IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Кој ја присвојува историјата?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој ја присвојува историјата?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 147>
Автор
Порака Обратен редослед
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:26
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117637

„Името на Вапцаров се слави кај нас во Македонија, во неговата татковина...

да разбирам ли дека претседателот на ДПМмисли дека Вапцаров е роден во Македониjaзбунетост


Зошто нам сега, од аспект на иднината, ни е важна констатацијата за фалсификатот - од едноставна причина, не можеме иднината да ја градиме на виртуелни нозе, зашто ќе ни се сруши пред очите“, рече Лорета Георгиевска Јаковлева, директор на Институт за македонска литература.

правилно - неможе

Вапцаров бил стрелан на 23 јули 1942 година во Софија на 33-годишна возраст, за време на неговиот живот имал објавено само една збирка поезија на бугарски јазик.


Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 16:20
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:


Да чува Господ од тебе да чекам обjаснување...
Значи Сандански не може да каже на Нушиќ дека е македонец, а може да дигне наздравица со бугарските генерали за автономна Македониjа(често користен случаj за коj уште не сум видел доказ)?
Значи за него овде е Бугариjа-и тогаш што е Бугариjа, против коjа според вас се борил цел живот-модел, пример,идеал...што?
Напишано е црно на бело, како што и НФП е Бугарска секциjа и нема потреба од дообjаснување и толкување.
Витиевати поучениjа не се потребни.
Мислам неколку пати обjаснив специално за тебе дека сум бугарин и нема потреба од категоризациjа како "бугаризиран" и слични дивотиj, мегутоа не сум си дозволил да ти ставам на тебе вакви етикети.
И накраj дебатата е со Буги.


Како прво и основно ова е отворен форум и секој доаѓа до збор кога смета дека е неопходно да се слушне неговото размислување. Твое право е да неодговараш на моите коментари.

Да, веќе ми имаш кажано дека си Бугарин и јас немам проблем со тоа. Индивдулано право е секој да живее со своите залуди. Кога зборувам за Бугари пред се мислам за оние кои навистина имаат туркомонголско потекло. Кога зборувам за државјани на република Бугарија мислам на сите граѓани со различно етничко потекло, а кога зборувам за бугаризирани мислам на они кои имаат македонско етничко потекло, а по сила на приликите се бугаризирале. За жал овај последниов елемент е најзастапен во бугарската држава и е главниот стожер на бугарштината.

Јас на овај форум несретнав некој од туркомонголскиот сегмент од причина што таквите немаат интерес за Македонија. Сретанв по некој Шоп, но и тие ко мај се изгубија. Останаа тие кои имаат нешто македонско восебе.

Што се однесува до тоа дека ете и ти си дочекал објанување од мене, ти советувам да небидеш толку скептичен од причина што ниту по години, ниту по искуство ниту пак по квлификации, а уште помалку по начин на кој некогаш ќе можеш дадените информациите да ги процесуираш ќе бидеш на ниво на кое ќе можеш да конк*рираш.

Иако реалтативно добро бараташ со македонскиот и српскиот јазик, сепак ти фалат финесите на тие јазици за да можеш да ја разбереш конотацијата на текстовите.


Али ми и не треба, е на српски.

Нјаблизок превод на македонски би бил ама не ми ни треба Бугарија или со други зборови мене не ми е потребна Бугарија. И Двата изрази имаат потполно исто значење.

Каква Америка, замене овде е Америка.

Како замене така и за останатиот свет не е баш јасно што е Бугарија?! Дефинирај, good luck, многу се обиделе да дојдат до правиот одговор, ама без успех. Можеби тебе ќе ти тргне од рака.

Изменето од Platenik - 17.Декември.2009 во 16:33
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 14:37
"Ама не ми треба" не е равно на "Мене Бугариjа не ми е потребна"...
Сите овде можаат да читат, и такви зборови НЕМА во текстот!
Значи НЕ МУ ТРЕБА ДА ОДИ ВО БУГАРИJА,зошто таму каде е,е неговата Бугариjа.
Што уште треба да дообjасниш?

Изменето од Македон - 17.Декември.2009 во 17:53
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 12:56
Тоа дали си Бугарин или Бугаризиран е знак ? Можеби имаш корен од ТуркоМонголите но сето тоа е малку веројатно - како и да е и да си Бугаризиран сигурно не би признал зар не,секогаш потурчените се поголеми Турци и од самите Турцинамигнување

Што се однесува до Сандански изоставуваш еден многу важен дел од неговиот текст кој одговара на твоите прашања - тој напишал МЕНЕ БУГАРИЈА НЕ МИ Е ПОТРЕБНА големо%20гушкање
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 09:55

Да чува Господ од тебе да чекам обjаснување...
Значи Сандански не може да каже на Нушиќ дека е македонец, а може да дигне наздравица со бугарските генерали за автономна Македониjа(често користен случаj за коj уште не сум видел доказ)?
Значи за него овде е Бугариjа-и тогаш што е Бугариjа, против коjа според вас се борил цел живот-модел, пример,идеал...што?
Напишано е црно на бело, како што и НФП е Бугарска секциjа и нема потреба од дообjаснување и толкување.
Витиевати поучениjа не се потребни.
Мислам неколку пати обjаснив специално за тебе дека сум бугарин и нема потреба од категоризациjа како "бугаризиран" и слични дивотиj, мегутоа не сум си дозволил да ти ставам на тебе вакви етикети.
И накраj дебатата е со Буги.

