IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - iMac 500 problem
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

iMac 500 problem

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
zoranveli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranveli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: iMac 500 problem
    Испратена: 05.Февруари.2008 во 18:22
Imam eden problem i se nadevam deka nekoj od vas moze da mi pomogne...

mi podarija eden iMac 500
ama na nego nekoj se igral so instalacii i ima staveno Ubuntu - Linux..
ne znam kako toa se ima sluceno..
I sega sakav da go vratam na orginalniot operativen sistem i pobarav instalacioni sistemski diskovi..ama nikako da se butira sistemot od niv...
stiskav CTRL..stiskav site tasteri..nisto! toj Linux ne znam da go butnam.
Go davav na nekoi prijateli koi kao "znaat" ama nishto... Jas bi sakal da go imam samo za internet i e-mail.. od nekolku razlozi...mnogu fino izgleda, ne pravi buchava uopshte...mnogu fina tastatura...
Ako nekoj znae da go popravi neka mi kaze ili ako znae nekoj sto toa moze da go sredi, Ve molam pomognete mi. Jas imam PC ama mi go okupura sinot, pa ova mi e shansa da si imam personalen personalec.


Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 01:44
Дали можеш да го стартираш Ubuntu? Дали има опции во 'boot screen' за кој оперативен систем да го стартираш?

Ако 'Mac OS' не е инсталиран тогаш ќе мораш да го инсталираш самиот(и воедно ќе го избришиш Ubuntu кој очигледно не сакаш да го користиш)

Дај детали ако знаеш за тој модел.....тоа е мислам ептем спор mac


Кон врв
zoranveli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranveli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:04
ubuntu se strartira ama ne do kraj,,vika deka ima greski vo nekoj Nautilus..jas ne znam sto e toa..nesto kako Windows Explorer valjda...i nemam podrska za zvuk... nema nikakov file menager...nema mreza..i sl... a za brzinata ..ne znam!
Ima 126 ram..19 GB disk...mislam ako se razbirash dali vredi uopshte da go pravam?
Pri butiranje se moze da se izbere dali Linux ama koga stavam Mac OS instalacion CD ne saka nikako da se butira.
Jas bas i ne se razbiram vo ovie OP sistemi, i ako znaesh kaj da go nosam da probaat da go sredat..toa bi bilo OK.
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 02:33
Originally posted by zoranveli zoranveli напиша:

ubuntu se strartira ama ne do kraj,,vika deka ima greski vo nekoj Nautilus..jas ne znam sto e toa..nesto kako Windows Explorer valjda...i nemam podrska za zvuk... nema nikakov file menager...nema mreza..i sl... a za brzinata ..ne znam!
Ima 126 ram..19 GB disk...mislam ako se razbirash dali vredi uopshte da go pravam?
Pri butiranje se moze da se izbere dali Linux ama koga stavam Mac OS instalacion CD ne saka nikako da se butira.
Jas bas i ne se razbiram vo ovie OP sistemi, i ako znaesh kaj da go nosam da probaat da go sredat..toa bi bilo OK.


Nautilus ти е file explorer. Мрежа можда нема затоа што нема Мрежна Карта. Јас ти велам да го баталиш - можда изгледа cool ама дефинитивно е по-спор од дигитрон :)

Со Ubuntu сум добро запознат и е супер ОС. А со Mac OS не сум меѓутоа двата оперативни се базираат нa UNIX. Ако сакаш да бутираш од CDто што го имаш(и да пробаш да го инсталираш) можда треба да го избереш CD читачот во BIOS: boot from CD. А можда и немаш доволно РАМ за специфичниот Мац ОС што го имаш на дискот.

Кажи ми која верзија на Убунту ја има. Најновата е 7.10 која што тешко да ја инсталираш на 128рам :) Дали го гледаш десктопот воопшто?

Без разлика, сепак мислам дека не вреди да губиш време и да си набијаш главоболка:)





Кон врв
zoranveli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoranveli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:30
Mislam deka ke go poslusam tvojot sovet. I jas mislam deka mashina so 19 mb hard i 128 ram ne moze nisto da da napravi pa neka i sveti Apple. Ama nesto drugo probav i toa prijatno me iznenadi. Ja vkluciv tastaturata na mojot PC i taa raboti "izvrsno". poto go vkluciv i gluvceto koe normalno se shteka vo tastatura.. i toa raboti i toa super.
Steta sto nema desen klik! Ke ja zadrzam tastaturata...odlicen kvalitet.
Vo sekoj slucaj mnogu fala na sovetot!
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:13
Originally posted by zoranveli zoranveli напиша:

Ke ja zadrzam tastaturata...odlicen kvalitet.
Vo sekoj slucaj mnogu fala na sovetot!


Nема проблем. Направи аквариум од него :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.