IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - HDR bez HDR softver
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HDR bez HDR softver

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 20:48
Znachi vaka poshto gledam deka Zoran ja zachnal temata, A Zoran e eden chovek shto od bandava iskreno mnogu go pochituvam poradi negovoto beskrajno poznavanje na tehnichkite detali voopshto, i tegla kako moj kolega i prijatel.

Sakam da napomenam edna mnogu bitna rabota a da ne bidam svaten pogreshn od edna tolpa na luge shto gravitiraat tuka.

Znachi HDR da ili HDR ne.

Prvo i osnovno treba da se voochi shto HDR znachi voopshto a tek potoa da se upotrebuva.

Zatoa shto vo momentov HDR se koristi kako ushte eden nov filter vo photoshop za da se dokaze nekoja si nova tehnika na obrabotuvanje fotografii.

E sega da skratam malku za da kazam shto e moeto mislenje po ova prashanje.
Tegla ubavo naglasi za shto e izmislen HDR za da nego povtoruvam.
Ako prvo i osnovno znaeme deka HDR znachi High definition range, toa znachi i samo znachi deka ni nudi edna mnogu pogolema paleta na nijansi koja shto od x prichini nie nemozeme da ja registrirame vo toj moment, a imame potreba od toa, vo toj sluchaj preminuvame na Plan B odnosno HDR za da na kraj sepak dobieme obichna fotografija. Zatoa shto vo sushtina finalnata fotografija ne e HDR tuku obichna fotogrfij kako i sekoja druga. (Da ne bidat nekoi luge vo zabluda so poimot HDR). Spored mene e mnogu popametno da onie shto pochnuvaat da si igraat so vakvi raboti da pochnat da gi razberat osnovnite alatki vo Photoshop kako Contrast&Brightnes; Levels; Curves; shto drastichno mnogu ke im pomogne vo ponatamoshnata obrabotka na fotografii, otkolku da si igrat so nekakvi HDR alatki koi na kraj sepak im davaat nekoi chudni fotografii shto izgledaat abstrakno umetnichki nerealno prirodni :( za zal.

Mi se dopaga razmisluvanjeto na hypertech kako uspeal so edna fotografija da dobie dovolen opseg na nijansi za da posle pri obrabotka na fotografijata detalno hirushi go dobie ona shto go dobil.

Nemoj te da si zamisluvate deka dokolku hypertech  napravil 3 fotografii i napravil HDR proces deka ke go dobiel istoto bash naprotiv ni najmalku tuku nekoja povrakanica shto nema ni da lichi na toa :(

Zatoa toj shto saka da dobie prilichno dobro obrabotena fotografija prvo mu treba tehnichki ispravna fotografirana fotografija i prilichno znaenje photoshop za da go postigne ona shto go postignal hypertech .

Znachi ne se raboti nikogash za sreka ili sluchajnost tuku chisto iskustvo i znaenje.

Kako i da e da ne go dolzam mnogu luge fakajte se za aparatite i uchete shto poveke, a ne se bidalite so filtri i plugini deka ke vi gi reshat problemite za da dobiete ubava fotografija


Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 08:15
Ubavo kazano Vase!

Ima eden problem koj vece podolgo e prisuten na nasiov sajt. Imam vpecatok deka mnogu od fotografite ne vleguvaat vo obrabotkata na fotografiite sistematski i so ideja kako treba da izgleda fotografijata, tuku se zaigruvaat i gledaat sto ce ispadne.

Takvite ne uspeavaat da ja iskoristat i najgolemata prednost na PS-ot nad temnata komora, a toa e opcijata za "undo"

Otkako izleze HDR tehnikata imam napraveno mal milion fotografii vo koi sum go iskoristil HDR-ot, a samo 1 ili 2 licat na ona sto na nasiot sajt se podrazbira pod HDR!
Pricinata za ova e specificniot igled na cistiot ton mapiran fajl. Mozebi vece sum go kazal ova, no mene mi nalikuva na fish-eye lens, vo smisla na neobicnosta na prikazot. Ubavo e vo odredeni situacii, moze da bide i interesen, no ne e za sekojdnevna upotreba.

