IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Соработка-социјални служби-училиште
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Соработка-социјални служби-училиште

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Соработка-социјални служби-училиште
    Испратена: 22.Април.2009 во 12:09
Дискриминирани  без сопствена  вина. Кој води сметка з аовие деца.
МАЛОЛЕТНИТЕ ПИТАЧИ НЕМААТ МАТИЧНИ БРОЕВИ
Повеќе од 300 деца од улицаневидливи за државата

Повеќе од 300 деца што секојдневно просат низ улиците во земјава немаат матичен број, па поради тоа не одат на училиште и немаат здравствена заштита. Неукоста на родителите, бидејќи мајките пораѓаат дома, прави овие деца цел живот да бидат дискриминирани, а според народниот правобранител социјалните служби треба активно да работат за да ги откријат и да ги евидентираат. Од Дневниот центар, каде што се згрижуваат малолетните питачи, информираат дека од 378 деца кои биле примени дури 244 биле без матичен број, а уште 60 пријавиле невладини организации од Скопје и од Тетово. Според нивните податоци, има и младинци постари од 16 години кои воопшто не се регистрирани во матичните служби. Ниту една државна институција, пак, не знае колкав е бројот на луѓето кои немаат матичен број, а според нив родителите се тие што треба да водат грижа и да ги пријават своите деца за да им ги обезбедат основните права. - Децата кои не се воведени во матичната евиденција, освен тоа што немаат никакви документи, не можат да реализираат ниту едно од своите права. Целосно се дискриминирани во однос на образованието, здравствената и социјалата заштита - вели Уранија Пировска, портпаролка на народниот правобранител. Родителите на овие деца обично се неписмени и невработени. Тие се жалат на големата административна процедура при запишувањето во Матичната книга на родените и на високите трошоци кои треба да ги плаќаат. Од МВР, пак, тврдат дека запишувањето во Матичната книга на родените чини само 150 денари. - Минатата година се поднесени 511 барања за прекршочна постапка за родители што го прекршиле Законот за матична евиденција и лични имиња. Тоа обично се однесува на родители што не ги пријавиле децата во матичната служба или не им дале име во предвидениот рок “ ни изјави Борче Пешевски, портпарол во МВР. Болниците се должни секое породување да го пријават во полиција, по што новороденчето веднаш се заведува во документацијата. Но невладините организации забележале неколку случаи кога деца иако биле родени во болница ги немало во полициските документи. Децата кои се родени дома, нивното раѓање треба да го потврди лекар и двајца сведоци. Од невладините организации вината за големиот број непријавени деца ја гледаат во центрите за социјална работа од каде што тврдат дека оваа ситуација треба да се решава на терен како што тоа се прави во западноевропските земји.


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 06:43
Sekoj na sekogo ja prefrla vinata...a decata se povekje ostaveni sami...
На младите им треба родителско внимание

Социјалните работници оценуваат дека младите во најкритичниот период се оставени сами на себе

Моника Талеска-Utrinski vesnik

ПРИЛЕП - Бројот на малолетници со девијантно, асоцијално однесување е во пораст, информираат од Меѓуопштинскиот центар за социјални работи во Прилеп. Негрижата и невниманието на родителите за децата е главна причина за оваа загрижувачка ситуација. Социјалните работници оценуваат дека младите во најкритичниот период од животот се' почесто се оставени сами на себе.

„Минатата година имаше 77 барања од Јавното обвинителство за подготвителна постапка за случаи на криминал кај малолетниците. За 17 малолетници се одредени мерки на засилен надзор од родителите, а за 16 од старателите. Десет малолетници се сместени во институции“, вели Снежана Јованоска, директорка на Центарот.

Надлежните нагласуваат дека родителите се презафатени со работа, а дека многу од нив се борат за егзистенција. Во вакви случаи најмногу страдаат децата. Без родителска грижа тие во тешките моменти од животот за свој пријател ја избираат улицата и темната страна на животот.

За ублажување на проблемот е неопходно да се преземат синхронизирани активности на сите надлежни институции во државата и да се засили координацијата со училиштата, но клучна е улогата на родителите.

Особено е тешко младите кои зачекориле по лош пат успешно да се ресоцијализираат, предупредуваат социјалните работници.

„Кога е јасно дека потклекнале на искушенијата, младите често ги повторуваат делата“, коментира Јованоска.


Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 23:37
Во Македонија социјален работник да ти помогне, стручно и професионално, да,да.... Добар виц, морам да признаам.... Чест на исклучоци, али...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 00:17
На таквите родители очигледно им фали некоја даска,ако не и две.
Леле колку морбидно, гледаш цел ден некоја фаца како буљи низ прозор или седи како побегнат лудак меѓу децана
Треба правилник да се донесе за дозволено времетраење на посета од страна на родителите и надворешни лица и кој не го почитува врши директна повреда на нормалното работење и функционирање на училиштето. Тоа што се нечиви родители и што се параноични не им дава за право да ја реметат наставата на останатите деца.

