IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МЕРА СПОРЕД МЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МЕРА СПОРЕД МЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 14:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Drugo mi beshe muabetot Ebu - dali ti ni pokazhuvash deka patot ni e pogreshen ili nie si vadime zakluchoci deka e pogreshen... nema vrska, beshe povekje na shega, bez lutenje...:)
 
ok, izgleda pogresno sum te svatil , primeno na znaenje

 
Цитирај
Ne povikuvam nikogo vo Hristijanska vera... sekoj da si go odbere svojot pat do Boga.
 
mozebi ti ne , no ima dosta drugi koi toa go pravaat
 
Цитирај
Ima edna rabota samo - shto ti se ochekuvanjata od edna vakva diskusija?! Najseriozno prashuvam...
 
Ova e forum takada jas ne diskutiram na moite temi , tuku postavuvam prasanja , na koi ne mi davate odgovor , a to se najednostavnite prasanja koi dosega sum gi postavil , bez da navlezam vo Historijata na Biblijata , seuste namam izusteno nitu eden zbor za papirusite , manuscriptite, koja e razlikata pomegu niv , kade e zemano od ednata kade od drugata , kade od tretata ....i.t.n
 
taka da toa doprvo ke sledi , sea baram odgovori na najednostavnite prasanja , i kako da pocnam tuka da iznesuvam po vtemeleni argumenti vo vrska so manuskriptite koa ovaa osnovnoto ne mozete da go odgovarate
 
Imase edna tema otvoreno od Miralem1 "FALSIFIKATI" koja odese so meseci bez da mu dadaat nitu eden odgovor ne negoviot post, jas vcera napisav tamu nesto koja ne e od znacanje samo za da ja stavam na dneven red , pa deneska gledam deka Moderatorkata ja ima zatvoreno temata , dali e toa po preporaka na nekoj drug ili e vodenje na forumov na dvoen arsin od samata moderatorka  jas ne znam
 
Цитирај
Dali ochekuvash hristijanite tuka, gledajki gi tvoite postovi da ja "prozrat vistinata" i da otkrijat deka nivnata vera ne e vistinska i da preminat vo Islam? Ili sakash samo da se razviva beskraen konflikt?
 
 
Ocekuvam vo najmala raka da Hristijanite gi otvrlaat predrasudite koi sto gi imaat za nas i Islamot i da konecno koa ke procitat Biblija ili k*r'an toa da si go napravaat bez predrasudi, a toa dali ke stanat Musliman ne lezi do mene , toa e nivna licna odluka no se nadevam deka konecno ke svataat deka ne mozes ednostavno tukutaka nesto da prihvatis samo radi toa sto taka crkvata si ja tolkuva , tuku da seto toa ubavo se analizira i argumentira , a ne na slepo da se veruva, so drugi zborovi param nivniot razum da si go aktiviraat.
 
Цитирај Dali ochekuvash deka nekoj kje sedne i kje ti kazhe - Hristijanstvoto e pogreshen pat i eve ti mi gi otvori ochite? Ako ne - shto togash se obiduvash da napravish? Te molam, mnogu konkretno odgovori mi.
 
ako mislis dali jas ocekuvam pofalbi od nekoj ?..... NE nisto ne pravam za da dobijam pofalbi ......... no dali ocekuvam da nekoj dojde i mi kaze deka jas sum mu gi otvoril ocite ?.....Takvi veke imale dojdeno i seuste doagaat , iako tie sami si gi otvorile ocite , a jas samu im ukazuvam na problemite koi sto se evidentni niz celata Hristijanska Historija.
 
 
Цитирај Mnogu pati pishav tuka za osnovnata razlika vo tolkuvanjeto i razbiranjeto na Islamot i Hristijanstvoto, ama nitu eden od "vash*te" ne se ni obide da go prifati toj argument, nitu go sfati seriozno. Naprotiv, na toa se gledashe so potsmev i na dosta grub nachin beshe otfrleno.
 
