IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Рака која подарува не се суши
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рака која подарува не се суши

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:35
Сакам да давам, ама и да знам каде оди даденото.Христијанинот не е глуп. Не е суеверен и не наседнува на циго-клетви од типот живти деците...

Никогаш не давам пари на циганки со мали бебиња кои просат на +45 и -20 ;“тетке дај некој динар“, на таквите секогаш им велам: -Прво оди и остави го бебето дома, па после ќе видам. Или друго изгнасено циганче бара пари, ја подало раката, босоного (црквите се полни со алишта и одвај примаат веќе)а родителите демнат во близина...Или пак просјак на врата со документи за операција. Ќе дадеш еднаш ама кога истиот се забораил па пак ми дошол...немилосрдна сум.

Најубаво, донирај преку телефон, жиро сметка и горе-доле ќе си сигурен дека ќе помогнеш.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 05:13
А дали рака која краде се суши?
Колку би имале видни личности со исушени раце?
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
jahra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jahra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 22:47
Nemam mnogu,no i toa sto go imam sakam da go podelam...Ajde,Gospod e golem....
Pred nedela dena bev vo picerija so soprugata i 2mesecen sin.imase ciganka sto prosi...vo racete imase 3 nedelno bebe...mi se zgrozi dusata sto taka go vleckase celoto omrclaveno...i dadov nekoj denar,ater za maloto.Po nekoj cas pak ja zdogledav,so nasmevka na liceto,deka sobrala nekoj dinar,za da gi potrosi na cigari i sendvici.....a maleckoto?Kaj ke i odi dusata?
Ili ke ja izbegnuvam ili ne i davam pari...neznam..
Gospod da ne cuva site
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 17:54
jas davam i pari i hrana i alista na cigani i na drugi posiromasni luge iako i jas nekogas sum bila vo finansiska kriza,znaci podaruvam i si velev vo um,aj i mene gospod neka mi dava....arno ama ne trbalo taka da se veli,toa bilo sebicnost demek davas ama glavnata cel bi bila dobivka za sebe!Epoveke ne mislam taka...Sega nakratko ke vi raskazam prikazna!
Eden bogat selanec gi sobral selanite pa gi gosteval so hranai vino a tie go velicale..bravo corbadzijo so ni go napravi mostot,cesmata patot !A toj likuval!E arno ama nakrajot stoel siromav pitac so podadena raka,bil slep.Bogatiot corbadzija zanesen od falbite se poseguval stavajki kamen vo rakata na siromaviot.
Koga dosla umirackata za bogatiot ,gospod mu rekol kade mislis deka treba da odis?vo rajot ili pekolot?A toj vo rajot naednas/E rekol gospod NE! .....Aj da gi stavime site dobri dela sto gi napravi na zemjata,mostot patot,cesmite na edniot tas,a na drugiot kamenot sto mu go stavi na siromaviot da vidime koj tas ke natezne....Sega site znaete,nateznal tasot so kamenot te nateznala nepravdata sto ja napravil bogatiot!
POUKA!Vie bogati luge koi ste bile ili ste sega na vlast i gradite mnogu materijalno,pazete koga mu go zemate lebot na siromasite!nekoj garant gleda!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 21:17
За жал полека се помалку има раце кои даваат, а многу кои бараат. Лугето во трката за својата егзистенција, малку гледаат и слушаат за маката на другиот до нив.
Страшна слика со ова семејство на коималку хуманост неа да им е на одмет.тага

Семејството Михајловски цели пет години живее во подрум


Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 21:31
јас сеуште верувам во изрекатада
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 19:00
Слушам на отворена емисија дека на семејството од Штавица иселеник од Канада им изградил нова куќа. Остана да се достави прозори и измалтри. Има ли во Македонија луге кои можат да помогнат и да се досреди куќата за лугето живеат во нормални услови. Државата (според зборовите на заменикот министер за социјала) не можела да помогне.
Малку треба овие луге да бидат среќни. Веројатно и сите ние можеме да помогнеме со ширење на веста дека сите можеме да помогнеме. А зимата е на прагот.тага
Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 20:06
Некад кога некој проси давам ситно што имам, некогаш не давам.. Си викам, како знам дека давам на оној што му треба навистина, а не на оној што зад аголот ги фрла штаките што ги користи за да изнуди некој денар и се јавува на мобилниот за да се најде со другите.. Ова со очи го имам видено. Како и да е, се трудам (кога сум во можност) да давам затоа што на некој начин ние луѓето треба да си помагаме меѓу нас, не е битно тоа што сме го дале како ќе биде искористено, важно е да даваме затоа што тоа не прави поголеми луѓе и треба да се стремиме кон тоа. Можеби нашите само 5 денари му фалат на некој за да купи леб, еден денар што ни останал во нашиот џеб и дури и забораваме дека постои му фали на некој да си купи билет за автобус за да се врати дома..
Кон врв
deranger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Visokogorska strazha

Регистриран: 22.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deranger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 16:49
Originally posted by One_lovE One_lovE напиша:

Некад кога некој проси давам ситно што имам, некогаш не давам.. Си викам, како знам дека давам на оној што му треба навистина, а не на оној што зад аголот ги фрла штаките што ги користи за да изнуди некој денар и се јавува на мобилниот за да се најде со другите.. Ова со очи го имам видено. Како и да е, се трудам (кога сум во можност) да давам затоа што на некој начин ние луѓето треба да си помагаме меѓу нас, не е битно тоа што сме го дале како ќе биде искористено, важно е да даваме затоа што тоа не прави поголеми луѓе и треба да се стремиме кон тоа. Можеби нашите само 5 денари му фалат на некој за да купи леб, еден денар што ни останал во нашиот џеб и дури и забораваме дека постои му фали на некој да си купи билет за автобус за да се врати дома..


Simnat od visokite planini
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2011 во 01:01
Подфорум: Хуманоста на дело
Проект: ДА ЖИВЕЕМЕ ЗАЕДНО КАКО ЦРКВА - кој вклучува и активности за оние на кои им е потребна помош


Изменето од Pravoslavie - 03.Декември.2011 во 01:03
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,390 секунди.