IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
    Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:32
 
Дали, додека сте ја читале Библијата (или барем Евангелието по Јован), сте ја забележале оваа интересна случка при апсењето на Исус:
 
"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 
Прашање за дискусија:
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:39
Чувствувам Миралем, како и во секоја тема предхоно, прв ќе ми реплицира голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Дали, додека сте ја читале Библијата (или барем Евангелието по Јован), сте ја забележале оваа интересна случка при апсењето на Исус:
 
"Тогаш Јуда зеде чета и служители од првосвештениците и од фарисеите, и дојде таму со светилки, факли и оружје. А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него, истапи и им рече: „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.” А со нив стоеше и Јуда, Неговиот предавник. А кога им рече: „Јас Сум”, се повлекоа назад и паднаа на земјата." (Јован 18:3-6)
 
Прашање за дискусија:
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
Sigurno ne zaradi ona sto sakas TI da gi IZLAZES.
 
Laga br.1. :А Исус, знаејќи сè што ќе стане со Него.
 
Citajki ja Biblijata,Isus vrska nemal sto ke stane so nego.Isus poima nemal za "bozjiot plan-spasenieto" Zosto ?
Koga Isus bil "raspnat na krstot" vikal: Boze moj ! Boze moj ! zosto si me ostavil ?????
Dali spored ova Isus znael za toj plan ? Ako znaese nemase da vika "Boze moj,zosto si me ostavil" ?
 
Laga br.2.:  „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.”
 
Ako sakal Isus bil nesto posebno (pazete jasen dokaz deka Isus ne e Bog) togas nebi mu rekle deka go baraat Isus Nazarcaninot,tuku bi go prepoznale. Tie go videle Isus kako obicen covek,ne primetile nisto posebno. 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Чувствувам Миралем, како и во секоја тема предхоно, прв ќе ми реплицира голема%20насмевкаголемо%20гушкање
 
Neka ti se ispolni "cuvstvoto" големо%20гушкање
 
PS: Si ja imas znaci,"muvata na kapata" голема%20насмевкаголемо%20гушкање


Изменето од Miralem1 - 15.Октомври.2007 во 00:53
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:56
se e laga be,...nemna tuka,..1....2....3...itn....se!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 00:57
Ве молам пишувајте он-топик, прашањето за дискусија е:
 
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 01:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ве молам пишувајте он-топик, прашањето за дискусија е:
 
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?
 
EvAngelos... pa slusnale verovatno deka Isus pravel cuda... pa koga im rekol "jas sum" verovatno im razvikal,pa eden se sopnal a posto gi imalo mnogu site na edniot i taka ko domino.
 
Nemase li drugi dokaz pa so ova sega sakas da ni "dokazes" deka Isus a.s e bog ?
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 01:07
Не докажувам јас ништо, само отворив прашање за дискусија.
Ти благодарам на твоето мислење постирано он-топик на темава. Добра ноќ!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 01:19

Dali smeam edna sporedba da napravam ?

Zosto Matej na primer ne go spomnuva ovoj "vazen" nastan ?
 
Kontradikcija 1.
 
Matej 26 48 А Неговиот предавник им беше дал знак, велејќи: „Кого ќе Го целивам јас - Тој е, фатете Го!”
 
NIKOJ NE PADNAL !
 
Marko

44 А Неговиот предавник им беше дал знак, велејќи: „Кого ќе Го целивам, Тој е; фатете Го Него и одведете Го внимателно.”

45 И кога дојде, веднаш Му пристапи и рече: „Рави! Рави! И Го целива топло.”

46 А тие ставија раце на Него и Го фатија.

 
NIKOJ NE PADNAL.
 
Luka 

48 Но Исус му рече: „Јудо, со целив ли Го предаваш Човечкиот Син!”

49 А кога оние, кои беа со Него, видоа што ќе стане, рекоа: „Господи, да удриме ли со меч?”

50 И еден од нив, го удри слугата на првосвештеникот и му го отсече десното уво.

51 А Исус одговори и рече: „Оставете Го тоа!” И се допре до увото и го излечи.

52 Тогаш Исус им рече на оние, кои се кренаа против Него - на свештеничките главатари, на началниците на Храмот и на старешините: „Излеговте како на разбојник со мечеви и стапови!