Ova e mojot pristap, no sto bi rekol Zulu, Your mileage may vary:

-Sekade kade mozam da spasam detali so upotreba na shadows/highlight enhancement (normalna upotreba na filterot) nema da koristam HDR. Uslov e dinamickiot opseg na scenata da go sobira vo priblizno 7 zoni (7EV)
Pricini: Dopolnitelna rabota na PC, moznost od nekoja pricina da ne mi se poklopuvaat elementite na scenata, naglasen noise vo HDR-ot i namaluvanje na detalite pri cistenje na noise-ot

-Dokolku dinamickit opseg e 8-10EV, ce napravam dovolno fotografii za HDR, no konecniot izgled na fotografijata ce bide kombinacija na HDR-ot i korektno eksponiranata fotografija.
Pricini: Opsegot na denesnive senzori e okolu 8EV (so cesni isklucoci), no toa ne znaci deka moze da se izvadat, so edna fotografija, detali vo najsvetlite i najtemnite delovi. Kombinacijata na HDR i normalna fotografija mi dozvoluva da izvadam detali vo krajnite EV vrednosti, a fotografijata sepak da izgleda normalno.
Losata strana e kolicinata na rabota koja vakviot priod ja bara. Voobicaeno ova e povece rabota, otkolku da se odi na varijanta "cist HDR"

-Nad 10EV pretpocitam da se ogranicam na fotografiranje na delovi od scenata koi ne go opfacaat celiot dinamicki opseg, ili pak ednostavno da pauziram. Dokolku ima nesto sto bas me voodusevuva, a nemam vreme da cekam podobri svetlosni uslovi, slikam za HDR, a potoa se spasuvam vo PS kako znam i umeam голема%20насмевка.
Pricini: Ako zememe 8EV Dinamicki opseg sto senzorot go pokriva, 10 EV doadja na granicata na breketiranje so +/- 1 do 1,5EV, odnosno, nekade do granicata koja se pokriva so edinstven RAW fajl.
Realno, maksimumot od HDR-ot moze da se izvadi koga rasponot na fotografiite se drzi na breketiranje od priblizno -1/0/+1. Se sto e preku toa, na softverot sto jas go koristam za HDR, mu pravi problem pri ton mapiranje i ne dobivam rezultati koi gi smetam vredni za trudot.
Mozebi so 5 ekspozicii -2/-1/0/+1/+2 bi mozelo da se izvede nesto, no toa e premnogu rabota za moj vkus.

Dve korekcii:
-HDR stands for High Dynamic Range, ne High Definition Range
-HDRI, barem vo fotografijata e nepostoecki izraz. Mozebi vo video tehnikite postoi. Lici na kovanica od HDR i DRi (Dynamic Range Increase), sto se dve razlicni tehniki na obrabotka.

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 08:47
Originally posted by Mire Mire напиша:



-HDR stands for High Dynamic Range, ne High Definition Range



Tochno ponesen od sekojdnevna upotreba na HD verzija na zborot za video :) LOL
Blagodaram shto me popravi
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 09:10
Mire vistinskiot izraz e HDRI (High Dynamic Range Image). I ne e samo toj format takov. Industrial Light & Magic izmislija svoj format - Open EXR koj e nesto slicno na HDRI, no e napraven za "in da house", za potoa da stane standard.
Tocno e deka so pametno koristenje na HDR tehnika moze da se dobie podobra fotka, no 99% od takvite fotografii sto sum gi videl se vestacki i neprirodni. Zatoa stojam na stavot deka so raw, pravilno merenje i exponiranje i pameten post kje se dobie vistinski dobra fotografija.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 12:10
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Mire vistinskiot izraz e HDRI (High Dynamic Range Image). I ne e samo toj format takov. Industrial Light & Magic izmislija svoj format - Open EXR koj e nesto slicno na HDRI, no e napraven za "in da house", za potoa da stane standard.
Tocno e deka so pametno koristenje na HDR tehnika moze da se dobie podobra fotka, no 99% od takvite fotografii sto sum gi videl se vestacki i neprirodni. Zatoa stojam na stavot deka so raw, pravilno merenje i exponiranje i pameten post kje se dobie vistinski dobra fotografija.


