IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Никола Тесла
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Никола Тесла

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Pistolero123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pistolero123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 20:24
abe brat da ne bese nikola tesla ni televizija ce gledase,ni na internet ce sedese,vecno vo temnica ce si go pomines zivotot

Изменето од Pistolero123 - 22.Март.2009 во 20:28
Кон врв
Pistolero123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pistolero123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 20:27
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Човек допрен од Господ. Изумутел, кој на светот сакаше да му даде мир и просперитет на светот низ своите изуми...

Pa ne bi se slozzil so tebe.
Zoshto Nikola Tesla ja izmislil strujata ?
Za da mozze elektrodistribucija da zbira pari...sekogash koga kje ja platish smetkata
i koga kje gi vidish kako apla te ograbuvaat
- seti se na nego- na Tesla...shto majka mu trebashe?
Shto ne si sedeshe miren?


Sudbina Anthony, sudbina


Никола Тесла не ја измислил струјата, туку повеќефазната "струја", која може да се преneсува на поодалечни места со помали загуби, за разлика од директната "струја" која не можела да се пренесува на поодалечени места. Потоа негов сон била струјата да се пренесува преку воздух, ефтина и струја за секого... Ако веќи и ја има само во некои фиоки седат нацртите...
brat da ne bese nikola tesla ti vecno vo mrak ke sedese edinstveno nesto nocta ke ja pominuvase so edna sveka, ni televizija ce gledase,ni na internet nisto ..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 03:46
Originally posted by Neptun74 Neptun74 напиша:

Na zajadlivoto prasanje na nekoj novinar, dali otkril kako da go napravi toa, Tesla odgovoril - nema potreba, strujata e sekade okolu nas i ceka da ja upotrebime... Sto li mislel so ova???


Tochno.

Tvrdenjeto deka toj sakal da napravi bezzhichno prenesuvanje na strujata e samo delimichno tochno. Toj imashe ideja da generira struja od etrot (prostorot okolu nas) i da ja transpora na ist nachin bez nikakva zaguba.

Negovata laboratorija ne se zapali samata od negovite eksperimenti, tuku mu ja unishtija onie koi bea zainteresirani tie negovi planovi nikogash da ne se ostvarat. Investiciite vo inovaciite i biznisite se pravat za profiti, a ne da se delat besplatno na site lugje.

Onoa sto toj na vremeto praktichno go realizira (megju drugoto go demonstrirashe i so vozenje avtomobil bez benzin i baterii) denes go eksperimentiraat i narekuvaat "zero point energy".

Guglajte zero point energy.

Изменето од Messenger - 26.Март.2009 во 03:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 16:43
Klucnata rabota vo seto ova...
Ne, ne se "gromovite"

...e razlikata vo potencijali. Razlicnite sloevi na zemjinata atmosfera imaat razlika vo potencijali. Nekako treba seto toa da se pretvori vo struja.
Zatoa ne veruvam deka nekogas "ke ni snema struja" za 'voa ili 'noa...
Fintata e sekogas da ti gi zemat parite, taka sto prvo ke te napravat zavisen od nesto, pa potoa ke ti kazat deka resursite za toa nesto se namaluvaat...

Kontrola, kontrola ne samo vrz umot, tuku i vrz zivotot nash im treba...
DeepBlue
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 00:39
Tesla - najveći srpski naučnik i hrvatski znanstvenik

15.12.2005 Tesla - najveci srpski naucnik i hrvatski znanstvenik
Naredne godine biće obeležena 150-godišnjica rođenja Nikole Tesle, "najvećeg srpskog naučnika" i "najvećeg hrvatskog znanstvenika". U raznim srpskim, hrvatskim i svetskim enciklopedijama različito se navodi nacionalnost Nikole Tesle.
Tesla je rođen 10. jula 1856. godine u Smiljanu kod Gospića (Hrvatska), a umro 7. januara 1943. godine u Njujorku (SAD), gde je proveo najveći deo života.

Zadužio je čovečanstvo brojnim genijalnim otkrićima iz oblasti elektro i radio tehnike.
U hrvatskoj verziji međunarodne elektronske enciklopedije "Wikipedia" piše da je Nikola Tesla "hrvatski (po mjestu rođenja), srpski (po narodnosti) i američki (po mjestu gdje je radio) znanstvenik i pronalazač na području elektrotehnike i radio-tehnike". Na istom sajtu može se naći i Popis znamenitih Hrvata, na kojem se, pored Nikole Tesle, nalazi i književni nobelovac Ivo Andrić.