 
Problemot e sto ti tuka toa go objasnuvaas povrsinski , bez da navleguvas vo detali i Historijata , no zaboravas deka tuka ima luke koi sto ja pooznavaat Bibliskata Historija, znaeme kako veruvale i kakva Bila Biblijata kaj ranite Hristijani , i si ja imame denesnata Biblija pred nas koja ni govori i uci sosema nesto drugo, i taa problematika crkvata ja ima niz celata negova Historija , i ne mu e milo koa nekoj ke otvori takva tema, iako tie toa ne go negiraat , no obicnite Hristijani nemaat vrska za toa sto se se imal napraveno so Biblijata niz site tie pominati vekovi.
 
 
 
Цитирај Znachi - ne se obiduvam da ve ubedam deka ne ste vo pravo, ne se obiduvam da vi pokazham prav pat, nitu se obiduvam da vi dokazham deka drugata vera e podobra... Nishto od toa! Celo vreme vi ukazhuvam kolku pochit imam kon vashata vera i kon vash*te lugje, i na najrazumen i ednostaven nachin se obiduvam da objasnam neshto koeshto e fundament za razbiranjeto na nashata i vashata vera, odnosno za razlikite pomegju niv - a nikoj od "vash*te" ne go prifakja toa.
 
 
Se razbira deka nema da go prihvati , oti Fundamentot za razbiranje na vasata vera lezi vo niz vekovi vo minatoto a toa tuka nikoj ne go spomnuva od vas , nitu pak saka da dava objasnuvanja i da diskutira na taa tema.
 
 

Цитирај Togash seriozno sleduva prashanjeto - dali ti ochekuvash deka reciprochno mozham jas (ili bilo koj tuka) seriozno da go prifati tvojot argument, osobeno na nachinot na koj e prezentiran?!
 
Kako ocekuvas da jas ovdeka razgovaram so nekoj koj sto ne ja znae osnovnata Historija na Biblijata , koja pak e mnogu pokomplicirano odkolku ovie moi osnovni prasanja , deneska ima literatura nasekade pa i tuka vo Net, kade sto sekoj koj sto ke posaka da se informira i da nauci nesto poveke za Biblijata kako pominala niz vekovi , toa moze da si go napravi , no ne, ne sakaat da ucaat po milo im e da im veruvaat na crkovnite luke i seto toa sto tie ke si go kazuvaat da si go zemaat zdravo za gotovo bez da postavuvaat nitu edno prasanje. Ocekuvas da zapocnam seriozen razgovor , mislam da razgovaram so nekoj kako toa Bilo vo 2, pa 3, pa 4 vek ...i.t.n koa tie osnovnoto ne go znaat?!!!

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 21:23
Hm... ochigledno nema da se razbereme na ovaa tema... i izgleda teshko e ili rechisi nevozmozhno da se razbereme na bilo koja druga tema...
Duri ne mi e jasno toa... imam dosta prijateli muslimani, so koi imam chestopati diskusii na ovie i slichni temi, no nikogash ne otishle vo ovoj pravec ili ne bile so vakva zhestina kako na forumov...
tuka sekoj se obiduva da dokazhe neshto, da pokazhe neshto, nema rechisi nitu edna zdrava diskusija bez obidi da se ubeduva drugiot kolku ne e vo pravo...
Ne ja gledam smislata vo takvi diskusii, zatoa shto ne vodat nikade...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 22:53
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Hm... ochigledno nema da se razbereme na ovaa tema... i izgleda teshko e ili rechisi nevozmozhno da se razbereme na bilo koja druga tema...
Duri ne mi e jasno toa... imam dosta prijateli muslimani, so koi imam chestopati diskusii na ovie i slichni temi, no nikogash ne otishle vo ovoj pravec ili ne bile so vakva zhestina kako na forumov...
tuka sekoj se obiduva da dokazhe neshto, da pokazhe neshto, nema rechisi nitu edna zdrava diskusija bez obidi da se ubeduva drugiot kolku ne e vo pravo...
Ne ja gledam smislata vo takvi diskusii, zatoa shto ne vodat nikade...


