IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - МЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаМЕДИУМСКА "СОВЕСТ"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
VkusiMe_M Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 515
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 09:50
Tocno e deka nikade nema da najdesh CD od Tose od koj i da e Album vo Skopje.

Megutoa dlaboko veruvam deka 80% vo Makedonija imaat original CD od Tose zosto sepak Tose nekese da se zbogati od prodazba 300 den mu kostase CD luge Tose e vo prasanje koj i da e muzicar nas 300 den mu e CD a isto taka i na Tose.
Itn...
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 15:16
сепак има некој совесен новинар
погледнете

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1230&ArticleID=79119


Зошто не научивме да се носиме со болката

Пишува: Зоран Андоновски

Всушност, не знам како да се однесуваме со вакви настани. Како да се мери тагата? Дали пет солзи се доволни? Дали четири странички од весникот се премалку или премногу? Дали да се сместени напред или назад во весникот? Дали поголемата слика значи и поголема жал? Дозволено ли е претерување? Колку? Кога жалењето станува патетика? И во кои случаи пренесувањето на болката во медиумите ги надминува границите на добриот вкус?
Трагично си замина една чиста душа и како тоа да се одбележи за таа да не се извалка? Дали некој не ја инструментализира болката?
Чудно, ние како да не успеавме да научиме како да се справуваме со колективната болка, иако последниве седумнаесетина години од независноста имавме толку поводи да се истренираме. Имавме атентат врз шеф на државата, воена криза со Вејциња и Карпалаци, шеф на државата што загина во авионска несреќа и, еве сега, несреќна погибија на најголемата поп-ѕвезда во земјава, а богами и пошироко. По првиот шок и неверување, несреќното заминување на Тоше отвори многубројни прашања. Ама сите постфестум-прашања: дали мораше да дојде до несреќата, дали Тоше го плати данокот на префорсирањето, дали требаше да спие, дали требаше да лета, дали му требаше професионален возач, дали му требаше порационален менаџер - се легитимни, но во случајот на Тоше задоцнети. Легитимни се и размислувањата дали државата доволно се грижи и ги штити своите „брендови“, оние што ја легитимираат во светот. Сигурно не, или барем не доволно. И, конечно, ако не ги заштитила од овоземните предизвици, може ли да ги заштити од судбината? Во случајов ми текнува на примерот на принцезата Дајана - и таа беше „народна“, омилена, голема хуманитарка, ја обожаваа не само во нејзината земја. И таа беше олицетворение на доброто, убавото, чистото. И таа загина во сообраќајна несреќа. Британците, откако ја исплакаа и ги испразнија сите цвеќарници, продолжија да ги полнат хуманитарните фондови што го носат нејзиното име и да им помагаат на болните, слабите, хендикепираните, обесправените. Како што правеше и таа кога беше жива. Сакам да кажам, наместо лигавење и натпреварување кој повеќе жали, кој е поголем „тошевист“ и кому сега ќе му текне повеќе места, сали, улици, училишта и домови да го носат неговото име, вистински ќе му се оддолжиме ако станеме подобри, почисти, поблагородни и похумани луѓе. Само така и онака трагичната загуба - нема да биде залудна. Да не го изговараме напразно неговото име, де ...
А пет причини? Има сто и пет причини зошто не научивме да се справуваме со болката и зошто патетично ја манифестираме тагата. Поради историјата на порази и загуби, поради традицијата на самосожалување и кукање, поради неучењето од претходните искуства... Генерално речено, тагата е вид одбрана, а ние, историски докажано, се браниме со малку достоинство.
Судбина!
Изменето од *MIMI* - 19.Октомври.2007 во 15:25
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 15:28
Originally posted by *MIMI* *MIMI* напиша:

