IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 21:32
Apsolutno se slozhuvam.


Samo traganjeto po vistinata i nejzinoto iskusuvanje, a ne veruvanjeto i ubeduvanjeto, mozhe da ne prosvetli i da ne napravi celosni bitija, edinstveni i nerazdelni od Kreacijata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2007 во 23:39
Pravoslavie, ме цитираш, постираш долг пост, а не одговараш на прашањето за дискусија. Еве ќе ти го поставам тебе одделно и директно:
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
Од друга страна, зошто ме критикуваш неосновано, кога јас никаде не тврдам дека Исус не одговорил на прашањето и зборувал надвор од контекст. Напротив, јас велам дека Исус им одговорил "Јас Сум" со значење "Јас Сум Исус Назарееецот Кого вие Го барате", но исто така тврдам дека во тоа "Јас Сум" се крие и нешто повеќе од тоа, за што приложив мои аргументи на предходната страна каде одговарам на поставеното прашање за дискусија. А чекам он-топик одговор и од тебе, значи..
 
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?


Изменето од EvAngelos - 18.Октомври.2007 во 23:40
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 00:17
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Pravoslavie, ме цитираш, постираш долг пост, а не одговараш на прашањето за дискусија. Еве ќе ти го поставам тебе одделно и директно:
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
Од друга страна, зошто ме критикуваш неосновано, кога јас никаде не тврдам дека Исус не одговорил на прашањето и зборувал надвор од контекст. Напротив, јас велам дека Исус им одговорил "Јас Сум" со значење "Јас Сум Исус Назарееецот Кого вие Го барате", но исто така тврдам дека во тоа "Јас Сум" се крие и нешто повеќе од тоа, за што приложив мои аргументи на предходната страна каде одговарам на поставеното прашање за дискусија. А чекам он-топик одговор и од тебе, значи..
 
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
EvAngelos,pa zosto ne svakjas uste deka SAMO GLUMIS PROSVETLITEL ?
Ova ne e do mene... navistina i nezgodno mi e koga se mesam i vo tugji prasanja,no me tesi pak toa sto retko dovivam odgovor na moite,znam deka ne me druzis,no ke se obidam uste ednas.
 
Postavuvas prasanje zosto Isus rekol "jas sum" ?? Toa eden go veli Trojca (evangelisti) go poreknuvaat.
Ajde da te prasam vaka: Dali Juda go celival na Isus,kako znak da znaat vojskata deka toj e ???  Odgovori mi na ova ? Ili Isus gi prasal strazarite kogo barate pa tiemu rekle deka Isusa go baraat i Isus im kazal deka Toj e toj ????? Boldiranoto i Drugoto prasanje ne se isti.
 
Neli Juda go predade Isus,kako sto i trojcata zboruvaat,pa taka i na kraj Juda so celiv go izdal,kako sto pisuva vo eden od niv. Ili pak juda ne go izdade Isus,samo se rasprasale.... ?
 
I povtorno i da e toa taka... kakvi sitni raboti vi gi zatvoraat ocite i ve gonat na mnogobostvo ! Vsusnost i site "dokazi" za "bozestvenosta" na Isus vi se od ovoj tip.
Otisle kaj Isus i toj gi prasal: Kogo go barate?
Tie mu rekle: Isus,nazarcaninot.
Toj im rekol: Ja sum.
I so toa Isus sakal da im kaze deka toj e Bog.
Zatoa sto Jahve vo stariot zavet rekol: "I Bog mu rece na Mojsie: Jas sum !
 
Ovie vi se dokazite za "bozestvenosta" na Isus.
Vaka i nastanalo veruvanjeto vo toa. Ova "jas sum" nikoj ne go tvrdi sem nasiot "prosvetlitel" ili da bideme skromni "izvorniot" hristijanin,EvAngelos...
VELAHAVLE !
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 00:33
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

navistina i nezgodno mi e koga se mesam i vo tugji prasanja,
 
Ти си миралем моја верна сенка која деноноќно ѕури во мониторот и одвај чека да постирам пост за да ми тралалајка одма после него и да се буни зошто не го дружам...а не сфаќа дека најмалку ми е дојдено до вртење непотребно во круг со дискусиите и да водам бесконечни монолози со некој тврдоглав муслиман итн итн...
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ajde da te prasam vaka: Dali Juda go celival na Isus,kako znak da znaat vojskata deka toj e ???  Odgovori mi na ova ? Ili Isus gi prasal strazarite kogo barate pa tiemu rekle deka Isusa go baraat i Isus im kazal deka Toj e toj ????? Boldiranoto i Drugoto prasanje ne se isti.
 
