IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - digital vs analog
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

digital vs analog

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: digital vs analog
    Испратена: 03.Февруари.2009 во 20:34
Originally posted by loser loser напиша:

Analog VS Digital : Shoot whatever suits you and most importantly enjoy in the process :)


Toa e najtocnoto nesto vo ovie film/digital muabetive. Ako te biva so se kje te biva, ako ne - nema spas. Ionaka vo odnos na rezolucija filmot e nadminat uste so Canon 5D. Ama pustiot izgleda poinaku. Pa na koj sto mu se dopagja. Mene licno seuste filmot, iako sto mooogu bi sakal naslednik na D700 so video na nego - sto ako go napravat toa Nikon seriozno kje razmislam намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 22:27
Originally posted by сашо сашо напиша:

ODLICNO JB ! (hehe)...



Ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhh    !!!!!!!!!!       Abe tebe ne ti doaga pamet, a ? Nemoj sea da mi kazes deka neznaes sto znaci i ovaa kratenka :)))))

a za diskusijava Analog VS Digital : Shoot whatever suits you and most importantly enjoy in the process :)


Изменето од loser - 02.Февруари.2009 во 22:30
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 22:18
ODLICNO JB ! (hehe)...
kao teenager odev fishing, ne ja znaev definicijata na Altman do sega ama epten dobro mi go opishuva dozivuvanjeto! Aferin
i Ashkolksun za postot


objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:02
When asked "why do you still shoot film" - what's your response?

Procitajte gi odgovorite tuka:
http://www.flickr.com/groups/film_is_not_dead/discuss/72157613133622391/

Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
dimitarmisev Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimitarmisev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 21:12
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Mnogu korisna informacija. Fala Tegla.Jas go koristam softverot od Epson na V200. Ne e bas nesto, ama i jas ne sum nekoe prebiralo - vremeto mi e podragoceno, ne mozam da isprobuvam so sekoj softwer .Ke ja probam trial verzijata od ovoj Silvercast, pa kje vidime... mozda kje se prefrlam.


ne se zamaraj, ne cini Silverfast. Mislam cini, ama dodeka go naucis sto i kako.. I mene istiot mi dojde so skenerot, ali koristam Vuescan - brzo, ednostavno i dobro si ja vrsi rabotata, bez mnogu filozofii :-)
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 15:06
TELEFONITE MI SE
070 210 421
032 397 544 DOMASEN
Inaku pisa gi i natoa licen k*rir am ne znam dali sum gi utrefil
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:45
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Tegla predlozi ti nekoja i ajde doagaj na pastrmalii
 
I da znaes deka kje dojdam намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 09:43
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Mnogu korisna informacija. Fala Tegla.
Jas go koristam softverot od Epson na V200. Ne e bas nesto, ama i jas ne sum nekoe prebiralo - vremeto mi e podragoceno, ne mozam da isprobuvam so sekoj softwer .
Ke ja probam trial verzijata od ovoj Silvercast, pa kje vidime... mozda kje se prefrlam.
 
Mozes da probas i so VueScan softverot. Se naogja lesno намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 09:10
...uste sme tapa sto se odnesuva do prezentiranje na kulturno-istorisko-prirodno i drugo bogatstvo na www...

6 fotki od Rudic na grcka stranica >>> http://fkth.gr/newbalkan2002/rudic/rudic6.htm

gledam ima i domein bororudic.com.mk ama uste vo izrabotka...
najdobro po knizarive da vidis mozda ima nekoja monografija.



Изменето од fichot - 29.Јануари.2009 во 09:11
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:04
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:



Koga eden PETERNEK koj se uste pokraj drugato rabota izlaga so da kazam ne znam. Vakva izjava moze da kaze na pr. Vlado Plaveski, Aco Cvetinovski, Boro Rudic, Mirza Cengic, (tie mi teknuvat vo momento) koj se minale i suvo i surovo po bezbrojni izlozbi kakao vo SFRJ taka i nadvor od nea.


Ne sakam da ja burickam temata, se izvinuvam, samo kratko:
dajte (dokolku ima) linkovi od doajenite sto gi spomna Gemini, bas bi sakal da gi razgledam portfolijata.

