IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО МИСЛИТЕ ЗА sony vx2100
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО МИСЛИТЕ ЗА sony vx2100

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ШТО МИСЛИТЕ ЗА sony vx2100
    Испратена: 24.Септември.2008 во 17:13
Случајно ако некој ги побара постовите не се избришани. Префрлени се во совети за снимање.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 10:43
И јас мислам дека е одлична камера.намигнување За тие пари подоба збунетост не верувам.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 19:04
a sto misli sony vx2100za mene
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 16:20
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Kamerata ja narekuvaat king of the dark, zatoa srto dosega nema kamera koja dava podobra slika(vo taa klasa) vo losi svetlosni uslovi (advanced HAD CCD). Za cenata, ne znam dali taa cena e na novo ili staro. Ako e na novo, super ponuda, ako e na staro, preskapa. Pred nekolku nedeli mi nudea nova vakva, ako sakas moze da proveram dali uste ne e prodadena i kolku i e cenata.


Angel ti ja kaza najbitnata rabota sto jas zaboraviv da ti go kazam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 03:29
Kamerata ja narekuvaat king of the dark, zatoa srto dosega nema kamera koja dava podobra slika(vo taa klasa) vo losi svetlosni uslovi (advanced HAD CCD). Za cenata, ne znam dali taa cena e na novo ili staro. Ako e na novo, super ponuda, ako e na staro, preskapa. Pred nekolku nedeli mi nudea nova vakva, ako sakas moze da proveram dali uste ne e prodadena i kolku i e cenata.

Изменето од ang3l4o - 12.Септември.2008 во 03:29
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 02:23
VX2100 e super kamera. Istiot model e i PD170 kako DVCAM kamera.
Jas imam PD150, koja e pak skoro ista so VX2000.
Od mojata kamera sum SUPER ZADOVOLEN. Podobro za tie pari nema. Izdrzliva e kako tenk - tipicno za Sony video kamera.
Okolu kvalitetot na slikata. Kje ti kazam samo deka so mojata kamera se snimeni mnogu dokumentarci, emisii, muzicki spotovi pa duri i 2 detski igrani serii. I seuste ja imam i ne mislam da se odkazam od nea, barem dodeka se koristi miniDV i DVCAM kako format. So redovno odrzuvanje na 6 meseci servis za cistenje na mehanikata, me sluzi vekje 6 godini bez nieden drop frame.
Inaku so taa kamera i praveve i dokumentarec za ZDF-arte, koj na premiera go pustija vo kino Babylon vo Berlin na ogromno platno. Izgledase odlicno. Duri i germancite ne najdoa tehnicki zamerki.

Bidejkii e VX2100 ima podobra slika vo odnos na mojata PD150(VX200). Razlikata megju VX i PD e toa sto VX e miniDV, dodeka PD e miniDV i DVCAM. Toa znaci deka vo DVCAM mod kaseta od 60min, ja formatira kako 40min - pobrzo vrti. Nema ralika vo kvalitetot na slikata bidejki i vo dvata moda e 25Mbit/sec, no ima razliki vo mehanikata, kako pomalce drop frames, locked audio, moznost za frame accurate batch capture, frame accurate snimanje na lenta od kompjuter. Ovie razliki mene mi znacat, no i bez niv ne bi imal nikakov problem намигнување.
Druga bitna razlika e toa sto vo VX serijata imas najobicen mini jack za audio, dodeka vo PD ima vistinski balansirani profesionalni vlezovi za zvuk so pre-amp za mic i line in i so phantom napojuvanje. Ova e bitna razlika za poseriozno snimanje na TV emisii. Za film sekogas imam tonec so Sound Devices i Shoeps. No i bez toa mozes so kabel adapter da pomines bez nikakvi problemi.
Kamerata kje te sluzi se dodeka kaj nas e standard SD i DVD. Taka sto nemas gajle. Jas ja koristam i kako pleer - rekorder (iako nepreporaclivo) i do sega nemam problemi. Analognite izlezi voedno i se i vlezovi голема%20насмевкаголема%20насмевка.

Okolu cenata, ne znam sto da ti kazam. Prosurfaj vidi kako idat novi, na staro.... Ne znam...

BTW. Sony VX100 e prvata miniDV kamera koja ja napravi revolucijata. Osnova e za edna nova klasa na mali profesionalni kameri. Kako Fender Telecaster i Precision Bass намигнување. KOga pred 11 godini ja donese drugar mi Fric se cudev kako moze tolku malo kamera da bide tolku mnogu dobro.
So VX1000 se iznasnimavme muzicki spotovi za Vrcak, Last Expedition, Moral.... emisii kako 100% na A1.... dokumentarci...korporativni videa... koncerti. A, ti sakas VX2100 daleku podobrena verzija намигнување

Samo proveri si za cenata.
Pozdrav


Изменето од Tegla - 12.Септември.2008 во 02:24
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 01:16
Ме интересира дали е квалитетна камера во смислата да вади добра снимка, а и многу битно аудиото, дали вреди за таа цена камерата... 1700 евра

Намената е за снимање мали документарни емиси, мали концерти и сл....


Изменето од JAWA - 18.Септември.2008 во 15:34
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.