Изменето од lav4eto - 17.Декември.2009 во 10:34
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 00:45
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

А зошто не кажал:Овде е моjата Татковина Македониja?
Зошто не го поправил новинарот Нушиќ,да го прекине, па да рече "Каква Бугариjа бре, овде е Македониja!"
Истото прашанње е и за НФП-Бугарска секциjа...да ставиш таа добавка како определение на карактерот на партиjата, а истовремено да се бориш против бугарштината е маааалце нелогично!


И покрај обајснувањето на Буги, пак се правиш дека неразбираш.

Еве попластично, се недевам дека овај пат ќе разбереш.

Ние во Македонија од секогаш сме имале некоја чудна тенденција за мигирарње. Многу луѓе заминале во САД, Канада, Австралија....

Меѓутоа, некој кој се спротивставува на тие трендови, а во моменти кога ќе биде запрашан зошто и тој неоди кога таму има многу подобри услови за живеење и заработка, тој истиот ќе рече, овде (се мисли на Македонија, а Сандански бил Во Македонија)замене е Америка.

Тоа незначи дека Македонија е Америка!

Прашањето од Нушиќ е многу прецизно, што Сандански ќе прави со тоа што не ќе може да оди во Бугарија, а не е која неговата татковина.

Сандаски убаво си одговара, Бугарија не ми е потребна, замене овде (се мисли, а и бил во Македонија) е Бугарија.

Не е логично на поставеното прашање да одговори, овде е мојата татковина Македонија.

Дали сега разбра?

За тоа кој се патувал во возот за Солун, вие навистина очекувата од дописникот Нушиќ да напише дека во возот патувале Македонци? Па човеку, Македонците за неговата власт биле Јужни Срби, а бугаризираните Македонци се Бугари.

Србија во тоа време веќе била независна, а во возот можел да патува само по некој Србин, дописник, турист, трговец, шпиун кои оделе по бизнис или да научат од прва рака што се случува во турската држава. Сигурно не масовно.

Младотурската револуција е политички настан во Турција, а Македонија во тоа време била во рамките на Турција. Нормално е во возот да патуваат многу, многу Македонци од 2 причини, затоа што пред се од Скопје до Солун е Македонија, а во Македонија живеат многу Македонци и второ, тоа бил политички настан за кој се сметало дека ќе има влијание за судбината на Македонија и македонскито народ.





Изменето од Македон - 17.Декември.2009 во 17:53
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 18:01
Точно така - секој кој не е Бугарин ке знае дека Јане не пишува за Бугарија како татковина туку за Македонијанамигнување
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:51
Да, затоа и Утрински не дава оригиналот на статиjата, а стави реченици кои Jане никогаш не ги искажал.
За среќа има интернет, па коj сака може да провери сам и да одлучи, а не како некогаш да ти спуштат директивата на Партиjата...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:44
Originally posted by чоли чоли напиша:



Дали е весник на Ванче Михаjлов?


Јули-Август, 1971 година, на стандарден македонски јазик.
Мислам дека е јасно дека не е на Ванчо Михајлов овој весник.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:42
Затоа зошто се знае за негирањето на Србите од тоа време за Македонија,Македонија за Србите била Јужна Бановина.А за НФП придавката е чисто политичка чиненица,се знае за кого и каде таа партија работела.Поддршката е иста како на Комунистичката партија - Инфорбиро е едно зар ненамигнување

Многу голема глупост е да се тврди дека Македонец може да се заложува за Бугарин а да ги негира Македонците,тоа е Бугарски сон но за среќа само може да го сонуватенамигнување

Јасно е изјаснето и убаво е кажано Бугарија не му е потребнаголема%20насмевка
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:31
А зошто не кажал:Овде е моjата Татковина Македониja?
Зошто не го поправил новинарот Нушиќ,да го прекине, па да рече "Каква Бугариjа бре, овде е Македониja!"
Истото прашанње е и за НФП-Бугарска секциjа...да ставиш таа добавка како определение на карактерот на партиjата, а истовремено да се бориш против бугарштината е маааалце нелогично!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:11
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Или не разбираш Српски или ти чини така да си преведеш - значи убаво си кажува - БУГАРИЈА НЕ МУ ТРЕБА - ЗА НЕГО ТАТКОВИНАТА Е МАКЕДОНИЈА ЗНАЧИ ВО МАКЕДОНИЈА МУ Е БУГАРИЈАТА


Овде - тука. А тука била Османската империjа. Значи неговата Бугарска е било Турското царство. Затоа на Сандански му излел прекарот "Сандан паша"


Си ја мешал многу работата - Македонија е Македонија,за него Османлиско не е Македонсконамигнување
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:06


Дали е весник на Ванче Михаjлов?
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 17:04
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Или не разбираш Српски или ти чини така да си преведеш - значи убаво си кажува - БУГАРИЈА НЕ МУ ТРЕБА - ЗА НЕГО ТАТКОВИНАТА Е МАКЕДОНИЈА ЗНАЧИ ВО МАКЕДОНИЈА МУ Е БУГАРИЈАТА


Овде - тука. А тука била Османската империjа. Значи неговата Бугарска е било Турското царство. Затоа на Сандански му излел прекарот "Сандан паша"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 147>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.