IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Колку се ценети и платени компјутерџии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку се ценети и платени компјутерџии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 19:47
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

ај да искоментирам и јас да не останам покуса..
мислам дека трудот кај нас воопшто не се цени и дека денес веќе секој се има научено како да инсталира Windows и останати работи..НО што кога ќе треба да направиш некоја мала домашна мрежа?..е за поврзување на 4 компјутери сите останати работи што треба да се направат ми побараа 500 денари... 500 денари?!?!...не ми се веруваше што збори човекот..во USA кога го правевме истово ни земаа 600 долари и никој не спомна дека е скапо...во USA еден тип само со CISCO и MCSA зема $60000...
мислам дека е ред да почнеме реално да гледаме на состојбата и да не ги потценуваме компјутерџиите...


Хмм... не е така дека секој кој што знае да форматира компјутер е компјутерџија,секој кој што знае да форматира не знае и да програмира темава е програмирање а не форматирање вистинскиот програмер е компјутерџија

Flix секој втор знае да форматира ајде нека дојде некој имам еден лаптоп нека ми го форматира ако го форматира му го давам за него да си го земе и гратис слушалки ке му дадам   

Изменето од Dark HaCkeR - 03.Октомври.2009 во 19:52
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 21:49
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

ај да искоментирам и јас да не останам покуса..
мислам дека трудот кај нас воопшто не се цени и дека денес веќе секој се има научено како да инсталира Windows и останати работи..НО што кога ќе треба да направиш некоја мала домашна мрежа?..е за поврзување на 4 компјутери сите останати работи што треба да се направат ми побараа 500 денари... 500 денари?!?!...не ми се веруваше што збори човекот..во USA кога го правевме истово ни земаа 600 долари и никој не спомна дека е скапо...во USA еден тип само со CISCO и MCSA зема $60000...
мислам дека е ред да почнеме реално да гледаме на состојбата и да не ги потценуваме компјутерџиите...


Хмм... не е така дека секој кој што знае да форматира компјутер е компјутерџија,секој кој што знае да форматира не знае и да програмира темава е програмирање а не форматирање вистинскиот програмер е компјутерџија

Flix секој втор знае да форматира ајде нека дојде некој имам еден лаптоп нека ми го форматира ако го форматира му го давам за него да си го земе и гратис слушалки ке му дадам   


Така ми е зборот, сакав само да споредам , дека кај нас не се платени програмери и слично, а сервисерите се баш оние по платените во однос на знаењето на програмер и сервисер.
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 21:56
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Друже, кај нас никој не ти плаќа за инстал реинстал на Windows, software.... и остали тракатанци..... Искрено сите си бараат по пријатели, кој знае да им го поправи скапаното PC, и проаѓаат со обична частовка.... Сум имал мал милион ситуации, кога ради атер на овој ради атер на оној сум инсталирал, и средувал PC-а без пари.А за линукс конкретно кај нас користат тие што се разбираат.... Не е едноставен како windows, каде се ти е boot from cd.... и после само кликаш NEXT, YES......А за web design, тоа ти е.... Кој ќе начека ќе стриже.... Кај нас обичен web site креирање ти е некаде 50 до 100 euro. А србите се прича за себе..... Пола нација им се навијачи, а пола им се стечајци.... Е сеа тука некаде се компјутерџиите измеѓу...... Си го ценат трудот.... Знаеш како викаат они КО ВОЛИ НЕК ИЗВОЛИ.... А кај нас македонче, ако може најевтино, а ако може и за без пари, тоа ќе биде екстра....... ТАКА ДА ТОА ТИ Е ТОА.......... Нема иднина кај нас во тој поглед, зашто маката ги натера луѓето да се научат сами да си ги поправаат PC-ата....... Јас глеам по девојка ми..... И го средив пц-то еднаш двапати, и од сеа не ме рчка веќе.... Си се научи сама да си средува програмчињата, maintenance, и остали ствари.... Дури сум убеден, дека ако треба и сама reinstall ќе му направи.... Е затоа е така кај нас во МКД.


Јас па немав ни од кој да барам помош, иначе јас сум чепкало о крај, дур не расипам не престанувам и после оправај и на свои грешки си учев, ако имам среќа да погодам постапката од прва добро, ако не, ќе се помачам и пак добро и така сеа бидејки го знам 9/10 од Windows на памет цело школо го сервисирам гратис и искрено прекуглава ми е! И од сега више ќе работам само ако ептен ми е некој другар иначе што имам еден гњаватор (човек кој за све гњави) коа ќе почен да ме прашува....го цитирам:
„А сега кај да кликнам?“
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 19:31
а колку се движи платата за Flash Profesional програмер?
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 20:21
чекам одговор на моето прашање:

колку се движи платата за Flash Profesional програмер?
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 11:47
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

чекам одговор на моето прашање:

колку се движи платата за Flash Profesional програмер?

Во Америка и европа околу 70 000 до 80 000 долари на годишно ниво. Кај нас незнам. Најверојатно околу 1000 евра месечно, и тоа најмногу.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 18:34
па не е лоша пара за кај нас :D
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.