IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Самооценување на учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самооценување на учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 01:32
Важи, ќе се потрудам утре да биде
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 01:40
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Важи, ќе се потрудам утре да биде


Интересно ми беше, но поумно е од дискусијата да има некоја полза а не да тепаме празна слама.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 07:52
Вакви песни учениците со задоволство би ги читале и би дискутирале со часови за нив. Напиши една збирка може оние од Педагошки завод ќе ја стават во програмата.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Bi bilo plagijat, ne ja izmisliv jas. Imam mnogu vakvi biseri od ucenicite.Nastavnicite od V-VIII koga "fakaat" vakvi tvorbi, obicno gi nosat kaj ucitelkite i im velat"eve shto gi naucivte, gledaj so shto se zanimavaat". Ucitelkite go nosat grevot na nediscipliniranite  se dodeka ne zavrshat VIII, a zaslugata za dobrite ucenici nastavnicite si ja prepishuvaat sebesi.
Inacu ostanuvam na stavot deka decata se realni koga stanuva zbor za svoite ocenki, vo nashiot vospitno-obrazoven sistem mnogu malku im se veruva na decata...nastavnicite se kritikuvaaat...a nikoj ne saka mnogu da promeni...pr. da pocnat so brojot na deca vo paralelka-nikako pogolem od 20. Togash ke imame sledenje na znaenjata i dostignuvanjata, realno ocenuvanje, samoocenuvanje...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 10:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Вакви песни учениците со задоволство би ги читале и би дискутирале со
часови за нив. Напиши една збирка може оние од Педагошки завод ќе ја
стават во програмата.------------------------------------------------------------------------------------------------Bi bilo plagijat, ne ja izmisliv jas. Imam mnogu vakvi biseri od ucenicite.Nastavnicite od V-VIII koga "fakaat" vakvi tvorbi, obicno gi nosat kaj ucitelkite i im velat"eve shto gi naucivte, gledaj so shto se zanimavaat". Ucitelkite go nosat grevot na nediscipliniranite  se dodeka ne zavrshat VIII, a zaslugata za dobrite ucenici nastavnicite si ja prepishuvaat sebesi.Inacu ostanuvam na stavot deka decata se realni koga stanuva zbor za svoite ocenki, vo nashiot vospitno-obrazoven sistem mnogu malku im se veruva na decata...nastavnicite se kritikuvaaat...a nikoj ne saka mnogu da promeni...pr. da pocnat so brojot na deca vo paralelka-nikako pogolem od 20. Togash ke imame sledenje na znaenjata i dostignuvanjata, realno ocenuvanje, samoocenuvanje...


На која возраст деца се однесува „реални“
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 11:38
Iskreno i prvacinjata se realni, samo imaat zelba da dobijat petki...so opisnoto ocenuvanje -Ke mi pishesh bravo? E malku tuka si zgreshil, ke popravish. Dobro ama posle ke mi pishesh bravo...Znaci petkata se zameni so bravo, so edna, dve, tri zvezdicki...Realno, vo prvo treba da dostigneme nivo da se opismenuvaat bez opteretuvanje...da nema nikakvo ocenuvanje...neznam.. so najmalata vozrast e mnogu specificno...ako ne vrednuvash realno go naviknuvash na nemanje samokriticnost, ako go nagradish za da ne go razocharash, moze da prodolzi bez trud...ako ne go nagradish moze da mu nabiesh kompleks deka ne e sposoben... A nemozesh da si realen koga gi gledash kako se macat, go stiskaat molivceto-traga na prstinjata si ostavaat...jaziceto izvadeno i stisnato so zabcinjata...nodzinjata staveni na stolce ... ej ne mozesh da ne go pogalish, pofalish...Toa treba da se dozivee, da se soocish so tie ocinja- bademcinja...Strogosta da se ostavi za pogornite oddelenija
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 12:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Iskreno i prvacinjata se realni, samo imaat zelba da dobijat petki...so opisnoto ocenuvanje -Ke mi pishesh bravo? E malku tuka si zgreshil, ke popravish. Dobro ama posle ke mi pishesh bravo...Znaci petkata se zameni so bravo, so edna, dve, tri zvezdicki...Realno, vo prvo treba da dostigneme nivo da se opismenuvaat bez opteretuvanje...da nema nikakvo ocenuvanje...neznam.. so najmalata vozrast e mnogu specificno...ako ne vrednuvash realno go naviknuvash na nemanje samokriticnost, ako go nagradish za da ne go razocharash, moze da prodolzi bez trud...ako ne go nagradish moze da mu nabiesh kompleks deka ne e sposoben... A nemozesh da si realen koga gi gledash kako se macat, go stiskaat molivceto-traga na prstinjata si ostavaat...jaziceto izvadeno i stisnato so zabcinjata...nodzinjata staveni na stolce ... ej ne mozesh da ne go pogalish, pofalish...Toa treba da se dozivee, da se soocish so tie ocinja- bademcinja...Strogosta da se ostavi za pogornite oddelenija


