IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изборот на албанците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изборот на албанците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Изборот на албанците
    Испратена: 08.Октомври.2007 во 17:01
Otkako makedonija se stekna so takanarecenata "nezavisnot" postojano kon taa Makedonska Drzavnost se gledase so skepticizam od togasnite Makedonski funkcioneri pocnuvajki od Sefot na Drzavata- Gligorov i drugite istomislenici ,nasproti ovie postoese i "Nacionalistickata strana "  poznata po Antialbanskite tonovi i "promakedonskite" paroli .Kako sto pominuvaa godinite ,Srbija se vpustase po avanturi i taka Srpskoto vnimanie se svrti celosno kon nastanite vo Hrtvatska i Bosna ,taka da Makedonija dobi nekakva  da kazam Privremena Nezavisnot ,bidejki prethodno celosno zavisese od Beograd ,no veke Sofija pocnuvase da bide bazata  od kade ke bidat dadeni naredbite za Makedonija, Bugarite plasesjki se od takanreceniot "Islamski Sendvic" ,deka navodno ako Bugarija ja prizvoi "Istocna Makedonija "togas normalno deka i Albancite bi go barale svojot del ,taka da togas Bugarija na Zapad ke se granicese so navodnata "Golema Albanija"(8-10 milioni Albanci) ,znaejki deka Bugarija se granici so 80 milionata Turcija ,taka da takvata Pozicija na Bugarija bi gi  potiknala i samite Turci (Muslimani) da baraat svoj del od Bugarija ,i taka bi bile zagrozeni granicite na Bugarija.No da se osvrnam na Albansko-Makedonskite relacii, taka da ,bezsomnenie Makedoncite nemaa namera da gradat Drzava , pa zatoa koi ke stignese i kradese od drzavnite pari ,no edinstvenite koi bea zrtvi na "Makedonskata Drzavnost" bea Albanskite gragani ,i den denes se Albancite koi se zrtva na "MAKEDONSKATA dRZAVNOST" ,Makedoncite fakt e deka nemaat glava da napravat drzava , znaejki go toj fakt Makedonnskite Gragani po brzi postapki dobivaat Bugarski (na maticnata zemja) dokumenti i gi otvaraat ocite kon Zapad , samo Albancite stanuvaat Izolirani ,samo Albancite stanuvaat cuvari na "Drzavata"Makedonija .Za vreme na 2001 Albancite imaa dve opcii ,Podelba ili Sozivot ,Albancite go izbraa najllosoto -Sozivot so Makedoncite ,da gradat Drzav so onie koi samo cekaat moment da se vratat na granicite na Maticnata Drzava-Bugarija.Albancite sega ili podocna treba da izlezat na Referendum i da baraat pripojuvanje so Albanija.Toa e edinstveniot Izbor na Albancite ,kako sto Makedoncite se odlucija za Svojata idnina narecena -Evropska Perspektiva preku Bugarski Pasos.
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
filibe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filibe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 17:09
Соживот винаги е възможен ако има воля и желание от двете страни
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 18:07
Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Otkako makedonija se stekna so takanarecenata "nezavisnot" postojano kon taa Makedonska Drzavnost se gledase so skepticizam od togasnite Makedonski funkcioneri pocnuvajki od Sefot na Drzavata- Gligorov i drugite istomislenici ,nasproti ovie postoese i "Nacionalistickata strana "  poznata po Antialbanskite tonovi i "promakedonskite" paroli .Kako sto pominuvaa godinite ,Srbija se vpustase po avanturi i taka Srpskoto vnimanie se svrti celosno kon nastanite vo Hrtvatska i Bosna ,taka da Makedonija dobi nekakva  da kazam Privremena Nezavisnot ,bidejki prethodno celosno zavisese od Beograd ,no veke Sofija pocnuvase da bide bazata  od kade ke bidat dadeni naredbite za Makedonija, Bugarite plasesjki se od takanreceniot "Islamski Sendvic" ,deka navodno ako Bugarija ja prizvoi "Istocna Makedonija "togas normalno deka i Albancite bi go barale svojot del ,taka da togas Bugarija na Zapad ke se granicese so navodnata "Golema Albanija"(8-10 milioni Albanci) ,znaejki deka Bugarija se granici so 80 milionata Turcija ,taka da takvata Pozicija na Bugarija bi gi  potiknala i samite Turci (Muslimani) da baraat svoj del od Bugarija ,i taka bi bile zagrozeni granicite na Bugarija.No da se osvrnam na Albansko-Makedonskite relacii, taka da ,bezsomnenie Makedoncite nemaa namera da gradat Drzava , pa zatoa koi ke stignese i kradese od drzavnite pari ,no edinstvenite koi bea zrtvi na "Makedonskata Drzavnost" bea Albanskite gragani ,i den denes se Albancite koi se zrtva na "MAKEDONSKATA dRZAVNOST" ,Makedoncite fakt e deka nemaat glava da napravat drzava , znaejki go toj fakt Makedonnskite Gragani po brzi postapki dobivaat Bugarski (na maticnata zemja) dokumenti i gi otvaraat ocite kon Zapad , samo Albancite stanuvaat Izolirani ,samo Albancite stanuvaat cuvari na "Drzavata"Makedonija .Za vreme na 2001 Albancite imaa dve opcii ,Podelba ili Sozivot ,Albancite go izbraa najllosoto -Sozivot so Makedoncite ,da gradat Drzav so onie koi samo cekaat moment da se vratat na granicite na Maticnata Drzava-Bugarija.Albancite sega ili podocna treba da izlezat na Referendum i da baraat pripojuvanje so Albanija.Toa e edinstveniot Izbor na Albancite ,kako sto Makedoncite se odlucija za Svojata idnina narecena -Evropska Perspektiva preku Bugarski Pasos.