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:02
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Edno prasanje digital/analog. Kolku sto sfativ, od statijata za test na skeneri, nitu Epson V700 ne e dobar skener, samo Nikon i uste eden mislam bea OK za taa rabota. Toa znaci za scan na 35mm film koj ima malku inci, t.e. grubo 1.5x1 inch za konkretna rabota samo scanner nad 1500 USD? ili ima i drugo resenie? Samo Nikon-ot ima rez od ~3600 dpi, so sto bi dobil ~ 5400x3600 fajl ~ 20 MP, t.e. 20 korisni MP, se drugo e mnou poloso.
I iste edno prasanje, znam kako se odnesuvaat digitalnite fajlovi vo PS so filtri so sharpening, so se ostanato. Ima li razlika pri obrabotkata na scanovite, ili po default se odi na toj old look, analogen pri "baranje" na krajniot rezultat?


Realno nieden flatbed skener ne e navistina dobar za film. E, sega zavisi do kolku mislis da zgolemuvas. NIkon 9000 e navistina dobar skener za parite - 2000 evra, no sepak preskap za mene тага. Da bese 1000 evra vednas kje go zemev.
Od moeto iskustvo so V700, najgolema rezolucija sto ja skeniram e 2400dpi. Nad toa vekje ne mi se dopagja nesto. So taa rezolucija dobivam 5000x5000 od Medium format negativ.
So V700 dobivam super printovi od 30x45cm sto bi doslo kako 2:3 krop od 45x45. No sepak najzadovolen sum od 30x30 printovite vo odnos na artefaktite i goleminata na samiot print. Zatoa sekogas e najdobar racniot print koj moze da si go dozvoli (nemanje prostor ili ednostavno nemanje vreme)
Inaku obrabotkata na skenovite ja pravam vo Silverfast HDR Studio. Skeniram kako 16bit TIFF so Silverfast AI so MultiExposure kako t.n. RAW scan. Znaci bez nikakvi korekcii. Toj TIFF e u stvari negativ koj potoa se invertira vo Positiv fajl so SF HDR Studio, koj ima preseti za site tipovi na filmovi. Najgolemiot problem na toa invertiranje e neutralizacijata na portokalovata maska na kolor negativot. I zatoa ne funkcionira prost invert vo Photoshop tuku bara maka, zatoa e Silverfast HDR koj site tie softverski manipulacii gi pravi kako sto treba i stedi vreme (ne gubis vreme pri skeniranje). Inaku toj "retro look" mene licno mi se dopagja i zatoa seuste se zafkavam so film голема%20насмевка.
Inaku skeniranje na Slajd filmovi na V700 e "pein in di es" deka gustinata na slajdot e ednostavno pregolema za toa skenerche. Tuka treba drum skener za vistinski kvaliteten sken. V700 kolku za preview i mali printovi. No nema gajle. Skeniranje na drum vo Magnasken e 300 denari od slajd, taka sto ne e strasno za 2-3 skena.


Mnogu korisna informacija. Fala Tegla.
Jas go koristam softverot od Epson na V200. Ne e bas nesto, ama i jas ne sum nekoe prebiralo - vremeto mi e podragoceno, ne mozam da isprobuvam so sekoj softwer .
Ke ja probam trial verzijata od ovoj Silvercast, pa kje vidime... mozda kje se prefrlam.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:58
Tegla predlozi ti nekoja i ajde doagaj na pastrmalii
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:44
Mislam deka si e korektno intervjuto. Dobro shto negovoto portfolio e dostapno da se pogledne na internet za da moze da zaklu4am deka se raboti za profesionalen, kvaliteten fotograf.

Se slozuvam so Tegla za da se prodolzi so digital vs analog...

Изменето од m_p - 27.Јануари.2009 во 18:47
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:39
Abre sho ste se fatile so choekot, kako kojznae sho da kazhal.
Aj olabavete se i otvorete si tema ne ja spamirajte ovaa.

Za Trajko. Otvaraj novi temi, ne pisuvaj samo na edna.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.