Ова сакам да го упатам на сите медиуми кои во борба за поголема популарност негде по пат ги поминаа сите граници и изградија популарност над туѓата мака.Почнувам со ред, Телевизија СИТЕЛ- Ако добро ме држи помнењето на денот на несреќата кога на сите телевизиски и радио канали го даваа ликот на Тоше, Сител продолжи со секојдневната програма како некој да го интересаираше ако пропушти некоја епизода од некоја ефтина мексиканска сапуница. Се разбира имаше мизерни вести од половина час кој сигурно биле еднакви на вестите во некоја Африканска земја каде локалната телевизија му посветила поголемо внимание на Тоше. За да трагедијата биде поголема 2 дена по трагичниот настан г-н Латас сигурно во себе и во својата телевизија на почетокот на вестите кажа " Сител како и секогаш пред сите други успеа да стапи во контакт со семејството на возачот и да ги добие информациите..." Зарем е важно кој прв го исконтактирал таткото на Ѓорѓи? Ве молам луѓе помислете само колку сообраќајни незгоди имаше изминатава година, колку невини деца ги изгубиа животите и колку виновници во тие незгоди се сеуште на слобода. Зошто вие од Телевизија Сител не бидете први кои ќе ги испитаат случаите и ја најдете причината зошто овие случаи се влечат низ судовите? Зарем некој живот вреди помалку од друг? Направете споредба на сличен случај во кој има жртва исто така, и споредете ги казните...... Телевизија А1Дали вашите репортери дежураат на гробот на Тоше со цел да "уловат" пошокантна реакција од некого? Па луѓе дали вие еднаш помисливте на неговите родители? Тоа се луѓе кои неможат да се исплачат и да се опростат без некоја камера постојано да им снима од некоја страна. Ве молам престанете!!! Ставете се на нивно место и престанете со демнење. Ако некој толку сака да види што се случува на гробот еден ден по неговиот закоп слободно нека отиде во Крушево нека запали свеќа, а не да седи пред ТВ и да чека трач за кој ке зборува во текот на денот.Можам да кажам само пофални зборови за МТВ кој го вршеа преносот и точно знаеа каде се границите. Незнам колку другите приметија, но тонот на песните кои одеа во позадина во текот на погребната церемонија се зголемуваше секој пат кога плачот на блиските се повишуваше. Но иако МТВ го прекина преносот на онаа последна разделба на неговиот татко, другите телевизии мораа тоа да го покажат. Аман луѓе ќе ве прашам уште еднаш КАДЕ ВИ Е СОВЕСТА?И да не ги набројубам и сите други медиуми каде горе доле се повторуваше истата НЕСОВЕСТ на новинарите сакам да ве запрашам сите вас дали требаше Тоше да заврши на ваков трагичен начин за да јавноста се освести што загуби и да почне повторно НЕСОВЕСНО да се однесува. Зарем сега им текна на сите институции, општини, градоначалници, професори итн итн...да именуваат се што ке им се појави на патот по името на Тоше?Во рок од неполни 2 дена разбрав дека неговото име ќе го носат Плоштади, Училишта, Универзитети, Музеи, Сали.....Што е многу многу е.Приберете се луѓе пред да се истепате за "Брендот Тоше".Престанете да ја барате вината во секој и сешто што ке ви дојде на памет и помислете што можевте да направите за него кога беше жив, а не сега, бидејќи што и да правите веќе е доцна.Тоше ќе живее во сите наши срца засекогаш и не ни се потребни милиони споменици за да не потсетуваат на него.


koja glupost, kako pretsedatel da ni umre, ali koj seljacki narod sme nie vidovme na prenosot od pogrebot....tose proeski koj pee za mir i angeli, koj e ambasador za unesco go ispratija pod zemja so pukanje od armiski puski....bravo seljaci makedonci!!!koj glup narod sme ne mi se veruva.....

znaci koja e sega svesta ili sovesta? nemanje na prenos ili seljacko ponasanje?
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 16:36
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

[QUOTE=*MIMI*] ie vidovme na prenosot od pogrebot....tose proeski koj pee za mir i angeli, koj e ambasador za unesco go ispratija pod zemja so pukanje od armiski puski....bravo seljaci makedonci!!!koj glup narod sme ne mi se veruva.....

znaci koja e sega svesta ili sovesta? nemanje na prenos ili seljacko ponasanje?
moram da priznam deka i mene ne mi beshe jasno zozhto beshe ispraten kako nekoj drzhavnik ednostavno toa ne mi odeshe so negoviot nachin na zhivot i razmisluvanje...
always look on the bright side of the life!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 16:45
ја своопшто не мислев дали е сељачко и кога и за кого треба да се пука или не...не ми се допадна некако ми нема смисла...пукаат кон небо додека го спуштаат во земја....хмм...ми нема логика, а можеби не сум информирана што значи тоа.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 17:45
Во продолжение го испраќам текстот од Бранка единствено што можам да кажам е едно големо БРАВО
......................

