IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:37
“Мојата сила се познава во слабоста“

Искушението не мора да е само за грев. Но да ја покаже нашата цврстина во верата и силата на духот.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:59

Во Библијата, во хебрејскиот и старогрчкиот јазик постојат повеќе називи кои во македонскиот превод се преведени со зборот "искушение", иако некои од нив имаат значење "тест, да тестираш", а некои имаат пак значење "да наведеш кон грев". Како и да е, Христијанскиот Бог не наведува никого на грев, дури ни за да тестира некого.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:22
Evangelos Matej 4:1

Togash duhot go odnese Isus vo pustinata za Gavolot da go iskushuva.

Spored stihov ispaga deka Isus mozel da zastane na stranata na Satana.
Kako e mozno Isus koj eden od trojcata koi se sprotistavile na Satana da se predomisli(spored vashata dogma za trojstvoto) ispaga deka Isus bil licnost koj se predomisluva, eden moment e del od trosjtvoto drug moment zastanuva na stranata na Satana.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:34

Според тој стих воопшто не следи дека Исус можел да застане на страна на Сатаната.

Исус не можел да се предомисли.
Можеби Сатаната мислел (како тебе) дека Исус може да се предомисли па затоа и Го искушувал, но тоа не значи дека Исус можел да паднел на искушението.
 
Ако ова ти беше обид да докажеш дека Исус не е Бог, тогаш следното што ќе ти го постирам се докази дека и Бог Таткото бил искушуван од човекот, што исто така не значи дека Бог Таткото можел да се предомисли или слично...
 
Сите кои ги видоа: Мојата слава и знаците што ги направив во Египет и во пустината, па сепак Ме искушуваа десетпати не сакајќи да го послушаат Мојот глас,
(Броеви 14:22)

А Мојсеј им одговори: „Зошто се препирате со мене? Зошто Го искушувате Господа?”
(Излез 17:2)

Местото го нарекоа Маса и Мерива, заради тоа што Израелците се препираа и Го искушуваа Господа, зборувајќи: „Дали е Господ меѓу нас или не е?”
(Излез 17:7)

Го искушуваа Бога во своите срца, барајќи јадења за својата лакомост.
(Псалм 78:18)

Сè наново Го искушуваа Бога и Го ограничија Израелевиот Светец,
(Псалм 78:41)
 
А тие го искушуваа и Го гневеа Сèвишниот Бог и не ги исполнуваа Неговите заповеди.
(Псалм 78:56)

Се полакомија многу во пустината, Го искушуваа Бога во осаменост.
(Псалм 106:14)

леле се изморив  голема%20насмевка
ај уште 2 стиха... ама овој пат за Бог Синот...

Тогаш Духот Го одведе Исуса во пустината, за да биде искушуван од ѓаволот.
(Матеј 4:1)

И беше во пустината четириесет дни, искушуван од сатаната. И беше меѓу ѕверови; и ангели Му служеа.
(Марко 1:13)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:45
Исус не можел да се предомисли.
Можеби Сатаната мислел (како тебе) дека Исус може да се предомисли па затоа и Го искушувал, но тоа не значи дека Исус можел да паднел на искушението.


Evangelos ti Satana go racunash za glup spored tvojava logika ispaga deka jas nesovrsheniot potomok na Adam i Eva razmisluvam podlaboko od bivshi Arhangel!
Hello!
Earth calling Evangelos!
Have you lost your mind dude?


Изменето од KGB - 12.Април.2008 во 11:45
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:48
Evangelos

Otkrovenie 20: 7 do 10

Zoshto Satana bil pusten povtorno koja e fintata?
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 10:52
@EvAngelos на некои глупи теми постираш маратонски постови,
а најјаките прашања ги игнорираш.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 12:51
gledam deka nemate znaenje dovolno pa si prepukuvate so navredi, i demnete na sekoj zbor so cel da se najde slaba tocka.

evangelos vide deka e zaludno da vi objasnuva, koga ne sakate da svatite ni da primite pouka, namesto toa samo potsmevanje.

pa zosto zaludno da trosi vreme?
namesto so pocit i razbiranje da se razgovara, gledam odnesuvanje na mali deca: "jas sum vo pravo, a ti ne!" "e ne, jasum vo pravo, ti lazes!"

koj e spremen po cena na vistinata da priznae deka gresi?
ni muslimanite ne sakaat da razberat, ni ateistite ne sakaat da razberat, ni komunistite... samo onoj koj ponizno ja bara vistinata toj ke ja najde.

zatoa so pocit i poniznost prasuvajte i odgovarajte, ne so potsmev ili obvinuvanje.