Факт е дека многу си ги сакаш своите дечиња. И дека умееш со нив. Секој обид, секој труд на детето треба да се пофали иако не е докрај реализиран и не онака како што очекуваш. Полфали го тоа што вреди, а тоа на тоа што не вреди, или е направено погрешно, укажи му пријателски, со насмевка, со пример како може да биде подобро отколку што е. Значи, убаво е, ми сзе допаѓа, ама ако тука, ова малку го измениш вака, ќе биде поубаво.
За жал има наставници токму од прво до четврто на кои им е полесно да ги критикуваат трудовите на дечињата и да им се развикаат. Тие се баба роги во образованието и создаваат одбивност кај дечињата, која од ден во ден станува се поголема. Како тогашп да си го објаснам фактот дека сите дечиња со најголема радост се подготвуваат и го очекуваат својот прв училишен ден. Каде истекува таа радост. Знаеш каде - во фрустрациите на баба рогите .   
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 11:41
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Ако професорите во средните училишта ја спроведат оваа метода на оценување ќе бидеме прва земја во светот според процентот на оценките.



Прашање е колку сме спремни за таков метод на оценување?
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 11:55
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Ако професорите во средните училишта ја спроведат оваа метода на оценување ќе бидеме прва земја во светот според процентот на оценките.
Прашање е колку сме спремни за таков метод на оценување?


Појди од себе, под претпоставка да си ученик во средно или основно!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:11
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Ако професорите во средните училишта ја спроведат оваа метода на оценување ќе бидеме прва земја во светот според процентот на оценките.
Прашање е колку сме спремни за таков метод на оценување?


Појди од себе, под претпоставка да си ученик во средно или основно!



Во време кога во тренд е софистицираното работење, јас иако сум средината на минатиот век, можам да појдам од себе, но како твоите врсници кои незнаат што е тасатура да појдат од себе? Тие би сакале но можеби некој ближен твој не го сака тоа? Дали се сложуваш со ова кое го пишувам. Јас мошам и сакам, но повеќе од сигурно е дека морав во осумдесетите години да учам да работам на компјутер.
Сепак реално треба да се погледа не нештата.
Тоа што некој во образованието сака да створи уште една класа за елиминација, тоа е бизнис- политика.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:50
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Ако професорите во средните училишта ја спроведат оваа метода на оценување ќе бидеме прва земја во светот според процентот на оценките.
Прашање е колку сме спремни за таков метод на оценување?


Појди од себе, под претпоставка да си ученик во средно или основно!
Во време кога во тренд е софистицираното работење, јас иако сум средината на минатиот век, можам да појдам од себе, но како твоите врсници кои незнаат што е тасатура да појдат од себе? Тие би сакале но можеби некој ближен твој не го сака тоа? Дали се сложуваш со ова кое го пишувам. Јас мошам и сакам, но повеќе од сигурно е дека морав во осумдесетите години да учам да работам на компјутер.Сепак реално треба да се погледа не нештата.Тоа што некој во образованието сака да створи уште една класа за елиминација, тоа е бизнис- политика.



Не,не,не...Зборот ми беше дали свеста ни е развиена до тоа ниво па да кажеме искрено, професоре јас знам за тројка, иако таа тројка може да не чини упис на факултет (сега друго е прашањето колку ни е таму, на факултетот, вистинското место)
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2012 во 13:45
во основно имавме наставник по географија и тој отприлика го применуваше овој метод на малку поинаков начин:
 
ТОЈ: Ај сега искрено, кажи за колку одговори... ама искрено!... чекање
ЈАС: За 4 отприлика... не знам
ТОЈ: Е... јас мислам дека одговори за 5, ама бидејќи не си искрен ќе ти ставам 4. мафтање
 
(неверојатно но вистинито, но сепак тогаш беа поопуштени времињата, имаше простор за вакви зезанции... а, да, и не носевме ножеви и боксери) голема насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.