IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - 2 КОМПЈУТЕРИ ВО МРЕЖА - ПОМОШ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

2 КОМПЈУТЕРИ ВО МРЕЖА - ПОМОШ

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: 2 КОМПЈУТЕРИ ВО МРЕЖА - ПОМОШ
    Испратена: 29.Декември.2007 во 15:16
Ми треба мала помош...сакам да го поврзам мојот лаптоп со компјутерот...и на двата имам мрежни картици и имам мрежен кабел...може некој попрецизно да ми објасни како да ги ставам во мрежа?
 
Ова ми треба само заради играње...


Изменето од Izzie - 29.Декември.2007 во 15:34
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 03:21
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Ми треба мала помош...сакам да го поврзам мојот лаптоп со компјутерот...и на двата имам мрежни картици и имам мрежен кабел...може некој попрецизно да ми објасни како да ги ставам во мрежа?
 

Ова ми треба само заради играње...


Види овде:

Home Network

и овде:

connections

полесно здравје
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 13:57
ги ѕирнав и двата линка и разбрав како се прави конекцијата...дали МОРА да се биде приклучен на интернет за да ги ставам компјутерите во мрежа (2 компјутери)?
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 18:26
да изи треба да си на интернет бидејќи ако не си на интернет нема да ти подржува
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 13:06
Едноставно со crossover кабел можеш да составиш проста П2П(peer-to-peer) мрежа и двата компјутери да делат еден модем(интернет конекција) и фајлови. Тебе ти треба еден да е 'host' а другиот 'client' па за да можеш да играш во мрежа. Multi player online ама мислам дека е можно да играш и offline(зависи од играта). Ако имаш 56.7модем(интернет) тогаш не вреди online gaming

Изменето од BSOD - 01.Јануари.2008 во 13:21
Кон врв
KIKO_ivanovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

The good boy

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KIKO_ivanovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 20:34

Ако сакаш да имаш интернет на 2 компјутери треба да си купиш свитч.



Изменето од KIKO_ivanovski - 04.Јануари.2008 во 20:34
SREKNA NOVA 2008 godina na site vo ovoj prekrasen forum
        POZDRAV
Кон врв
BSOD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BSOD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:08
Originally posted by KIKO_ivanovski KIKO_ivanovski напиша:

Ако сакаш да имаш интернет на 2 компјутери треба да си купиш свитч.



Не мора switch. Ако имаш LAN портови(ethernet NICs):


тогаш само crossover кабел ти треба за да делиш неt меѓу два компјутери(и 56.7 модем или dsl)

"Crossover network - two devices only

In this most simple network, you connect two devices' Ethernet ports with one crossover cable as shown here. This type of network may be used for sharing files, playing network video games, or printing to a printer that has Ethernet, for example."



Изменето од BSOD - 05.Јануари.2008 во 00:33
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:05
BSOD добро има објаснето. Ако едноставно сакаш да поврзеш два компјутери не е потребен switch. Потребен е само crossover кабел, мрежни картички и некои подесувања за компјутерите да се разбираат еден со друг.

Кон врв
alexys Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alexys Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 02:34
a dobro so ako na primer jas imam isto eden PC i LAPTOP sakam vo mreza a imam MAX ADSL na mrezna karta...kako da povrzam megjuvreme na dvata da imam internet i da mozam mreza da igram...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.