Изменето од GlenKlouz - 01.Февруари.2009 во 00:18
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 18:50

Што е ова луѓе што зборите......?

Зар може мајката на малолетно дете да седи по цел ден, недела, година во училницата на детето?????

Па зар тоа не влијае врз другите деца, па зар нејзиното присуство не пречи во наставата и уште милион други работи.......

Леле.........ова не го знаев

Како е можно, какоооооооооо?????

Е јас да сум наставничка, па нека дојде да ми квачи некоја -загрижена- мајка цел ден.........убаво ќе ја пречекам.......
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 18:50
И нашите Социјални служби и денес експресно се покажаа дека знаат и можат да ги решаваат задачите кои што им се доделени. Откако излезе веста за младиот Илчо кој татко му не можејќи да се грижи за него го врзал со ланци со цел да го заштити денес експресно Илчо е сместен во Специјалниот Завод во демир Капија.

Браво за екпресноста, но треба Социјалните служби да им се заблагодарат на медиумите кои што им ги сервираат информациите за кои што тие се задолжени да ги следат и решаваат.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 08:00
...slucajot so vrzanoto mlado momce ja potrese makedonskata .. pa i poshirokata javnost... Kolku li e bedno i ne covecki... roditelot da bara izlez a da ne moze da go najde... i da se odluci na takov cekor... za da si go zashtiti svoeto...a i tugite deca... Kade se instituciite?
Kolku lesno mozeshe vakvite neshta da se sredat...
... Sorabotkata megju instituciite zatai...kako i sekogash...  Samo koga bi:
...imalo stabilna evidencija na site rodeni...zivi i mrtvi lugje... posebno decata...
...samo koga bi se sledela upisnata zgrizuvacka politika vo predshkolskite institucii i zgrizuvanjeto doma na decata...
... sorabotka na pedijatriskite sluzbi so zgrizuvackite i obrazovnite instituciii...
...samo koga bi se vratila regionalizacijata... odnosno ucenjeto vo svojeto mesto...region na ziveenje... i ne bi se dozvoluvalo "shetanje na decata do ucilishtata"  od periferija vo centar...
... togash...tocno kje se znae... kakvi deca rastat...kakvi problemi imaat roditelite... kakva pomosh im e potrebna... koj treba da im ja ponudi pomoshta...koj zatail za da ja snosi odgovornosta...
... togash sigurno nema da ni se slucuvaat vrzuvanja na decata kako kutrenca vo sopstven dvor... seksualno zloupotrebuvanje od roditeli ili bliski od semejstvoto vrz nemokjnite deca...
... siluvanja od razni pedofili kako onoj od shtipsko... vrz deca so precki vo razvojot...

... eh kolku malku treba...

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 10:22
znam za dosta slucaevi koga roditelite sedat na uciliste. nekoi vo ucilnica, nekoi vo dvorot kade od prozor deteto ke moze da gleda deka se tuka.

mislam deka do ovakvite raboti doagja najveke od psiholozite i nivnite soveti. uste vo gradinka tie ti velat , prvo sat vreme, pa dva, pa taka cela nedela se zgolemuva po sat vreme , da se priviknelo deteto.
jas ne sum imala problem so moite deca, sakale da odat , megjutoa sum videla mnogu deca koi placat , se tegnat, ne sakaat. verojatno se zavisi i od toa kako roditelite im ja objasnile gradinkata na decata.

mi bese mnogu cudno koga golemiot sin bese prvace, koga vidov kako nekoi deca placat koga nastavnickata kaza roditelite da izlezat , taa malku sama so ucenicite da razgovara. na edno dete dedo mu sedese mozebi 2 nedeli pred ucilnica i odvreme na vreme nastavnickata ke mu otvorese vrata na deteto da vidi deka dedo mu e tuka.

koga pomaliot sin bese prvace, veke mnogu neobicno i jas prv pat go vidov toa, da eden od roditelite sedi celo vreme vo ucilnicata. koga dodjase majkata, go nosese i pomaloto dete. malku poveke cudno, bidejki deteto posetuvase nulta odd vo zabavisteto, znaci ne mu bese ova prv pat da treba da sedi nekade bez majka i tatko.

smetam deka denes nastavnicite mnogu raboti im dozvoluvaat na decata i treba da bidat postrogi vo toj pogled. nezamislivo mi e da 4-5 deca istovremeno izlezat od ucilnica da odat da pijat voda ili da grickaat smoki i cips za vreme na cas za da se cuvstvuvaat kako doma, nezamislivo mi e sto nastavnikot vleguva a tie se rastrakani koj vamu koj tamu ....

