IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Интервју на Милчо Манчевски за Елефтероти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интервју на Милчо Манчевски за Елефтероти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 19:05
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Јас реков дека неговото интервју го поздравувам, ми годи и мислам дека секој од негов калибар треба да го направи истото...тоа е негова патриотска должност.
Но никако не можам да заборавам како ги претстави Македонците во „ Пред дождот“.
 
Za zal vo pravo si za filmot ¨Pred Dozdot¨. Jas go donesov tuka Spanija. Lugeto sto go vidoa prijatno se iznenadija i rekoa deka e dobar. Arno ama imav eden problem. Ne znam dali uspeav da im objasnam deka Makedonija ne e kako sto e vo filmot ( ili barem poveketo nesta vo filmot). ne znam dali uspeav vo toa. I mene ne mi se dopaga kako sme tamu pretstaveni. Sepak toa e samo film i ne treba seriozno da se svaka.
 
Problemot e sto  malku se nachinite na koi mozeme da si ja pretstavime drzavava vo svetot.
 
Sto se odnesuva na intervjuto sto go dade za grckiot vesnk mozam da kazam deka nemam zabeleshka. Nasa dolznost e da si ja kazime vistinata i da se odbranime najdobro sto mozeme.


Изменето од biljana.madrid - 18.Април.2008 во 19:05
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 19:38
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Јас реков дека неговото интервју го поздравувам, ми годи и мислам дека секој од негов калибар треба да го направи истото...тоа е негова патриотска должност. Но никако не можам да заборавам како ги претстави Македонците во „ Пред дождот“.


Za zal vo pravo si za filmot ¨Pred Dozdot¨. Jas go donesov tuka Spanija. Lugeto sto go vidoa prijatno se iznenadija i rekoa deka e dobar. Arno ama imav eden problem. Ne znam dali uspeav da im objasnam deka Makedonija ne e kako sto e vo filmot ( ili barem poveketo nesta vo filmot). ne znam dali uspeav vo toa. I mene ne mi se dopaga kako sme tamu pretstaveni. Sepak toa e samo film i ne treba seriozno da se svaka.


Problemot e sto malku se nachinite na koi mozeme da si ja pretstavime drzavava vo svetot.


Sto se odnesuva na intervjuto sto go dade za grckiot vesnk mozam da kazam deka nemam zabeleshka. Nasa dolznost e da si ja kazime vistinata i da se odbranime najdobro sto mozeme.


Biljana,точно е тоа дека е филм, но за земја како Македонија, за која не слушнал светот,која годишно (тогаш)снимаше по еден филм...многу важно е како ќе бидеме претставени- во позитивно светло или...
Ај ти си им објаснувала на некој круг луѓе во Шпанија, но дали на другите Шпанци имало кој да им објасни кој каков е во реалноста? А што правиме со останатиот дел од светот...таму каде нема кој да објаснува...а неколку години подоцна се решаваше албанското прашање.
Дали филмот не придонесе за создавање на слика за загрозеност на Албанците?
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 20:00
 
Potpolno si vo pravo i za ova.
 
Takvi nekoj sitnici kako filmov mozat da ja rasipat slikata za Makedonija.
 
Jas so Spancive vo diskusija im rekov deka sum navredena malku so filmov bidejki ne pretstavuva kako zaostanati i vooruzeni do zabi.
 
Tie rekoa deka toa e samo film i ako saka nekoj da znae nesto za makedonija neka si gleda DOKUMENTAREN film, a ne ovoj film koj e fikcija.
 
Sepak se raboti za edqa umetnichka tvorba, ama nie kako narod zaplashen da ne dobijat pogresna slika, mnogu ne pogoduva sodrzinata na filmov.
 
Tie mi rekoja deka vo filmovite na ALMODOVAR (postarite filmovi) samo prostitutki i tranvestiti izleguvaat, pa toa ne znachi deka site Spanci se toa.
 
Toa sto sakav da kazam e deka ¨strancive¨ne ne razbiraat deka slikata za nas vo poslednive godini e mnogu izmanipulirana i ne mozime da si dozvolime nitu na shega da ja prikazime vo vakvo svetlo Makedonija.
 
Pozdrav    
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 20:16
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:


Potpolno si vo pravo i za ova.


Takvi nekoj sitnici kako filmov mozat da ja rasipat slikata za Makedonija.


Jas so Spancive vo diskusija im rekov deka sum navredena malku so filmov bidejki ne pretstavuva kako zaostanati i vooruzeni do zabi.


Tie rekoa deka toa e samo film i ako saka nekoj da znae nesto za makedonija neka si gleda DOKUMENTAREN film, a ne ovoj film koj e fikcija.


Sepak se raboti za edqa umetnichka tvorba, ama nie kako narod zaplashen da ne dobijat pogresna slika, mnogu ne pogoduva sodrzinata na filmov.


Tie mi rekoja deka vo filmovite na ALMODOVAR (postarite filmovi) samo prostitutki i tranvestiti izleguvaat, pa toa ne znachi deka site Spanci se toa.


Toa sto sakav da kazam e deka ¨strancive¨ne ne razbiraat deka slikata za nas vo poslednive godini e mnogu izmanipulirana i ne mozime da si dozvolime nitu na shega da ja prikazime vo vakvo svetlo Makedonija.


Pozdrav    


Шпанците го немаат проблемот што го имаме ние и претпоставувам дека си се движела во кругови на луѓе што имаат пошироки погледи. Сум разговарал со наши луѓе што од петни жили на Англичани се обидувале да им објаснат дека ова е само филм.И јас се согласувам дека е уметност,но...прочитај го мојот прв пост на истава тема да не се повторувам.
ПОЗДРАВ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.