Tesla i Andrić nalaze se, međutim, i na listi Sto najznamenitijih Srba, koja se može naći na srpskoj verziji "Vikipedije". U srpskoj "Vikipediji" piše: "Nikola Tesla je daleko najčuveniji srpski i američki fizičar i jedini Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica" (tesla - jedinica za merenje magnetne indukcije).
Takođe, navodi se da je Nikola Tesla rođen od oca Milutina Tesle, Ličanina, i majke Đuke Mandić, iz čuvene ličke porodice. Prema navodima Jovana Dučića, Tesle su poreklom iz Stare Hercegovine, od plemena Pilatovaca u današnjoj nikšićkoj opštini.

U poznatim enciklopedijama "Vebster" i "Britanika" nedoumica je rešena formulacijom da je Tesla "American/Serbian born in Smilan (Austro-Hungary), present Croatia". Na spomeniku Nikoli Tesli na Nijagarinim vodopadima piše: "Smiljan, Jugoslavija", a sam Tesla, koji je ubrzo po dolasku u Njujork 1884. godine postao američki državljanin, prema pojedinim navodima, deklarisao se kao Jugosloven.

Pripisuje mu se i izjava da je "jednako ponosan na svoju srpsku majku i hrvatsku domovinu". Vlada Srbije formirala je Odbor za organizaciju proslave 150 godina rođenja Nikole Tesle, a programom obeležavanja jubileja predviđena je i mogućnost saradnje s Hrvatskom i SAD u organizaciji proslave. U Hrvatskoj će naredna godina biti proglašena godinom Nikole Tesle i biće obeležena nizom manifestacija, naučnih skupova i predavanja u osnovnim i srednjim školama, a u Smiljanu je već počela obnova Tesline rodne kuće, uređenje muzeja, seoske crkve i šire okoline.

Hrvatska vlada izdvojila je za taj posao gotovo milion američkih dolara, a u organizaciji proslave jubileja u Teslinom rodnom mestu učestvuje i Srpska pravoslavna crkva, kao i ambasada SCG u Hrvatskoj. Programom obeležavanja jubileja u Srbiji predviđeno je održavanje naučnih skupova, izložbi, predavanja u školama, objavljivanje publikacija, saradnja s inostranim asocijacijama koje nose ime velikog naučnika, kao i postavljanje zvaničnog web sajta o Nikoli Tesli. U Hrvatskoj je predloženo i osnivanje instituta koji bi bio zadužen za vraćanje Teslinih naučnih radova iz SAD u tu zemlju.
Spomenik Tesli, uništen u poslednjem ratu, ponovo će biti izliven u gipsanom kalupu koji se čuva u Beogradu, a u Zagrebu bi trebalo da bude postavljena Teslina bista.


Se izvinuvam sto ne sum vo moznost za prevod na mekedonski jazik...

Изменето од bijonse1 - 27.Март.2009 во 00:44
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vercingetorix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 15:25
          Искрите на Тесла создаваат потреси?

Теоретичарите на завери сметаат дека тајниот проект на Аљаска предизвикува катаклизма. Најновиот голем земјотрес што ја погоди државата Чиле ги вознемири теоретичарите на заговори.

Тие за овој трагичен настан, како и за потресите кои во последните неколку години ги погодуваат главно сиромашните делови во светот (Хаити, Перу, Ниас, Гуџарат, Суматра...), причината ја гледаат во дејствување на ХААРП (The High Frequency Active Auroral Research Program).

Се работи за многу антени кои според теоријата можат да се користат за контрола на времето, за „производство“ на потреси и за манипулација со мозочните бранови во човековиот мозок.

Проектот се наоѓа во Гакуна на Аљаска, бидејќи таму е најповолно место за работа со оглед дека регионите околу половите имаат многу активности во јоносферата. За неговото постоење во широката јавност се дозна поради тоа што жителите почнаа да реагираат поради чудните аномалии на небото откако проектот почна да работи, како и поради неколку научници кои се обратија на новинарите за да ги предупредат.

дноставно, ХААРП деjствува на обратен начин од радискиот телескоп - наместо да прима тој испраќа сигнали. Електромагнетните бранови на ХААРП погодуваат делови на јоносферата и ги затоплуваат. Тоа наводно може да создаде еден вид на бранови во правец према Земјината кора и да предизвикуваат потреси. Воедно, затоплувањето на некои делови на јоносферата влијае и на временските прилики.

Тие кои ја следат работата и дејствувањето на ХААРП тврдат дека бил активен и на 12 јануари 2010 година кога државата Хаити ја погоди катастрофален земјотрес. Истовремено на ЈуТјуб постојат многу видео записи за тоа, како пред потресот на небото биле забележани разни аномалии и бои, посебно во случај на земјотресот кој го погоди Сечуан во Кина.

Последиците од дејството на вакво оружје се несогледливи, тврдат аналитичарите, а за причините зошто се уништуваат само сиромашни региони може само да се шпекулира. На јавноста и е објаснето дека целта на проектот ХААРП е академско истражување за да се промени јоносферата, а со цел да се подобри можноста за комуникација за доброто на човештвото.