Bog neka ve blagoslovi site so mudrost za spasenie, a ne mudrost za osuda.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 16:46
Тоа се случило бидејќи војниците сеуште не го препознале, попаѓаа бидејќи не можеа веднаш да ја издржат неговата духовна светлина.
Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2008 во 18:47
Sto sakas da azes so toa deka ISUS nemal vrska so se sto se slucuvalo i deka ne e BOG...aj bas te povikuvam da mi dokazis deka ne e BOG!!!!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 09:06
Koga Gospod kje izgovori zbor ne e taka ednostavm=no ISUS re4e 'JAS SUM' i site se povlekoa nekoj i padnaa
bozjiot zbor e silen bozjiot zbor mrtvi voskresnuva.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 09:58
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Тоа се случило бидејќи војниците сеуште не го препознале, попаѓаа бидејќи не можеа веднаш да ја издржат неговата духовна светлина.
 
аплауз
 
Попаѓале бидејќи со авторитетното “Јас сум“ им се отвориле очите и срцата, и ја почувствувале Божјата сила во Неговите зборови. Бидејќи таа сила е толку голема, што и сам Бог-Отецот рекол дека кој ќе Го видеи директно ќе умре. Токму затоа, нели, меѓу другото Исус е испратен како отелотворен Бог (“Кој Ме видел мене Го видел Бог“)
 


Изменето од maria_magdalena - 28.Јули.2008 во 13:22
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
г?t[?]? Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај г?t[?]? Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 22:31
Зарем не знаете дека единствениот пат кон спасение е преку очистување на срцето од гревот и страстите и силна молитва со повикување кон нашиот спасител Исус: да му се предадеме целосно нему; да го понесеме крстот кој секој го носи во нас; да ја обновиме Црквата во нас следeјќи го примерот на Исус. Со искрена молитва ничкум пред нашиот Спасител се ќе ни биде одговорено, во зависност од нашата заслуга и волјата Божја. Секој човек може да го научи Светото писмо, да го проучи и да го знае, но ако не поверуваме, не го понесеме својот крст и тргнеме по патот на Исус, не се преродиме со Божјо вдахновение повторно, ние не можеме да го видиме Божјото Царство, да го почувствуваме, да се здобиеме со мир и светлоста да биде во нас.За нас нема да има Божјо Царство.Тогаш настапува лавиринтот на прашања и одговори, навидум длабоки, а длабоко површни, реторики кои се производ на нашата замислена спиритуална, а во повеќе случаи - мисловна совршеност.Самата смисла и сила на верата во Исус е во понизноста и љубовта со која тој бескрајно се распрснувал. Да ја осознаеме е голема добивка за нас, но да се здобиеме со неа значи спас за нашите души. Најголемата порака е да го следиме патот на Исус, но најголемата поука е кога, пред да го распнат, им рекол на Апостолите дури и да заборават на се што им зборувал пред тоа, сите метафори и параболи и најразлични примери - никогаш да не престанат да бидат понизни, a потоа им ги измил нозете.Тоа е најголемиот пример од кој треба секој христијанин да извлече поука и да ја почувствува длабоко во срцето постапката на Исус и самата големина. Затоа наместо да се спречкуваме и да објаснуваме , со најсилен свет дух да ги советуваме на неверниците и тие што скршнале од вистинскиот пат или пак се откажале.
Да се молиме со чисто срце и душа барем малку да се здобиеме со Божјата мудрост и благодет, па да ја сфатиме нашата грешност кон нас, светот и кон Бога
Амин!
А за оние кои сакаат одговори со најчисто срце потрудете се да го почувствувате долу напишаново:

8.Љубовта никогаш не престанува,а другото,ако се пропоштва ќе престанат;ако се јазици-ке замолкнат;ако се знаења ке исчезнат.
9.Оти по нешто знаеме и по нешто пророкуваме
10.а кога ќе дојде совршеното, тогаш ке исчезне делумното.
11.Кога бев дете,зборував како дете,како дете мислев како дете размислував;а кога станав маж, го оставив детинското.
12.Сега гледам нејасно како во огледало, а тогаш-лице во лице;сега знам нешто,а тогаш ќе знам како што сум познат.
13.А сега остануваат овие три работи:верата,надежта и љубовта;најголема меѓу нив е љубовта.

Прво послание на Апостол Павле до Коринтјаните глава 13-За Љубовта    

Изменето од г?t[?]? - 29.Јули.2008 во 23:16
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 23:20
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.