53 Кога бев, секој ден со вас во Храмот, не кренавте рака на Мене. Но, ова е ваш час и власт на темнината!”

54 А кога Го фатија, Го одведоа и Го воведоа во домот на првосвештеникот. Петар одеше по Него оддалеку.

55 Кога пак запалија оган среде

 
NIKOJ NE PADNAL.
 
Jovan „Кого го барате?” Му одговорија: „Исуса Назареецот.” Исус им рече: „Јас Сум.”
 
 
KOJ LAZE ?
 
Kolku li se uzasni tvoite pretpostavki.
 
Neli trojca sprotivno Jovan zboruvaat ? A ke mi gi brisete postovive kako of-topik.
Te prasuvam i jas,zosto nikoj kaj drugite avtori ne padnal,tuku site isto zboruvaat SEM JOVAN. A ni velis,dokolku nekoj biblijata ja cital (pogotovo evangelieto po jovan).
 
So prajme sea ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 01:26
Никој од предходните евангелисти никаде не вели дека "никој не паднал". Тоа ти го велиш, но не и тие. Значи тие се контрадикторни со тебе, но не и меѓу нив голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 10:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 

Прашање за дискусија:
Што мислите, зошто кога Исус им рекол на војниците "Јас Сум" тие, повлекувајќи се наназад, паднале на земјата?


kratko i jasno
im kazal deka navistina toj e TOJ, t.e. Bog isto kako i sto Bog mu se pretstavil na Mojsej
pa najverojatno ispopagjale zatoa sto ja kazuval vistinata голема%20насмевка...so pravo!

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 11:11
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



jas mislam deka padnale vojnicite ...
zatoa sto nekoj smotan vojnik se sopnal ...

toa e teorija na masite ...

eden ako padne ... padjaat site ...

i tesko moze da se stani ...



se sopka eden i posle site po nego kako domino голема%20насмевка
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 12:02
mislis na ona Jas sum Onoj sto sum ?
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 13:16

Pa EvAngelos,se nadevam deka ke ni napises kade drugite EvAngelisti spomnuvaat deka Isus im rekol "Jas sum"

Ajde kazi ni ti,kade velat drugite evangelisti ona sto go veli Jovan (za toj nastan) ??
 
Цитирај
голема%20насмевка Miralem1 пиша дека тројцата евангелисти зборуваат СПРОТИВНО од ап. Јован..а КАДЕ тоа виде дека пишува спротивно од ап.Јован смеење
Zosto se obiduvate tolku laga da dokazete neznam.
Ene gi citatite gi procita.... kazi ni eve i ti,pomognimu na evangelos pa najdete kade (za toj nastan) ostanatite od trojcata napisale nesto slicno na Jovan. Primer deka Isus gi prasal kogo go barate (spored drugite Isus ne gi prasuva tuku juda go celuva kako znak deka e toj pa go apsat) kade Isus spored drugite trojca im rekol "Jas sum" i kade spored drugite trojca nekoj padnal koga Isus toa go rekol ?
 

Interesna rabota do kade se' umot moze da mu prepliva na covekot.

Ne bi sakal da recam deka se glupavi do besvest vakvite pretpostavki.
 
Kako prvo vidovme deka kaj drugite evangelisti nikoj ne spomnuva takvo nesto,kako pagjanje kako "jas sum" kako "koj si".....
 
Spored Acelera doznavame deka Isus go kazal polovinata ime od Boga... "Jas sum......"  Ne mi e jasno zosto se stava tolkav golem prasalnik na prasanjeto zosto Isus rekol "JAS SUM" i za toa cela tema se otvora.
Jasno i glasno e.
Isus gi prasal: kogo go barate (spored jovan SAMO) tie mu rekle dka go baraat Isus nazarcaniniot. I sto trebase Isus da im kaze ? Normalno deka ke i rece Jas sum.
Duri i da e vistina (mada e laga i vi gi mami ocite) nema nisto cudno. Koga im rekol Jas sum a tie slusnale deka Isus pravi cuda i deka od satanata e inspiriran (posto i ne mu veruvale neli... imale negativno mislenje) se povlekle nanazad,pocnale nanazad da odat.... pa kako sto na pocetokot kazav,mozebi eden se sopnal pa site na nego i ete NASTANA CUDO !
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.