IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon 1D MKIII vs. Nikon D3
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon 1D MKIII vs. Nikon D3

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 10:55
hmmm, toa za nike, ste go gledale THE CORPORATION?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 12:53
kje bidam preserekjen so koj bilo od ovie foto-aparati!
samo da mi sedi po doma, da go gledam, bidejki i onaka nemam nekakva realna potreba od takov aparat vo rabotata!
намигнување
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 15:25
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

E pa, toa e za da bidat poeftini.
Ne e za da bidat poeftini, tuku zaradi pogolem profit. Ne gi pravat Nike vo Vietnam deca od 10 godini za da bidat poeftini tuku zaradi pogolem profit.Surov kapitalizam намигнување


Toa mi bshe muabetot. Korporaciive mora da ostvaruvaat postojan rastezh vo profitite i eden nachin da go napravat toa e da odberat poeftini opcii vo konstrukcijata na proizvodite. Vo sprotivno ke treba da ja zgolemat cenata do neprifatlivi visochini za konzumerite.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 15:31
Originally posted by dimi dimi напиша:

kje bidam preserekjen so koj bilo od ovie foto-aparati!
samo da mi sedi po doma, da go gledam, bidejki i onaka nemam nekakva realna potreba od takov aparat vo rabotata!
намигнување


Dimi, ovie kameri se vo liga sami za sebe. Zamisli, podobro neshto vo taa klasa ne postoi na planetava.

Najubavo toa ednash go ilustrira zhena mi koja nikogash vo zhivot ne fotografirala. Zemajki ja vo race D200 (ona sto sega ja ima Blagoja), posle desetina sekundi molchenje, reche samo - abe ovaa kamera samata te tera da slikash!

Mozhesh da si zamislish kako se chustvuva chovek so D3 ili 1D vo race. Ushte pak ako e fotograf...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 16:53
Aj da ne bidam pogresno razbran. I dvete se vrvot za digitalniot 35mm format. Sporedbite se kako BMW ili Mercedes.


Mozam da zboram od estetski aspekt. Spored mene se mnogu grdi, masivni i golemi. Vistinski magarinja za tovarenje. Ja bi digital Leica M so FF i cena od 1500 evra za telo. Aj, da ne glupam troposti голема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 23:29
Odlichen tekst za rezolucijata na digitalnite kameri kako rezultat od brojot na MP na senzorite i kvalitetot na optikata:

http://luminous-landscape.com/tutorials/resolution.shtml
Кон врв
akvalibra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај akvalibra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 16:54
Најмал проблем е апаратот. (Canon или Nikon)

Имам неколку книги за професионална фотографија, каде што се наведени сите Accessories што треба да ги имаш:

Профи објективи
Профи блиц и опрема за осветлување
Добар статив и глава за него
Филтри
Итн итн.

И сето тоа кога ќе се собере е 5 пати поскапо (а може и повеќе) од апаратот.

Историски гледано (Извор Wikipedia) Nikon е постара фирма и во почетокот Canon користел оптика од Nikon.
На Nikon главна дејност му е фотографска опрема и останати машини поврзани со таа дејност, додека главниот приход на Canon не се дигиталните апарати туку печатари, копири итн итн.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 17:20
Originally posted by akvalibra akvalibra напиша:

Најмал проблем е апаратот. (Canon или Nikon)

Имам неколку книги за професионална фотографија, каде што се наведени сите Accessories што треба да ги имаш:

Профи објективи
Профи блиц и опрема за осветлување
Добар статив и глава за него
Филтри
Итн итн.

И сето тоа кога ќе се собере е 5 пати поскапо (а може и повеќе) од апаратот.

Историски гледано (Извор Wikipedia) Nikon е постара фирма и во почетокот Canon користел оптика од Nikon.
На Nikon главна дејност му е фотографска опрема и останати машини поврзани со таа дејност, додека главниот приход на Canon не се дигиталните апарати туку печатари, копири итн итн.



Tochno taka akvalibra. Koga inzhinerite na Nikon vidoa deka telata na Canon ne se dovolno dobri za nivnite objektivi reshija samite da napravat neshto podobro i taka se rodija kamerite Nikon. Toa pak go natera Canon samiot da dizajnira optika i rabotite dojdoa do deneshnata sostojba vo koja i dvete firmi se skoro podednakvo dobri i vo dvata proizvodi.

Nikon ostana firma koja specijalizira i iskluchivo proizveduva optika i tela na kameri, dodeka Canon digresira i na drugi polinja kade sto e podednakvo uspeshen kako i vo foto-tehnikata. Canon e poinventivna firma, dodeka Nikon e potradicionalna, pa zatoa lugjeto imaat ponekogash obichaj da rechat deka Canonite se praveni od inzhineri, a Nikonite od fotografi.

Inaku, vo vrska so accesories, site onie dodatni raboti koi im se neophodni na profesionalnite fotografi... toa e onoa sto ednash ponashiroko go objasnuvav koga ja opishuvav razlikata megju Nikon i Canon vo odnos na site drugi proizvoditeli - prvite dve firmi imaat kompletni sistem kameri, dodeka drugive ne! Toa e razlikata megju profesionalen sistem na kameri i amaterski. Zatoa sekogash sovetuvam da se kupuvaat modeli od Canon i Nikon. Toa dava shansa da se ostane amater, dokolklu ambiciite se tolkavi, no i da se ovozmozhi unapreduvanje bez da se menuva siot sistem na kameri i objektivi samo zatoa sto ne dava shansa za neprekinato fluidno nadgraduvanje za sekoja prilika i sekoja potreba.

Ubavoto e sto site mozhni accesories postojat i dostapni se za nabavka ili pozajmuvanje togash koga se potrebni.

Изменето од Zoran K - 20.Јуни.2008 во 17:24
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.