IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Fiksen objektiv ili zum?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Fiksen objektiv ili zum?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 10:45
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Фиксен или зум ???
да речиме Canon нуди 50-60 објективи Nikon одприлика исто толку, плус туѓи продукти....
Кога ке се одлучиш за некој и ќе го набавиш - за два-три дена ќе помислиш дека грешка си направил....
Најубаво е човек да земе еден и почне да го уче.
На “времето“ со СМЕНА 8 ќе се укочуваш, ќе лежиш и што уште не, само да фотографиите не се исти со на другите...


Da si mi ziv i zdrav!
Seuste e toa pobitnata rabota ... da napravis eden cekor povece kon podobra fotografija - "walk the extra mile"
Samo treba da se seti covek kako toa izgledalo i sto pravel pred da ja nabavi celata taa "fancy" oprema.

Nesto poradi sto gi pocituvam "analognite" fotografi na sajtov/forumot.
So digitalcite stanuva se potesko da razmisluvas na "filmski" nacin, potrebno e da vlozis napor da si vlijaes na podsvesta.

Vo sekojdnevniot pritisok na vremeto, se naodjam sebesi kako premnogu cesto "razmisluvam digitalno" црвенеење


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 12:08
hehe mire,

znam deka ansel e golem i deka ne e do kamerata, nego to go zedov kako primer deka ima nekoi finti koi so pr. luge kako mene ushte ne gi znaeme.

eve sea citav vo edna kniga deka za portreti kao najubo bilo nekade okolu 100 - 135 mm staklo, zaso imalo najmalku izoblicuvanje.

licno, sea zasea, ne mislam da investiram poke vo oprema, iam stalak, iam d40, iam 18-200, iam daljinsko :) taka da, mislam deka so ova so go imam mi e poke od dosta da naucam neso poke vo odnos na umetnicko-estetskiot del.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 14:04
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

hehe mire,

znam deka ansel e golem i deka ne e do kamerata, nego to go zedov kako primer deka ima nekoi finti koi so pr. luge kako mene ushte ne gi znaeme.


Sto da ti kazam, jas ZNAM ZA fintata, ama NE JA ZNAM fintata!

Цитирај
eve sea citav vo edna kniga deka za portreti kao najubo bilo nekade okolu 100 - 135 mm staklo, zaso imalo najmalku izoblicuvanje.



Povece e do soodnosot na rastojanieto od koe slikas i na crtite na liceto, otkolku do izoblicuvanjeto.
Sto podaleku si, tolku se podelikatni crtite na liceto.
Vtora pricina e sto ostavanjeto dovolno prostor na "modelot" da "dise" vodi do po-relaksirana atmosfera - generalno. Imeno, retko koj dobro podnesuva koga nekoj mu go narusuva "licniot prostor"

Pozdrav
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 14:21
Originally posted by sasebt sasebt напиша:


eve sea citav vo edna kniga deka za portreti kao najubo bilo nekade okolu 100 - 135 mm staklo, zaso imalo najmalku izoblicuvanje.


Zavisi, jas licno sakam za portreti 50-80mm. Nad toa mi e premnogu 2d perspektivata. Sekoj ima razlicen stil. Bitno e da izglea dobro.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 15:17
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:


eve sea citav vo edna kniga deka za portreti kao najubo bilo nekade okolu 100 - 135 mm staklo, zaso imalo najmalku izoblicuvanje.


Zavisi, jas licno sakam za portreti 50-80mm. Nad toa mi e premnogu 2d perspektivata. Sekoj ima razlicen stil. Bitno e da izglea dobro.


Hehehe,
up-close and personal среќа
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 20:18
Upotrebuvajte onoa sto vi treba ili sto vi se dopagja. Postojat nekoi preporaki, no toa ne znachi deka mora da se venchate so niv. Mnogu povazhna e tehnikata i umeshnosta pri fotografiranjeto otkolku se drugo.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 12:47
Zoran,

Znaes deka jas sum pobornik na tezata: "It's the eye, not the camera" (so mali ogranicuvanja sekako).

Sepak, testiranjeto na D700 e na pat da mi ja "promeni verata". Ne znam sto da kazam, ama dinamickiot opseg i renderiranjeto na detalite vo senkite i highlights-ite i voopsto na svetlinata ... pravi od nisto-nesto изненадување.

Cekam samo da gi zemam fajlovite od kaj Jane da go vidam toa na print!

All that said, verojatno do sega ce bev presrecen so Nikkor 24-120...
Ama na D700 koga ce go stavis, site maani mu se gledaat, osobeno koga ce go sporedis so Nikkor 17-35.

<Sigh>



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 20:47
BIGGER IS BETTER
SIZE DOES MATTER
намигнување

FF si e FF намигнување

35mm kako standard od 70 godini e standard i vo gledanje na fotografiite. Baska celata tehnologija na lekji razvivana tolku godini. I normalno deka FF si e FF


Изменето од Tegla - 31.Јули.2008 во 20:49
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 13:33
Originally posted by Mire Mire напиша:

Zoran,

Znaes deka jas sum pobornik na tezata: "It's the eye, not the camera" (so mali ogranicuvanja sekako).

Sepak, testiranjeto na D700 e na pat da mi ja "promeni verata". Ne znam sto da kazam, ama dinamickiot opseg i renderiranjeto na detalite vo senkite i highlights-ite i voopsto na svetlinata ... pravi od nisto-nesto изненадување.

Cekam samo da gi zemam fajlovite od kaj Jane da go vidam toa na print!

All that said, verojatno do sega ce bev presrecen so Nikkor 24-120...
Ama na D700 koga ce go stavis, site maani mu se gledaat, osobeno koga ce go sporedis so Nikkor 17-35.

<Sigh>



 
 
Jas milam deka na ovaa tema zboruvame za objektivi i zumovi, a ne za tela.намигнување
 
Razlika postoi megju D80 i D300 poradi razlichnite senzori i elektronika, a da ne zboruvame za D3 i D700. No toa e kompletno druga tema za muabet.
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.