Ма немој!!!!!... да сакаше албанскиот паметен и образован кадар (НЕ ТИ!!!) да се спои со АЛбанија немаше да отвори војна за Косово, за Западна Македонија туку ќе си се иселеше....ама не ви одговара со Албанија да одите...што ќе ви е спојување со Албанија кога ви одговара овде ...прости неписмени, а им се плашат зашто се фактор и имаат радикални методи - пиштоли и пушки, УЧК, АНА, ОНА....(убиваат цели фамилиии ако не се со нив-БЕСА ли беше или правен факултет)...не те разбирам ТИ СИ ЗА НОВА ВОЈНА - глупердо, глупа....или македонија те гуши ако некој ти каже дека треба да се образуваш за да напреднеш...или тоа енаучна фантастика...Ќе те прашам нешто...Знаеш ли зошто нема албанци во јавната администрација???

“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
dragon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dragon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 19:12
Ne se nerviraj PAVLIN ovaa tema e tolku glupava bez nikakov smisol, covekot ocigledno deka nema vrska sto pisuva, a od omraza vo dusata od nosot svoj podaleku ne gleda. Gospoda moderatori vie izbrisavte moja sosema pristojna tema na forumov zarem ke dozvolite vakvi gluposti da ostanat.
Кон врв
Epirot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Epirot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2007 во 19:39
Originally posted by Ibn Khaldun Ibn Khaldun напиша:

Otkako makedonija se stekna so takanarecenata "nezavisnot" postojano kon taa Makedonska Drzavnost se gledase so skepticizam od togasnite Makedonski funkcioneri pocnuvajki od Sefot na Drzavata- Gligorov i drugite istomislenici ,nasproti ovie postoese i "Nacionalistickata strana "  poznata po Antialbanskite tonovi i "promakedonskite" paroli .Kako sto pominuvaa godinite ,Srbija se vpustase po avanturi i taka Srpskoto vnimanie se svrti celosno kon nastanite vo Hrtvatska i Bosna ,taka da Makedonija dobi nekakva  da kazam Privremena Nezavisnot ,bidejki prethodno celosno zavisese od Beograd ,no veke Sofija pocnuvase da bide bazata  od kade ke bidat dadeni naredbite za Makedonija, Bugarite plasesjki se od takanreceniot "Islamski Sendvic" ,deka navodno ako Bugarija ja prizvoi "Istocna Makedonija "togas normalno deka i Albancite bi go barale svojot del ,taka da togas Bugarija na Zapad ke se granicese so navodnata "Golema Albanija"(8-10 milioni Albanci) ,znaejki deka Bugarija se granici so 80 milionata Turcija ,taka da takvata Pozicija na Bugarija bi gi  potiknala i samite Turci (Muslimani) da baraat svoj del od Bugarija ,i taka bi bile zagrozeni granicite na Bugarija.No da se osvrnam na Albansko-Makedonskite relacii, taka da ,bezsomnenie Makedoncite nemaa namera da gradat Drzava , pa zatoa koi ke stignese i kradese od drzavnite pari ,no edinstvenite koi bea zrtvi na "Makedonskata Drzavnost" bea Albanskite gragani ,i den denes se Albancite koi se zrtva na "MAKEDONSKATA dRZAVNOST" ,Makedoncite fakt e deka nemaat glava da napravat drzava , znaejki go toj fakt Makedonnskite Gragani po brzi postapki dobivaat Bugarski (na maticnata zemja) dokumenti i gi otvaraat ocite kon Zapad , samo Albancite stanuvaat Izolirani ,samo Albancite stanuvaat cuvari na "Drzavata"Makedonija .Za vreme na 2001 Albancite imaa dve opcii ,Podelba ili Sozivot ,Albancite go izbraa najllosoto -Sozivot so Makedoncite ,da gradat Drzav so onie koi samo cekaat moment da se vratat na granicite na Maticnata Drzava-Bugarija.Albancite sega ili podocna treba da izlezat na Referendum i da baraat pripojuvanje so Albanija.Toa e edinstveniot Izbor na Albancite ,kako sto Makedoncite se odlucija za Svojata idnina narecena -Evropska Perspektiva preku Bugarski Pasos.
Ибн абе немој баш така гледаш дека овие неможат дај поднесуваат вистината па се нервираат,па потоа пишуваат секакви глупи Шовинистички зборови,немој Ибн немој да го губиш твоето драгоцено време баш сега во Рамазан со овој ГЛУП.НЕОБРАЗОВАН,ВЕШТАЧКИ створен Народ.
Биди ми поздравен.
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 00:34
Originally posted by dragon dragon напиша:

