dali da si zemam pleskavica ili 10ka so kromid, ne mislam na biftek. i bez pekmezenje - nikoj ne bese lichno napadnat, site ja chitame temava, nema potreba od preraskazuvanje... ova veke stanuva simptomaticno... ne daj boze da iskritikuvas nekogo, odma toa stanuva atak na chovekovite prava i sloboodi, sluchaj spremen za vo helsinki... aman...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 20:21
Originally posted by dimi dimi напиша:

PS: Tegla ne go kupiv DSLR aparatot za da imam 2.8 blenda! go kupiv bidejki bev naviknat na SLR aparat! Cisto kolku za ilustracija, vo momentot najmnogu go koristam 70-200 f/4 L USM, a iako go imam koristeno i 2.8 i go sporeduvav so 4-kata, se uste ne mislam deka mi e potrebna taa blenda ili barem deka razlikata od 600 evra e isplatliva! BTW fotografijata ne mi e "samo hobi"
 
 


UF kolku se razgore temava големо%20гушкање.

Ne mi bese idejata deka mora da ima f2.8 zum sekoj koj kupil DSLR. No sepak mislam deka ako nekoj seriozno misli da si igra so fotografija bi bilo dobro ako moze da se pochasti so nesto saglam i toa allround kako 24-70.
So kupuvanje telo na staro i nova lekja kje ima pogolem kejf odkolku obratno. Toa e moe mislenje.

Edit - Kupuvanje na DSLR so stav "Pa ne mi treba za nesto posebno" znaci - "Ne ti treba DSLR, ti treba P&S ili pak vlezi vo prvata prodavnica i kupi bilo sto - site gore dole se isto dobri za ista suma. Dobroto e skala pogore намигнување"

ALO - Dedo mi imal podobri lekji pred 30 godini.

P.S. I jas bi igral so 70-200/4 namesto 2.8 намигнување


Изменето од Tegla - 09.Февруари.2009 во 20:31
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.