od druga strana roditelite ako ne im se svigja nesto gi prefrluvaat decata, megjutoa golem broj deca i ne ucat tamu kade sto ziveat, tuku blisku do rabotata na roditelite ili, strukturata na nekoe uciliste ne im se dopagja, pa gi nosat vo centar vo poelitni ucilista.
vo Hrvatska na primer ne moze da zivees vo edna naselba a deteto da go nosis vo treta, nesto kako sto bese porano , kade zivees vo taa ambulanta se lecis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 08:39
... imam custvo... deka gi citaat nash*te sugestii... bidejki prezemenite merki... se OK...
НОВИНИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРУД И СОЦИЈАЛНА ПОЛИТИКА

За социјалната помош на тато, на училиште мора да оди бато!
Секое семејство што е корисник на социјална помош, од нова година ќе треба да ги тера децата да одат на училиште и лекар, ако сакаат да ги добиваат парите од државата
Од нова година, во Македонија стартува проектот "Условени парични трансфери", наменет за семејствата кои добиваат социјална помош, вели министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами.
- Овој проект, подразбира концепт на условување на постоечките парични надоместоци, како што е посета на претшколско и основно образование, користење на примарна здравствена заштита и посета на родителски часови, а се со цел да ја намали сиромаштијата на ранливите популациони групи - изјави Бајрами.

... mnogu roditeli...promateli na socijalna pomosh ne gi pushtaa decata vo ucilishte... dobro e shto se uslovuvaat... treba socijalnite sluzbi da sorabotuvaat so ucilishtata... psiholozite/pedagozite bi trebalo sekojdnevno da kontaktiraat so socijalnite sluzbi...so roditelite... samo taka decata ke sednat vo ucilishnite klupi... ke se prekine magicniot sindzir na nepismenosta...


Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:20
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...a imashe slucaj vo edno skopsko ucilishte kade roditelite na edno dete 8 godini dremea po hodnici i sekoj odmor gledaa dali e ispoteno, dali e voznemireno...stanaa del od inventarot i nikoj ne gi zabelezuvashe... odnosno se pravea deka ne gi zabelezuvaat....

Znam za eden vakov sluchaj vo uchilishteto na sin mi.Pred dve godini vo zabavishte majkata na edno dete celo vreme sedeshe so nego vo uchilishteto, cela godina, mislam deka i direktorot go odobri toa, zashto deteto bez majkata ne sedeshe samo, a mislam deka i taa se "plasheshe" da go ostavi, da ne mu se sluchelo neshto, Ako ja vidite majkata na prv pogled ke vi stane jasno deka da se izrazam taka neshto ne e vo red so nea. I taka cela godina, a koga deteto trgna vo prvo odd. novata nastavnichka, vednash vo start preseche deka ne mozhe taka da se odnesuva, i deteto bez problem si ja sledeshe nastavata, dodeka majka mu dodeka traeshe nastavata, sedeshe vo uchilishniot dvor i go gledashe za vreme na odmorite.
Na toa nastavnichkata od zabavishte prokomentira deka;a opasna e segashnava nastavnichka i ne dozvoluva takvi raboti, a ne kako mene, me najde majkata popustliva i cela godina me maltretirashe!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 08:33
Roditelskiot sovet treba da pobara sostanok so direktorot i normalno da pobaraat od nego za ova da informira vo opshtina, arno ama site se prezafateni...i se vlecat po devizata ...ke i zdosadi pa nema vishe da sedi vo ucilishte...a imashe slucaj vo edno skopsko ucilishte kade roditelite na edno dete 8 godini dremea po hodnici i sekoj odmor gledaa dali e ispoteno, dali e voznemireno...stanaa del od inventarot i nikoj ne gi zabelezuvashe... odnosno se pravea deka ne gi zabelezuvaat....
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 23:25
Што може родителскиот одбор кога челниците на училиштето не се заинтересирани да го решат проблемот?
Велиш родителите не сакаат да се мешаат бидејки не се работи за нивно дете.Зошто не реагира директорот кога се работи за неговото училиште и за неговиот углед???
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 23:20
Dobro si razbrala. sto stapa po tug grb se nishto. drugite roditeli reagiraat kaj nastavnickite. Slaba e organizacijata vo roditelskite odbori, a poveketo odat po principot...ne e moja rabota...ako go cepne moeto ke go ispisham...ili neka go cepne moeto pa ke go vidi gospod po pidzami...
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 23:11
Дали убаво те разбрав?Заклучив дека одговорните во училиштето не сакаат да го решат проблемот и дека во нив е проблемот.
Каде се тука другите родители?Зарем на нивните деца не им пречи тоа што се случува? Зошто некој од нив не пријави негде?
Јас и моето дете да сме во таква ситуација,верувај дека лично јас би го пријавила случајот таму кај што треба!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.