OK druze. If you say so среќа
Inaku se soglasuvam so tebe. RAW-to od start ti dava 1,5-2EV ekspanzija nad voobicaeniot DR na JPG fotografiite, sto vo mojata kniga e opsegot koga voopsto koristam i HDR.

NEF ako zemes da obrabotuvas vo Capture NX koristejci control points, ti ovozmozuva da go postignes istoto sto i so ubavo izraboten HDR. Problemot mi e sto go mrazam cistenjeto noise od RAW fajlovite. Mislam deka nemam nitu edna tolku slaba tocka vo post processing kako sto e cistenjeto na noise. Trup sum po toa prasanje црвенеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 12:54
Mire si probal so Neat Image ili Noise Ninja? Ako ne, simni gi i probaj. Isto taka probaj go i Lightroom 1.3 so odlicen noise removal i sharpening (do prifatlivi granici)

Sepak vo odnos na shumot, milsam deka golema uloga igra toa sto sme naviknati da gi gledame fotkite na monitor. Ako ja isprintate fotografijata garantiram deka povekje od 50% od shumot magichno kje go snema намигнување.

Ova ne se odnesuva na Mire, za kogo znam deka printa od fotografiite.

A, za web ionaka ne vi treba povekje od 1000x? preku sila
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 13:28
Tegla, vece 2 godini koristam Noise Ninja, ama nemozam tertipot da mu go fatam.
Za vadenje noise so Capture NX muabet da ne pravime.
Ima nesto sto ne znam izgleda i nemam kade da procitam, ili ne sum baral dovolno голема%20насмевка.

Na print tocno e deka najgolem del od noise-ot se gubi, ama i toa zavisi kolkav print e vo prasanje. Najmnogu problemi imam so printovite za izlozbi. Cim dojdes na 30x40 i nagore, pocnuva da se gleda sumot тага.

Normalno otkako ja zemav D80kata, mnogu mi e polesno, bidejci do ISO200 nema sto ni da cistis, a i ISO400 e prifatlivo na 30x40 (bez cistenje). Ova pod uslov da e se korektno eksponirano i da nema egzibicii od tipot na shadow enhancement.

I bidejci temava e za HDR (dodusa bez HDR)... vleze li HDR vo igra, noise kolku ti dusa saka, duri i kaj sto go nema realno gledano. Ima nesto zeznato vo algoritmite na programcinjata za HDR processing i ton-mapiranje.


Poz/Mire

PS Zoran, ako ti preci beganjevo od temava, mozam da isprefrlam se sto ne e na tema. Nema nikakov problem, samo kazi (jas gledam da nema mnogu temi, znaes kako e голема%20насмевка)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 14:47
Samo terajte Mire, mene ne mi prechat mnogu digresiite vo muabetite. Chovek reagira spored onoa sto ke go inspirira vo diskusijata, a temava ja staviv tokmu za da se razvie nekakva diskusija na ova pole na obrabotkata na fotografiite. Posotojano ja chepnuvame, a mislam deka nikogash ne sme ja razrabotile malu poveke.

Verojatno poradi prirodata na mojata rabota, ne sum imal potreba da se ineteresiram poveke okolu HDR, od druga strana i nemam videno premnogu takvi obrabotki koi bi me vosh*tite (sven tvoite i nekoi od Angel na ovoj sajtov). Taka da temava e "free for all", pa terajte so diskusiite do kade sto sakate.

Bash e interesno koga se druzhime.   
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 10:56
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

...Verojatno poradi prirodata na mojata rabota, ne sum imal potreba da se ineteresiram poveke okolu HDR, od druga strana i nemam videno premnogu takvi obrabotki koi bi me vosh*tite (sven tvoite i nekoi od Angel na ovoj sajtov). ...


Heh, jas imam samo edna "cista HDR" fotografija na Sajtov, The Dark Side of the Autmn.

Veruval, ili ne, koga ja prativ na izlozba, percepcijata, ili podobro komentarot na zirito bese deka premnogu im lici na goblen. газење%20од%20смеење

Verojatno i toa zboruva nesto za izgledot na "cistite HDR" fotografii среќа

Изменето од Mire - 01.Март.2008 во 10:57
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.