Navistina e taka,no i ti doprinesuvas za toa!
Ti postana navika samo da postavuvas prasanja,ponekogas davas tvoi gledista na nestata,a koga tebe ce ti se postavi prasanje mnogu retko odgovaras!
Zatoa bidi i ti pokonstruktiven,ce vidis deka ke bideme i nie....
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 23:25
Zidarski, a ti batka shto pravish na forumov????

sakash da ni dadesh doznaenje deka nesme na praviot pat, te. deka pishuvame temi na koi nemoze da se najde kompromis, taka da spored tebe nie sme na pogreshen pat.

Isto taka i spored NAS Muslimanite, Vie Hristijanite ste na pogreshen pat!!!


e sega razlikta e vo toa shto NIE IMAME DOKAZ I FAKTI!!!! za nasheto tvrdenje,
A VIE IMATE SAMO "DOBRA VOLJA", I NISHTO POVEKE
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 00:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Hm... ochigledno nema da se razbereme na ovaa tema... i izgleda teshko e ili rechisi nevozmozhno da se razbereme na bilo koja druga tema...
Duri ne mi e jasno toa... imam dosta prijateli muslimani, so koi imam chestopati diskusii na ovie i slichni temi, no nikogash ne otishle vo ovoj pravec ili ne bile so vakva zhestina kako na forumov...
tuka sekoj se obiduva da dokazhe neshto, da pokazhe neshto, nema rechisi nitu edna zdrava diskusija bez obidi da se ubeduva drugiot kolku ne e vo pravo...
Ne ja gledam smislata vo takvi diskusii, zatoa shto ne vodat nikade...
 
 
zidarski...... proucuvanjeto na ranata istorija i sporeduvanjeto na ranite dokumenti so denesnata Biblija , i naglasuvanjeto deka denesnata Biblija so tie dokumenti ne e ista , vi izgleda zestoko ?!!!
 
toa e vas kosten drugar, koj samite ste go frlile vo zar pa sega ne mozete da go drzite oti premnogu se vzestil
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 05:34
Chekaj, chekaj malku... :)
Prvo - Efendija - odgovaram na prashanja za koi sum kompetenten! Se za koe me imate prashano, a mozham da odgovoram, vednash sum prakjal odgovor.
Bukhari - NIKOGASH ne sum rekol deka ne ste na praviot pat! Naprotiv - na nekolku pati imam napishano deka i vashiot pat e ispraven. Mnogu dobro go znaesh ova!
Ebu - vo pogreshen pravec vodish! Razlikite vo starite i novite verzii na Biblijata se od druga priroda. Uchenjeto e isto, porakata e ista, nastanite se isti, razlikite se vo prevodite i vo izborot na tekstovi koi kje go sochinuvaat toa Sveto Pismo na sobirot vo Nikeja. No - toa nema nikakva vrska so doktrinata na Hristijanstvoto - sosema pogreshno si ja razbral prirodata na nashata vera!