Џон Ханском од американската воздухопловба база тврди: ХААРП се состои од неколку елементи кои служат за пренос на енергија како и од многу елементи за проучување на јоносферата. Целта на истражувањето е научна, но дел од добиените резултати можат да се применат и во воени цели.

ХААРП не е единствена институција која се занимава со вакви испитувања. Во Европа постои ЕИСКАТ како и Sura Ionospheric Heating Facility во Русија.

Според истражувањата на американски новинари, научниците на ХААРП (т.е. идејата за праќање на енергија во јоносферата) ја добиле од проучувањето на пронајдоците на Никола Тесла и „Штитот на Тесла“, како и од проучувањето на „смртоносните зраци“.
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов
Кон врв
isus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај isus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 10:08
nikola tesla go fati gospod za shija
     
       od:i love you        2008g
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2010 во 19:11
spored videnia na srpskite otci svetogorci , na nikola tesla tajnite na elektrichniot prenos na dolgi mrezi mu gi otkril sveti nikola, zashto nikola bil od familija kade sveti nikola bil zashtitnik na semejstvoto, vprochem samo srbite imaat krsna slava
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
gOJDO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Јули.2010
Локација: Eritrea
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gOJDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 09:22
Поголеми глупости немам слушнато неколку месеци. Шо па сега црковна мафија раскажува приказни за нешто за кое немаат поим.

Изменето од gonzo - 09.Јануари.2011 во 20:28
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 10:27
Свашта бе.

Иначе Никола бил генијалец и све то... ама човекот делувал по малку швркнато.
Јас незнам кој маж би дозволил да му ги отсечат јајцата (ова народски кажано) за целосно да се посвети на работата или да ја пресметува плоштината на храната која ја јаде.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 11:04
glupost, se citaat li lugevo pred da napisat nesto збунетост


Изменето од Sunny - 28.Јули.2010 во 11:06
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
porucnik Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај porucnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 23:26
    
    Nikola Tesla???

    Seuste ne se znae dali bil srbin ili hrvat.
A nikoj od niv ne go znae znacenjeto na zborot TESLA.
     Znaci Nikola Tesla bil MAKEDONEC!!!!
   Zarem ne e logicno?
Zborot tesla ne postoi ni vo srpskiot ni vo hrvatskiot recnik.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2010 во 23:52
jas edinstveno znam deka,...sega seushte ke imashe vodenici po rekive,...da ne bil toj !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2011 во 22:57
Ovoj "poet na naukata" pochinal na 7 januari 1943 godina, pa redno e da se spomene na ovoj den.
Edno od chudnite Teslini dozhivuvanja se sluchilo vo negovata starost.Toa bilo krajot na slavnata idila megju ostareniot nauchnik i negovata bela gulabica koja shto mnogu ja sakal.Ekscentrichniot nauchnik so godini se grizhel za mnogu gulabi megju koi imalo edna shto posebno ja sakal.
Tesla ednash ja razjasnil ovaa povrzanost.
- "Da, ja sakav taa gulabica, ja sakav kako shto mazh saka zhena i taa me sakashe mene."(srodna dusha )
Koga bila bolna toj go osekjal toa.Kje doletala vo negovata soba i toj ja neguval i bdeel nad nea.Taa bila radosta vo negoviot zhivot.Edna vecher, dodeka lezhel vo krevetot, gulabicata sletala vo negovata soba, i toj odma prepoznal shto sakala da mu kazhe-deka umira.
-" I togash, dodeka se trudev da razberam shto saka da mi kazhe, od nejzinite ochi pochna da izleguva svetlina. Silni zraci na svetlina, bleskava, zaslepuvachka posilna od bilo shto shto nekogash sum izvlekol od svetlata vo laboratorijata."
Posle smrtta na gulabicata, priznal, deka neshto ischeznalo od negovoiot zhivot i znael deka njegovata rabota e zavrshena.
I samiot Tesla verojatno ne go razbiral dovolno mistichkoto dozhivuvanje iako ja osetil negovata sila.Kako ptica gulabot e simbol na vozdignuvanjeto, sublimacija na nagonot i prevlasta na duhot. Vo vrska so svetlinata shto izleguvala od nejzinite ochi, ona shto Tesla ne go znael a samo go nasetuval e deka svetlinata e univerzalen simbol na duhot, bozhestvenoto i mistichnoto spoznanie.Svetlinata simbolizira prosvetlenost, dobrina, bozhestvena priroda i zhivot, nasproti temninata koja simbolizira neznaenje, zlo i smrt.
Sredbata so tainstvenata svetlina za Tesla bila tolku vpechatliva shto predizvikala radikalna vnatreshna promena, potochno dlaboka i trajna duhovna preobrazba.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.