Ne se nerviraj PAVLIN ovaa tema e tolku glupava bez nikakov smisol, covekot ocigledno deka nema vrska sto pisuva, a od omraza vo dusata od nosot svoj podaleku ne gleda. Gospoda moderatori vie izbrisavte moja sosema pristojna tema na forumov zarem ke dozvolite vakvi gluposti da ostanat.
   Ova tema e nesto sto se fokusira na realnata soostojba na Albancite vo Makedonija i idnite cekori na Albanskiot narod ,a od toa zavisi i idninata na ovaa Drzaval .Jas ne znam kade gledas "omraza" na mojot post , da ne kazav nesto sto ne e vistina ,navedni mi eden zbor koi povikuva na omraza????
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
Baron Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Baron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 03:07
Sto da kazam?
Tipicna siptarska analiza na sostojbite vo regionot.
Za da ne se vpustam vo diskusii so tebe, so arapskoto ime, ke ti kazam samo edno.
Aj pocekaj go nezavisno kosovo, pa koga ke se stori i toa, togas ke se pazarime, biva?
Samo, togas i nie ke si barame makedonski (po vase, neli, bugarski) delovi i od kosovo i od Albanija. Na istata osnova vrz koja vie barate parce od Makedonija.
Svetot se promeni, odnosot na silite e poinakov sega, a od vasite bedasti besi i korumpirani politicari niz Amerika i EU, nie ne se plasime...
A uste pomalku od vas...
Zatoa sonuvaj za nezavisno kosovo. Toa moze i ke stane nezavisno, ama, se razbira, bez siptari i ostali islamizirani fanatici.
Toa da ti bide jasno kako dva i dva = cetiri.
Taka soku scipituar, i nikako poinaku!
Alj ga razumesh? Ha?
 


Изменето од Baron - 09.Октомври.2007 во 03:07
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 08:29
Не дека нешо ги сакам муслиманциве.... Ама чоеков имаше одредени правилни гледишта врз состојбите но и добри оценки.... 
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 13:59
Originally posted by TemplarAssasin TemplarAssasin напиша:

Не дека нешо ги сакам муслиманциве.... Ама чоеков имаше одредени правилни гледишта врз состојбите но и добри оценки.... 


I jas ne sum sovinisticki nastroen i imam vo mojata rabota od trojca partneri eden mi e albanec...gi pocituvam isto tolku kako i makedoncite...NE MI SMETA nivnata vera ili veruvanje vo nesto drugo...imam i drugari albanci veke desetina godini...me luti ovoj ovde sto prodava muda za bubrezi....negovite oceni se samo za da revoltiraat,,,sto ne kaze deka e za sozivot...e toa od albanec - siptar nema da slusnes zaradi toa sto tie mislat deka za site nivni problemi krivi se makedoncite - i aj ke se tepame so niv....abe bez mozok makedoncite bilde vakvi takvi...pa koj im dade povekje sloboda, politicka i ekonomska od RM vo cel svet ...mislis deka ne mozevme da ve izbrkame!!!!....ili deka se isplasivme изненадувањеизненадувањелутина
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:19
Прво коселчанецу, зборов ми беше дека не ги сакам муслиманиве воопшто... - и ми пречет, и сум искрен и не им се улижавам ниту филмови им правам... сакам да ги исколиме сите и чао пријатно...
Второ на твоите црвено-револуционерни реторички прашања ке ти одговорам со прашање: - Кој ги направи Шиптарите Шиптари( вакви како шо се денес) во таа Југославија...
Баш ме интересира шо мислиш!!!
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:21

Легитимно право Ибн.