Celo vreme toa povtoruvam i mi stana vekje besmisleno - zatoa go napsihav toj post - deka osnovnata greshka shto se pravi tuka e shto se obiduvate da ja tolkuvate Biblijata preku vashiot pogled, filozofija i nachin na razbiranje.
Nekoj imashe kazhano deka vo 21 vek nema metafizika, tuku samo realnost. Izvini - ama na toa mozham da odgovoram deka ne razbirash shto e metafizika! Ne e bitno dali e 1000 pred nova era ili e 3007-ma godina - metafizika, dusha, simbolika, duhovnost, emocija - sekogash kje ima!
Na nas - toa ni znachi! Na nas - toa ni e sostaven del od zhiveenjeto! Na nas - toa ni e OSNOVEN del od veruvanjeto! Na nas - TOA ni e vrskata so BOGA!
Na vas - ne vi e. Tolku... Toa shto go napishav vo prethodniot post e deka se dodeka vie ne mozhete da prifatite deka za nas ovie raboti se takvi i deka nie na drug nachin gledame na rabotite, ne mozhe da ima konstruktivna diskusija. TOLKU! :)
Vo momentov se vodat dve sosema paralelni diskusii, koi nemaat dopirna tochka.
Kako da vi objasnam deka VOOPSHTO ne e bitno dali imalo 300 ili 300 iljadi vojnici vo bitka shto e spomnata vo stariot zavet...?! Ama voopshto ne e bitno. Bitno e na primer - deka Joshua preku svoite molitvi go prodolzhil denot i uspeal da gi prebori protivnichkite vojski... So kolku vojnici toa go napravil - ama ich ne e bitno. Bitno e toa shto negovata vera ovozmozhila toa da se sluchi.
Ne e bitno koj kolku sinovi imal i koj mu bil tatko na kogo - bitno e toa shto go napravile i NAJVAZHNO (!!!) od se e toa - kakvo DUHOVNO nasledstvo ni ostavile i kakva duhovna PORAKA ni ostavile na nas.
Za vas - toa e nerazbirlivo, zatoa shto Koranot ne smee da se tolkuva na toj nachin.
E sega - kako mozhe jas da razbiram deka Koranot se tolkuva na toj nachin, a vie ne mozhe da razberete deka Biblijata se tolkuva na poinakov?!


p.s. Bukhari... prosti ako sum te nalutil so neshto - gledam lutina vo tonot vo posledniot post...
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 12:57
Zidarski brat, e stvarno toa zidarcinjata te imaat napraveno podobar covek! stvarno imash mok za smiruvanje na tenziite.

Ali toa shto nete naucile e da vnimavate kako komentirate so Muslimani, oni znaat mnogu poveke za Biblijta od samite vie...

Eve vaka, najprvo vikash deka problemot ne e vo verziite, tuku vo prevodite, e ova tia rabota koja mozesh da im ja kazesh u zabavishte....
Se trudite na sekoj mozen nacin da go zbunite narodot...

Pa eve Muslimanite ke objasnat, toa shto nego znae zidarceto: Znaesh li ti brat koja e razlikata megu verzija i prevod?????

Prevod e izbiranje na zborovi...
Verzija e RIMOKATOLICKA BIBLIJA SOSTAVENA73 KNIGI
JEMS KING VERZIJATA SOSTAVENA OD 66
MAKEDONSKATA BIBLIJA SOSTAVENA OD 79

E ova brat ne e izbor na zborovi, tuku CELI KNIGI nedostasuvaat, za koi knigi ednite smetaat deka nese zborovi od Boga a vie smetate deka se... E seto ova se narekuva VERZIJA NA BIBLIJATA, A VAKVI IMASH POVEKE OD 30 NIZ CELIOT SVET.

E ova e verzii, zashto zidarcinjata ne te naucile deka za podobar covek, osnovata e da se ZBORUVA VISTINATA i dase bide CESEN!!!

Tvrdish deka ne e bitno dali bile 300 ili 3000....
brat mozebi za tebe ova e normalno ili za bilo koj covek, ali na Boga nemu dolikuva da neznae matematika, ili da zboruva kontradiktornost,li nevistini, ova nese osobini na Boga, zashto se trudite da mu gi prepishete nemu, samo za samite dabi bile zadovolni???

I neocekuvav od licnost kako tebe, da ima vakvi svakanja, deka nee bitno so kolku vojnici vojuval, bitna e pobedata, i tn. brat ova ne e ni osobina na covekot, poveke od jasno ni e na site, deka najsitnite detali se bitni za sekoja raota, a ne pak ogromni razliki....

so pocit do tebe brat zidarski.
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.