Не сакам, ама МОРАМ ДА КАЖАМ зашто ми стои грутка во грлово која никако да ја плукнам или недај боже голтнам сиве овие денови исполнети со неизмерна тага и нескротлив бес.

Знаев дека многумина ќе изгубат мерка, дека ќе се јават ситните души, ама дека ќе "истрчаат на терен" толку "воени профитери", е тоа искрено не верував. Како бе луѓе толку брзо се "соземавте" и извадивте и суво и сирово од материјал што ви се нашло по приватните долапчиња, па се самопрогласивте за негови ексклузивци кога мене се уште не ми врти мозоков со елементарната брзина за да можам да почнам иоле нормално да функционирам?

Што да кажам, освен ВЕ МОЛАМ воздржете се од "селф-маркетинг" барем еднаш во животот. Ве молам поштедете не и сите нас кои се уште се гушиме во голема тага, а најмногу неговите родители. Престанете да се китите со неговите ангелски перја. Бидете почестени што сте ја имале таа привилегија Бог да ви даде уши (ако не душа и разум) да уживате во неговите песни. Чинам не е за фалење ако ви го дал последното интервју, а да не знаел дека му е последно. Срамота е да се фалите и дека вие сте го направиле, дека почнал со вас и завршил со вас. Уште помалку е за фалење дека сте му го "штипкале газето", а сте поминале без шлаканица единствено затоа што беше воспитан и премногу толерантен кон сите. Се надевам или сакам да верувам дека само моментно некоја емотивно-еуфорична вртелешка ви го замелуши умот па си дозволивте такви изјави.

Срамотно е и да гостувате во комеморативни емисии и да говорите за него, а да не сте го сретнале никогаш во животот, а уште подолно и крајно лицемерно е да се истопорите пред камерите и да говорите како бил ваш студент, а да премолчите дека не му дадовте потпис зошто "имал три минуса" за отсуство на часовите, во време кога тој најинтензивно го вееше македонското знаме низ Балканов. Заради вас остана покус за диплома на академски музичар. Оттука, Ве молам немојте да Ви падне напамет да се дрзнете сега да му ја дадете истата, само почесна и постхумна.

Сакам и да прашам каде е етиката? Етика ли е да им се "бутате" со камерите в лице на неговите најблиски скршени од болка, додека го гледаат своето чедо како заминува два метри под земја? Се прашувам каде ви отиде човечноста? Не научивте ли барем нешто од него? Тој беше тука, меѓу вас. Можевте да го допрете. Не беше ниту феномен,  ниту етикета (читај бренд), ниту експериментално глувче за да го "черечите" така по емисии, разгледувајќи го со експертска помош од филозофи, социолози и слични на нив. Алооо! Музичар беше. Ако немате ништо паметно да кажете, барем достоинствено одмолчете. И тишината е музика. Сте чуле ли за Кејџ? Веројатно не.

Уште нешто сакам да кажам, односно да замолам. Кога веќе доволно ја оплескавте, ве молам барем да се обидете да не поштедите од разни реиздавања, ремастерирања и резлоупотреби на неговите лик и дело. Ако не "за вјек и вјеков", барем за кратко, додека не го исплачат оние кои искрено го сакаа. И потрудете се ова големо трагување да не го претворате во кич. Тој беше едноставен и секогаш се трудеше да биде одмерен во однесувањето. Никој не ви дава за право да се расфрлате со Неговото име по плоштади, улици, училишта и слични инфраструктурни нешта. Изградете му споменик во срцето, се разбира ако имате место. За другото прво прашајте. Прашајте ги барем Неговите најблиски.

Сакам уште многу нешто да кажам, ама сега е веќе џабе. Тој отиде. Затоа ЧУМУ да е сиот простотилак и конечно да Го оставиме да почива во мир!


