IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Филм
  Активни теми Активни теми RSS - Субтитли - кирилица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Субтитли - кирилица

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Субтитли - кирилица
    Испратена: 25.Ноември.2008 во 04:09
Имам проблем со субтитлите на кирилица - кога го пуштам филмот ми се покажуваат неразбирливи знаци. Пробав и на Виста и на стар Уиндоус, го имам истиот проблем.

Некој совет?


Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sasooskar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasooskar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 20:08
dali znaes kako da stavam prevod na dvd film
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 04:19
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Имам проблем со субтитлите на кирилица - кога го пуштам филмот ми се покажуваат неразбирливи знаци. Пробав и на Виста и на стар Уиндоус, го имам истиот проблем. Некој совет?


Тоа нема врска со оперативниот систем, туку со плеерот т.е. програмата со која се прикажуваат филмовите и форматите кои тие ги подржуваат на пр. Windows Media player(WMA) Real Audio Media(ram) Flash Video(FLV) и тн...

Најчесто го користам БС плеер, кој бесплатно можеш да го симнеш тука

1) BS Player - инсталирај ако немаш досега инсталирано, може да се инсталира и со опција на македонски јазик(но дури откога ќе ја активираш инсталацијата)

2) Вчитај го филмот односно отвори го со BS Player - десен клик врз иконата, клик: open with>BS Player. Филмот се отвора и започнува...

3) Додека трае филмот кликни со десен клик на екранот било каде што оди филмот, одбери Load subtitles, ќе ти се отвори ново прозорче Open: одбери го кириличниот превод (побарај во Look in во кој фолдер се наоѓа) кликни ОК - филмот продолжува

4) Повторно десен клик врз прозорецот во кој оди филмот и одбери subtitles > Primary > Properties >Font

5) Во Font кликни кај Script и таму одбери Cyrilic


Изменето од Majkl - 31.Март.2009 во 04:20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.