Вака, дошле војниците заедно со Јуда. Јуда Му пришол на Исус и го бакнал. Војниците дознале, можеби со мала недоверба и возбуденост, дека Тој човек кого Јуда го бакнал е Исус. Потоа Исус, иако знаел дека е идентификуван со бакнежот на Јуда, реторички ги прашува: "Кого барате?", а тие Му одговараат: "Исуса Назареецот", а потоа Тој им вели: "Јас Сум", а кога им рекол "Јас Сум" тие паднале итн итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 00:52
Цитирај Originally posted by EvAngelos
 
Вака, дошле војниците заедно со Јуда. Јуда Му пришол на Исус и го бакнал. Војниците дознале, можеби со мала недоверба и возбуденост, дека Тој човек кого Јуда го бакнал е Исус. Потоа Исус, иако знаел дека е идентификуван со бакнежот на Јуда, реторички ги прашува: "Кого барате?", а тие Му одговараат: "Исуса Назареецот", а потоа Тој им вели: "Јас Сум", а кога им рекол "Јас Сум" тие паднале итн итн.
 
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеухух


Изменето од Miralem1 - 19.Октомври.2007 во 00:56
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 01:11
Пишав "човек" (дури и со мали букви што е нетипично за мене кој секогаш кога зборува за Исус дури и во личните заменки пишува големи почетни букви Тој, Му, Го) бидејќи зборував од перспектива на војниците за кои Исус бил само обичен човек... таман работа дека тие, доколку верувале дека Тој е и Бог, би го апселе воопшто голема%20насмевка
И те молам да не спамираш непотребно. Еднаш се умеша во дискусија, простено ти е, но нека не ти се повторува.


Изменето од EvAngelos - 19.Октомври.2007 во 01:55
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 09:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Pravoslavie, ме цитираш, постираш долг пост, а не одговараш на прашањето за дискусија. Еве ќе ти го поставам тебе одделно и директно:
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
Од друга страна, зошто ме критикуваш неосновано, кога јас никаде не тврдам дека Исус не одговорил на прашањето и зборувал надвор од контекст. Напротив, јас велам дека Исус им одговорил "Јас Сум" со значење "Јас Сум Исус Назарееецот Кого вие Го барате", но исто така тврдам дека во тоа "Јас Сум" се крие и нешто повеќе од тоа, за што приложив мои аргументи на предходната страна каде одговарам на поставеното прашање за дискусија. А чекам он-топик одговор и од тебе, значи..
 
Зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
Само се надоврзав на она што ти го одговори Ихтис Ника .
Се согласувам со неговиот коментар. Значи одговорот на твоето прашање е веќе во мојот претходен коментар. Тоа е цитатот на форумџијата на кој му заблагодарив што одговорил.
 
Можно е да вие паднале на земја поради тоа што виделе некој кој се дрзнал да застане пред нив, кои пак од своја страна знаат (исто како и Тој Лично) што го чека, поради суровоста на оние кои ги испратиле да Го одведат. Паднале исплашени од Неговата Храброст. Паднале од Неговата Дрскост. Паднале зачудени од неговата решеност да се предаде Невино, без да се противи, без да бега, без да тепа, без да колне, без да навредува, без да се заканува, без да се брани - НАЈКРОТКО, како што се вели во една од Пророчките Книги на Стариот Завет: како јагне на колење, кое е немо пред оној кој го коле. Мислам дека затоа паднале на земјата - тоа ги воодушевило, збунило, поразило.
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 14:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Пишав "човек" (дури и со мали букви што е нетипично за мене кој секогаш кога зборува за Исус дури и во личните заменки пишува големи почетни букви Тој, Му, Го) бидејќи зборував од перспектива на војниците за кои Исус бил само обичен човек... таман работа дека тие, доколку верувале дека Тој е и Бог, би го апселе воопшто голема%20насмевка
И те молам да не спамираш непотребно. Еднаш се умеша во дискусија, простено ти е, но нека не ти се повторува.
A da ne ti e malku krivo sto Jas sum vo pravo i deka nemozes da dokazes sprotivno... pa sega me obvinuvas za spamiranje !?
Kazi mi vo ovaa tema kadeimam spamirano ? Ti se molam.
Neka ti bide tebe zadno da me obvinuvas za nesto sto nesum go napravil,,, samo zatoa sto te pleskam.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 15:40

Ако тоа “Јас Сум“ дојдениве би го превеле како “Авторитетното ’ЈАС СУМ’ “, тогаш тие не само што би паднале на земја, туку би ги фатил страв и би се разбегале или би се онесвестиле зашто би имале на ум дека треба да Го поведат БОГА. А никаде не пишува дека се онесвестиле или дека се разбегале од страв. САМО ПИШУВА ДЕКА СЕ ПОВЛЕКЛЕ НАЗАД И ПОПАЃАЛЕ - и ништо друго.

Вториот пат кога им кажал “ЈАС СУМ“, тие не попаѓале, не пишува дека се вознемириле, исплашиле, онесвестиле. Значи ако по втор пат би чуле дека им било кажано (потврдено) дека Исус Е Јахве, тогаш сигурно би се исплашиле, онесвестиле, разбегале. Не пишува такво нешто.


Изменето од Pravoslavie - 19.Октомври.2007 во 15:43
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2007 во 21:13
Интересни моменти важни за битието на човекот, но дали се до крај, или дали се од почеток до крај е така?
Имали кој тоа да го објасни, но подкрепено со факти???
Повелете,
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2007 во 10:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 
Прашање за дискусија:
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?


