IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Меморија и компатибилност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Меморија и компатибилност

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Меморија и компатибилност
    Испратена: 20.Март.2008 во 18:28
Зошто Apacer мемориски модул 1 ГБ на 667 MHz не сака да комуницира со VIA чипсет (АСУС матична плоча), на АМД платформа. Направив update на BIOS, најнова верзија арно ама не работи модулот и крај.
Вака размислувајќи,нели меморискиот контролер кај АМД е во процесорот, да не е тука нешто проблемот.
Ги потпрашав и АСУС, ми odgovorija update на БИОС, значи не е таа работа во прашање. Apacer немаат абер да ми одговорат за компатибилност на нивните мемориски модули со разни платформи.
Некој да не има слично искуство, т.е. проблем?
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 00:47
Најди го точниот модел(верзија) на матрицата и оди на Асус вебсајтот и види дали таа меморија е поддржана од АСУС.
Иако во теорија сите ДДР2 модули можат да работат на сите плочи со ДДР2 РАМ слотови во практика е сосема друго.Сите производители си имаат листи на подршка за RAM a најголем проблем се тајминзите со коишто и јас имам проблем со Кингстон меморија(на АМДто)

Уште нешто: Влези во БИОСот и барај опција: default settings или safe settings.Пробај тоа а ако се уште не сака да ПОСТ пробај стави ја на различен слот.    

Изменето од BSOD - 26.Март.2008 во 00:59
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 12:33
Бев на АСУС веб сајтот, ја пронајдов листата на тестирани мемориски модули(листа за поддршка) кои работат со нивни матични плочи, оваа не е на та листа.
Се работи за модул 1GB UNB PC2-5300 CL5 со ознака P/N 78.01G92.9KC за кој наводоно најдов дека е оргинален производ на APACER и е со нивни (фабрички) АМИ мемориски чипови, кој треба да има зголемена компатибилност во однос на другите нивни пмемориски модули. Арно ама , кајмене не сака да работи.
BIOS-от го превртев наопаку, поставувајќи го во сите можни варијанти (најновата верзија е апдејт пред 3-4 недели), пробав сам да си ги најде БИОС-от потребнките опции за комумникација, не иде, ги местев сите латенции рачно (според вредности дадени од производителот) не иде,
ги зголемив латенциите, не иде,
ги менував слотовите, не иде!!!!
Едноставно нејќе да работи и крај.
Ми остана уште да ги прашам APACER, им го опишав проблемот,ми пратија е-маил и ми посочија адреса каде можам да побарам информации. Се е тоа убаво освен што таму (на посочената адреса ми бара user и password, а тие нема начин (барем јас не најдов) како да ги добијам (не ми ги пратија ни во е-мајлито). Сајтот сиромашен до бескрај.
Модулот е нов , исправен! И сеа чаре?
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 00:49
АПАЦЕР е ефтина и неквалитетна фирма. Сосема е можно да модулот е дефективен иако е нов.Ако можеш провери го на друг компјутер(ова не е потребно ако можеш да ПОСТираш со друг рам). А во БИОСот гледај тајминзите да се на auto/default или слично. Не мести ги сам освен ако не правиш overclock.

Дали матрицата ти дава аларм - преку keyboard или звучен aко ти е врзан звичникот на кутијата. Аларм може да има кога употребуваш некомпатибилна/дефектна меморија.

Исто така дури си во БИОС провери ја волтажaта и температурата за секој случај.

APACER мислам нуди 2-3 години гаранција. Кингстон на пример има доживотна :)

Види го ова па сеа:

Bottom line

"Moreover, these production-line modules have a flaw in their design - insufficient contact between the heatsink and most memory chips on the module edges."

Apacer 512mb

Изменето од BSOD - 27.Март.2008 во 01:04
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:37
Ни сигнал има ни чудо, притиснам дугме за вклучување, вентилаторите се вклучуваат, си вртат и толку, ни beep, ни звук ни БИОС, ништо!!!!!!
Волтажата си е нормална 1,8 волти, температура нормална 30-тина степени се е ОК.
Несакам да си признаам, затоа од почеток не ни сакав да размислувам за тоа, зошто ме закрпија со цена , леле леле, ама можно е да е несиправна , и тоа што викаш, морам да ја пробам на друга машина!!1
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 06:34
Прво увери се дека е дефектен па после оди му на карање и тепање



Изменето од BSOD - 27.Март.2008 во 06:55
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 11:42
Zatoa KINGSTON rules
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 20:09
Пробај да ставиш два чипа од по 512 наместо еден. Се јавуваат такви проблеми зашто процесорот очекува да имаш уштекано по еден чип на два слота.

Изменето од Petkovsky - 12.Април.2008 во 20:09
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 15:00
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

Zatoa KINGSTON rules


Така е друже, ама се заебав што се заебав!!!!!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 00:15
ili ako imas paricki CORSAIR- garantiram
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 00:16
Apacer i drugi zaebi, toa e,,zuto gjubre,,
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 11:31
Menuvam APACER 1GB DDR2 667 MHz za bili koja druga DDR2 memorija!!!!!
Ajde, ajde ponuda sega i nema vise!!!!
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 12:53
hehe nema kogo da zaebes
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 13:20
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

hehe nema kogo da zaebes


Pssst, mozebi ke se izlaze nekoj!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.