Нели истата опција ја пробавте 1941 година и владеевте со западна Македонија.Не колевте, не набивавте на колци, силувавте, палевте итн..Вие проценивте дека тоа ви е историска шанса да ги остварите целите од призренската лига и да направите голема Албанија и ја искористивте таа шанса.

Грешката наша беше што тогаш не ве сведовме на 0% и ви дадовме амнестија по дирекција на некои високи инстанци а и раководејќи се  од нашите космополитиски гледања на светот.Ве оставивме да живеете на нашата земја.Беше мир се додека повторно не се соземавте и организирано со механички прилив од Косово не ја населивте повторно Македонија.
И повторно со истите методи на уцена,закани,провокации,убиства освојувате дел по дел.Можам примери да ти набројам колку сакаш, имам и личен пример на убиство на близок пријател во Брњарци, сакал со внучето вода да наполни.
 
Ќе дојде повторно историскиот момент неминовно е.
Ваше е правото повторно да пробате да се обединете, наше е правото како ќе одговориме.
Мене ме има напуштено космополитизмот, живеев 4 години во Чаир и ме раздени видов се што требаше да видам.
Бајките излегоа од мојата глава, сега е опстанок, така треба да се поставиме како Македонци и од ништо да не се плашиме.
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:30
Зоран.,.. можда муабетов ке беше вистинит да сите православни овде размислуваа ко мене и тебе...
Вака, осуден е на фијаско , зачинето со предавство!!!
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:34
Никогаш неможеш да бараш сите да размислуваат како нас, или како тебе.
Револуциите не ги прави народот туку групата, најдобро организираната.
Излезноста е секогаш 10% кај било кој народ.
 
Кон врв
Averoes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 299
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Averoes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 14:57
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Легитимно право Ибн.

Нели истата опција ја пробавте 1941 година и владеевте со западна Македонија.Не колевте, не набивавте на колци, силувавте, палевте итн..Вие проценивте дека тоа ви е историска шанса да ги остварите целите од призренската лига и да направите голема Албанија и ја искористивте таа шанса.

Грешката наша беше што тогаш не ве сведовме на 0% и ви дадовме амнестија по дирекција на некои високи инстанци а и раководејќи се  од нашите космополитиски гледања на светот.Ве оставивме да живеете на нашата земја.Беше мир се додека повторно не се соземавте и организирано со механички прилив од Косово не ја населивте повторно Македонија.
И повторно со истите методи на уцена,закани,провокации,убиства освојувате дел по дел.Можам примери да ти набројам колку сакаш, имам и личен пример на убиство на близок пријател во Брњарци, сакал со внучето вода да наполни.
 
Ќе дојде повторно историскиот момент неминовно е.
Ваше е правото повторно да пробате да се обединете, наше е правото како ќе одговориме.
Мене ме има напуштено космополитизмот, живеев 4 години во Чаир и ме раздени видов се што требаше да видам.
Бајките излегоа од мојата глава, сега е опстанок, така треба да се поставиме како Македонци и од ништо да не се плашиме.
"POBEDNICITE JA PISUVAAT ISTORIJATA" nema somneneie vo toa ,taka da Komunistite posle 2_svetska vojna iznesoa golem broj na lagi i kleveti protiv "Bali Kombetar" (Balistite) deka navodno tie vrsele teror i nasilstvo vo Makedonija ,nesto sto ne e vistina ,vistinata e druga ,znaes li za zrtvite kaj Kombinatot vo Tetovo ,Zrtvite vo Skopskoto selo Blace.... i red drugi Masakri i ubistva izvrseni od strana na togasnite Komunisticki sili poznati kako "Partizani".Pred 1941 ,nie vo 1912 se obidovme da sprecime podelba na nasite teritorii ,no se sluci toa sto se sluci... ,Fakt e deka vo 2_ta Svetska vojna del od Albancite ja vidoa sansata da gi povratat teritoriite , no nema nikakvi vistini vo tvrdenjata deka tie sili koi sakale obedinuvanje na Albancite vrsele si nekakov teror i nasilstvo vrz ovdesnoto Makedonsko Civilno naselenie ,e sega ako ubile Komunisti so puska na raka ,toa e veke druga rabota....  .Jas znam deka zitelite na seloto Brnjarci imaat problemi so Aracinovci ,ne samo Makedoncite tuku i samite cesni Albanci imaat problem so nekoi "divjaci" od Aracinovo (ne vikam deka site se taka) ,no za toa ne treba da se obvinat site Albanci ...,a da te prasam sto probelm si imal vo Cair , te zakacal nekoi ??I jas ziveam na toa podracje ali ne sum videl nikoj da gi zakaca Makedoncite ,naprotiv .
NE POSTOJAT LUDI LUGE, TUKU SAMO TAKVI, KOI NE SE VO POTPOLNOST SFATENI OD OSTANATITE !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.