што мислиш, нее подобро ти првин да одговориш на ова твое прашање и потоа јас да ти одговорам?
гледам интересен начин за отварање тема и вметнување свој став. Повели, отвори ги картите да ги разгледаме и да развиеме дискусија.





Изменето од transcript - 26.Октомври.2007 во 10:54
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2007 во 12:16
Originally posted by transcript transcript напиша:

што мислиш, нее подобро ти првин да одговориш на ова твое прашање и потоа јас да ти одговорам?
 
transcript, јас веќе имам одговорено на поставеното прашање за дискусија, види на 2та страна некаде на средина, или пак еве ти shortcut link
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 00:33
pri citanje Biblija i propovedanje na svojata religija, nie hristijanite gledame vo sekoj stih od nea i go koristime da dokazeme deka:

Цитирај
1. Isus e Bog
2. Stariot Zavet se sostoi od prorostva koi se ispolnuvaat vo Isus vo Noviot Zavet
3. i red drugi raboti.


stihovite se upotrebuvaat razlicno zavisno za kakov hristijanin stanuva zbor. stihovite koi gi upotrebuvaat Jahovinite Svedoci vo nivnoto propovedanje vo nekoi slucaevi se razliciti od onie koi gi upotrebuvaat pravoslavnite, protestantite, katolicite, mormonite i dr. vo nekoi slucaevi istite stihovi se upotrebuvaat i propovedaat razlicni poraki kaj razlicni hristijani.

Jovan 18:4-6 poveke se upotrebuva od protestantite kako najaktivni pri propovedanje na svojata religija, svoite dogmi.

Primer: korisnikot Evangelos gi upotrebuva ovie stihovi da dokaze deka Isus e TOJ (Jahve) povrzuvajki gi so Jovan 8:56-59 (Вистина, вистина ви велам: Јас Сум, пред да се родил Авраам.)
korisnikot Pravoslavie ubavo objasnuva, odgovorot daden na Mojsej od Jahve nema nikakva vrska so Jovan 18:4-6.
stanuva zbor za dve razlicni slucki, dve razlicni prasanja, dva razlicni odovori.

pravoslavie veke trgna od tezinata na ovoj argument upotreben od evanelos. vo Jovan 18:4-6 nema nikakvi znaci koi pokazuvaat i potkrepuvaat "avtoritetno jas sum".

da procitame od stih 1 do stih 12 kako tecel celiot nastan.

Originally posted by Jovan 18:1-12 Jovan 18:1-12 напиша:


  1 Штом го рече тоа, Исус излезе со Своите ученици преку потокот Кедрон, каде имаше градина, во која влезе со Своите ученици.

  2 А Јуда, Неговиот предавник, го знаеше тоа место, зашто Исус често се состануваше со Своите ученици таму.

  3 Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје.

  4 А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?”

  5 Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник.

  6 А кога им рече: „Јас Сум”, се тргнаа назад и паднаа на земјата.

  7 Тогаш пак ги праша: „Кого го барате?” А тие рекоа: „Исуса Назареецот!”

  8 Исус им одговори: „Ви реков дека Сум Јас; и така, ако Ме барате Мене, пуштете ги овие да си одат!”

  9 За да се исполни словото, што го рече: „Не изгубив ни еден од оние, кои си Ми ги дал.”  

 10 А Симон Петар имаше меч, го извлече, го удри слугата на првосвештеникот и му го отсече десното уво; а името на слугата му беше Малх.

 11 Тогаш Исус му рече на Петра: „Стави го мечот во ножницата! Зар да не ја пијам чашата, што ми ја даде Мојот Татко?”

  12 Тогаш четата, заповедникот и јудејските слуги Го фатија Исуса и Го врзаа


evangelos se soglasuva so mislenjeto za avtoritetot na Bozenstvenoto "jas sum" kako pricina za padot na zemja na vojnicite.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

војниците паднале заради авторитетот на Божественото "Јас Сум" изговорено од устата на Христос. Со ова мислење се согласувам


celata situacija e protiv ova, ne dava indikacii za takvo mislenje. vojnicite koi padnale se istite vojnici koi se isprateni da go fatat Isusa pred negovata eliminacija. nema pricina za koja bi padnale na zemja pokazuvajki pokornost kon Bozenstven avtoritet.
za moment da go prifatime mislenjeto. tie padnale poradi toa sto Isus go pokazal svojot Bozji avtoritet i tie go razbrale toa. stihovite ni kazuvaat deka istite tie vojnici go fatile Isus i go vrzale. istite tie vojnici go predale na onie sto ja sakale negovata smrt.

toa sto go napisal pravoslavie povrzano so ova sto go napisav jas gi marginaliziraat site moznosti da se prifati mislenjeto na evangelos kako tocno.



Изменето од transcript - 29.Октомври.2007 во 00:41
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 10:12
Originally posted by transcript transcript напиша:

што мислиш, нее подобро ти првин да одговориш на ова твое прашање и потоа јас да ти одговорам?
 
Фала што ме удостои со, каков таков, коментар на моето мислење. Сепак јас мислев дека ти, како што рече, ќе дадеш свој одговор на прашањето за дискусија.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.