Бранка Костиќ, ТВ Телма

Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 19:59
sega gledav domejnite na net toseproeski.com i toseproeski.com.mk . ne znam sea so ke pravat so niv sigurno mu barale mnogu pari na nasiot Tose, e sega neka se suncaat kako ne im e sram osobeno na MOL Macedonia stramota
Кон врв
icemaher Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 38
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 02:06
ako mislis na bugariju, i ja mislu deka ne gi bese fer uopste da ne dadev vesti, na svi televizie bugarski idese si normalna programa, barem kolko sto mozese da vidu na satelitsku i na city tv i na planetu i na drugi folk programe  nisto nemase za toseta. jos edn put SRAM DA GI E. tose e bija car na balkan, neka mu e lesna zemja. mozu da kazu svaka cast na MTV A1 i DM SAT i SVET PLUS TV! imase do sega 2-3 dena nonstop emisii!
Кон врв
*MIMI* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 02:51
Не ми се верува ситуацијава...
Значи се случува негде околу 20-21 часот 19.10.07 на секоја раскрсница во Скопје (незнам како е во другите градови)
Значи веќе е во продажба утрешниот дневник и спорт (мислам дека тоа беа весниците) со кои се дели и последната аудио снимка на Тоше со навивачката песна. Луѓето буквало се тепаа кој да земе мислам уште не е ни утре а замислете што ќе се случува утре....
Само се надевам дека Агенцијата за млади и спорт одвоила доволно голем буџет за да обезбеди за сите.
А да бидеме реални доколку не се случеше ова што се случи колку од тие "гладни обожаватли " ке одеа од раскрсница на раскрсница да го набават cd-то.
Освести се народе! Не значи дека ако го имате ова CD ќе ви помогне да ви остане Тоше во незаборав.
Вистинските личности и вредности се чуваат во срцето и нема потреба некое CD, улица, музеј, плоштад, сала.....да ве потсетуваат на тоа
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 11:00

alal da i e na gospogata branka kostik  za tekstot , aj za pogrebot gi snimija mediumite , ALOOOOOOOOO SO k*r BARATE 2 DEN NA GROBOT OD COEKOT PIZDA VI MATER . Ne gi ostavija lugeto da izdisat , i taa ebanata drolja Vesna petruseska . Ti mori mislis tvoj e tose , droljo !!! go umreja deteto pizda mu materina ,site sakaat del od tose . Koga ? Posthumno , razbira se .Изменето од la fille - 20.Октомври.2007 во 17:41
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
MissSexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2007
Локација: Cook Islands
Статус: Офлајн
Поени: 364
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 11:05
Cela Makedonija zaboravi deka pred sve e sin i brat i deka na to semejstvo treba da mu se dozvoli da tazat raet a ne jutube da ja ima kutra majka negova .
U never get a second chance to make a first impression
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 11:15
Originally posted by *MIMI* *MIMI* напиша:


Освести се народе! Не значи дека ако го имате ова CD ќе ви помогне да ви остане Тоше во незаборав.
Вистинските личности и вредности се чуваат во срцето и нема потреба некое CD, улица, музеј, плоштад, сала.....да ве потсетуваат на тоа
potpolno se slozhuvam, dali kje beshe taka da beshe zhiv, li pak da ne se deleshe cd-to bez pari, i dosta vekje so gluposti, da go ostavime chovekot da pochiva vo mir
always look on the bright side of the life!
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 11:24
DOSTA E !!!!!!
neka pociva covekot , sega da se kaznat vinovnicite!!!
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2007 во 13:42
многу работи не знаевме за Тоше, дека скоро секој пат кога можел или поминувал покрај Демир Капија, поминувал во Специјалниот Завод за Рехабилитација. или дека им пуштал пари или потребштини на многу хуманитарни организации. дека памтел родендени на луѓе кои му значеле многу повеќе и заради тоа што никој друг не се сеќавал на нив!
знаел човекот, знаел дека сето тоа ќе се искористи погрешно и не се експонирал толку многу со сите свои хуманитарни потези, освен се разбира оние поголемите, за кои не можеше а да не се разбере.
кога велев јас дека ние немаме тренирана јавност, дека реагираме онака по инерција без некои мерила и вредности? така и медиумите се поставуваат според јавноста.
опомени ги еднаш, двапати, смени го каналот, не ги гледај, не раскажувај, ако потајно си гледал. праќај е_mail-ови со жалби!
на крајот на краиштата, ингорирај ги!
ќе им опадне гледаноста, ќе им се намалат рекламите, кои се потпираат на гледаноста и после ќе видиме кој на кого му треба.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.