IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Дискусии за Win (XP,Vista)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискусии за Win (XP,Vista)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
ZokiBoSS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 240
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiBoSS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:46
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

За стаблноста сеа ке ти кажам

За вируси да по одпорна е ако ја користиш како стандарден јузер така да нема вирус никогаш да ти ја загрози освен ако не го пишеш кодот на администратор ако ја користиш како администратор тогаш фаќа вируси

ВО БИЛО КОЈ оперативен систем, доколку не си под администратор, самиот систем ти е многу поотпорен на вируси. Значи ова нема никаква врска шо го збораш, и XP да имаш под нормален јузер мојш да напалкаш помалце вируси и тројанци.


Цитирај за bsod тоа сите верзии на Windows го имаат вистата повеќе го јавуваше кога беше само виста бес SP 1,2 и проблем со драјвери јавува BSOD не компитабилноста сега е средено се тоа

Нити на почетокот нити па сега вистата не е стабилна со драјверите од хардверот, едноставно некои од производителите ја прескокнаа и ојдоја на Win7. Уште една причина помалце за користење на виста.


Цитирај за хакерски напади пак ти е по одпорна по тешко се пробива го имам пробано и тоа ако правиш редовен Update ти е коска
Исто и за XP.


Цитирај Вистата кога излезе ми се чини беше јануари 2006 беше тапа за драјвери дури и производителите имаа проблем да направат драјвери едноставно не сакаше да чуе

Сеуште за голем дел од програмите вистата е мистерија. Крашнуват на прво, неќат ни да помислат да мрднат, а некој работат под “компатибилност“ на Win98, 2000, XP. Макар шо мајкрософт тврдеше дека 90% од софтверот ќе работи на виста, то не беше така.

Цитирај незнам од која година си почнал да се занимаваш со компјутери
ако памтиш Windows XP кога излезе беше добар само имаше проблем со еден црв blaster се викаше ми се чини правиш конекција за интернет се конектираш одма го фаќаш црвот само формат те спасуше и за тоа толку и бргу го пуштија SP1 за XP

ХП-то имаше грешки, никој не вели дека немаше, само тие грешки се попраени доволно во сп2, и со сп2 уште можиш да сурфаш, то и го прам во моментот. Вистата после година и пол имаше проблем со мрежата, односно ко ќе слушаш музика мрежата успорваше до 50%!!!

“Confirmed: Vista Bug Slows Network Traffic While Music Plays
Posted by Erik Larkin | Monday, August 27, 2007 3:48 PM PT“

Некаков одговор на ова, зошто беше то така? Имаше и ред други багој шо не се сеќавам, а шо влијаеја многу врз работата.
А со компјутери се занимавам доволно долго, и информиран сум за многу работи, така да не се сомневај за то :)

Доколку некој мене ме праша за оценки од 1 до 5 за Windows-ите (кај шо 5ка е најголема) би одговорил вака:

Windows XP - 5;
Windows Vista - 3 (Чисто само за графичкиот изглед);
Windows 7 - 5

That's all. :)
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2010 во 02:48
таа па таа таа па таа...

Одам да спијам ме мрзи пак да објаснувам нешто сосема друго воа што го напиша не ти е ништо точно

ај

sleep is good...
Кон врв
computer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Патриот

Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 504
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај computer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 15:54
XP, Vista? Јас користам Windows 7 и најдобар е.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2011 во 06:33
Internet Explorer 9 сè попопуларен

Додека Internet Explorer 9 сè уште се развива, бета верзијата на овој прегледник и понатаму ужива значителна популарност. Имено, од Microsoft објавија дека до сега во светот првата бета верзија на IE9 е преземена 20 милиони пати.

Исто така, Microsoft се повика на статистиката на Net Applications, која вели дека уделот на Internet Explorer 8 на глобалниот пазар е зголемен од 24 отсто на 33 отсто. Со тоа, двете модерни верзии на Internet Explorer (8 и 9) имаат 34 отсто удел, IE7 има 8,76, додека IE6 „никогаш помали“ 13,81 отсто, наведуваат од Microsoft.

Неслужбено, за датум на лансирање на конечната верзија на Internet Explorer 9 се споменува 28-ми јануари.

Кон врв
С.Коцев Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај С.Коцев Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2011 во 18:57
ЗДРАВО НА СИТЕ!
Имам Windows XP оперативен систем и имам еден проблем.
Koга одам во User Accounts не ми покажува ништо, само бел прозорец (еве вака: http://www.2shared.com/photo/g4XOLLhz/21_online.html). Ова ми се случи вчера.. до пред неколку дена се беше ОК. Aко има некој што знае секаква помош е добредојдена!!
Благодарам однапред!
All about electronics!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.